reklama

Běloruská policie zadržela až 40 novinářů, další nepouští do země, píší žurnalisté

Běloruská policie zadržela v centru Minsku podle posledních dostupných zpráv až 40 novinářů včetně zpravodajů západních tiskových agentur Reuters a Associated Press a ruské státní agentury TASS. „Novináři byli zadrženi kvůli ověření totožnosti,“ řekla agentuře Interfax policejní mluvčí. Večer rozhodl Minsk o vyhoštění vítěze World Press Photo Paula Hansena na 5 let ze země. Musí rychle pryč.

reklama
Další zahraniční novináři se nemohou dostat do Běloruska, zastaví je na letišti v Minsku a nereagují na jejich žádosti o akreditaci.

„Minimálně 40 novinářů bylo zadrženo dnes v Minsku. Někteří jsou stále na policejní stanici, protože odmítli ukázat fotografie, které pořídili. Fotograf a vítěz World Press Photo Paul Hansen bude vyhoštěn,“ píše běloruská novinářka Hanna Liubakova ve čtvrtek pozdě večer na svůj Twitter.

Novináři z celého světa na sociálních sítích sdílejí informace a potvrzují její slova s tím, že Bělorusko sice propustilo, ale zároveň vyhostilo vítěze soutěže World Press Photo Paula Hansena. Zemi musí opustit v pátek a nesmí do Běloruska dalších 5 let, píše ve svém tweetu (níže) novinář Denis Kazakiewicz. Odpovídá mu žurnalistka Olga Tokariuk informací, že dalším zahraničním korespondentům neumožňují běloruské úřady vstup do země. Zadrží je na letišti v Minsku a pošlou zpět. Nereagují na jejich žádosti o akreditaci.

Ve čtvrtek večer policie držela podle oficiálního kanálu Deutsche Welle (DW) stále ještě minimálně 15 novinářů. Sebrala jim záznamová zařízení a telefony a vymazala fotografie i videa. DW to řekl novinář Onlineru Witalij Olechnowitsch, kterého policie propustila.

Oficiální účet Reportérů bez hranic (RSF) uvádí: „Dalších 13 běloruských a zahraničních novinářů bylo dnes večer zadrženo v Minsku na náměstí Svobody za účelem kontroly totožnosti. RSF požaduje jejich okamžité propuštění a odsuzuje takové obtěžování médií.“ Konečný počet zadržených žurnalistů tak není přesně znám.

Zadržení novináři se podle Reuters chystali sledovat opoziční protesty v centru hlavního města. Policisté žurnalistům zabavili jejich telefony a doklady, uvedla agentura s odvoláním na očitého svědka.

K tématu

Novináři byli na náměstí, kde opozice avizovala další z protestních akcí proti autoritářskému režimu.

Policisté odvezli novináře mikrobusem na jednu z policejních stanic. Mluvčí ministerstva vnitra podle Interfaxu ujistila, že pokud novináři mají v pořádku doklady a akreditace, budou propuštěni. Mluvčí ruského velvyslanectví agentuře řekl, že zprávy o zadržení ruských novinářů ambasáda ověřuje.

Podle dalších dostupných informací pokračovalo i masové zatýkání prostestujících. Tyto záběry s komentářem „Běloruský diktátor dělá vše pro to, aby se udržel u moci,“ zveřejnil novinář Tim White.

Protesty propukly po prezidentských volbách 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují třetí týden.

V centru běloruského hlavního města večer opět demonstrovalo několik tisíc lidí. Policie v davu na náměstí Nezávislosti zadržovala jednotlivé demonstranty, uvedl zpravodajský server Tut.by. Těžkooděnci vytlačovali podle ruské tiskové agentury TASS dav z náměstí bez použití násilí a zadrželi asi deset lidí.

Lidé volali „Hanba!“ a „Každý den (budou pokračovat protesty)!“ uvedl Tut.by s tím, že pořádkové síly se z náměstí prakticky stáhly a rozešla se i demonstrace.

Tagy: Bělorusko novináři Alexandr Lukašenko Minsk zatýkání

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Další články
reklama
reklama