reklama

Běloruská policie zadržela až 40 novinářů, další nepouští do země, píší žurnalisté

Běloruská policie zadržela v centru Minsku podle posledních dostupných zpráv až 40 novinářů včetně zpravodajů západních tiskových agentur Reuters a Associated Press a ruské státní agentury TASS. „Novináři byli zadrženi kvůli ověření totožnosti,“ řekla agentuře Interfax policejní mluvčí. Večer rozhodl Minsk o vyhoštění vítěze World Press Photo Paula Hansena na 5 let ze země. Musí rychle pryč.

reklama
Další zahraniční novináři se nemohou dostat do Běloruska, zastaví je na letišti v Minsku a nereagují na jejich žádosti o akreditaci.

„Minimálně 40 novinářů bylo zadrženo dnes v Minsku. Někteří jsou stále na policejní stanici, protože odmítli ukázat fotografie, které pořídili. Fotograf a vítěz World Press Photo Paul Hansen bude vyhoštěn,“ píše běloruská novinářka Hanna Liubakova ve čtvrtek pozdě večer na svůj Twitter.

Novináři z celého světa na sociálních sítích sdílejí informace a potvrzují její slova s tím, že Bělorusko sice propustilo, ale zároveň vyhostilo vítěze soutěže World Press Photo Paula Hansena. Zemi musí opustit v pátek a nesmí do Běloruska dalších 5 let, píše ve svém tweetu (níže) novinář Denis Kazakiewicz. Odpovídá mu žurnalistka Olga Tokariuk informací, že dalším zahraničním korespondentům neumožňují běloruské úřady vstup do země. Zadrží je na letišti v Minsku a pošlou zpět. Nereagují na jejich žádosti o akreditaci.

Ve čtvrtek večer policie držela podle oficiálního kanálu Deutsche Welle (DW) stále ještě minimálně 15 novinářů. Sebrala jim záznamová zařízení a telefony a vymazala fotografie i videa. DW to řekl novinář Onlineru Witalij Olechnowitsch, kterého policie propustila.

Oficiální účet Reportérů bez hranic (RSF) uvádí: „Dalších 13 běloruských a zahraničních novinářů bylo dnes večer zadrženo v Minsku na náměstí Svobody za účelem kontroly totožnosti. RSF požaduje jejich okamžité propuštění a odsuzuje takové obtěžování médií.“ Konečný počet zadržených žurnalistů tak není přesně znám.

Zadržení novináři se podle Reuters chystali sledovat opoziční protesty v centru hlavního města. Policisté žurnalistům zabavili jejich telefony a doklady, uvedla agentura s odvoláním na očitého svědka.

K tématu

Novináři byli na náměstí, kde opozice avizovala další z protestních akcí proti autoritářskému režimu.

Policisté odvezli novináře mikrobusem na jednu z policejních stanic. Mluvčí ministerstva vnitra podle Interfaxu ujistila, že pokud novináři mají v pořádku doklady a akreditace, budou propuštěni. Mluvčí ruského velvyslanectví agentuře řekl, že zprávy o zadržení ruských novinářů ambasáda ověřuje.

Podle dalších dostupných informací pokračovalo i masové zatýkání prostestujících. Tyto záběry s komentářem „Běloruský diktátor dělá vše pro to, aby se udržel u moci,“ zveřejnil novinář Tim White.

Protesty propukly po prezidentských volbách 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují třetí týden.

V centru běloruského hlavního města večer opět demonstrovalo několik tisíc lidí. Policie v davu na náměstí Nezávislosti zadržovala jednotlivé demonstranty, uvedl zpravodajský server Tut.by. Těžkooděnci vytlačovali podle ruské tiskové agentury TASS dav z náměstí bez použití násilí a zadrželi asi deset lidí.

Lidé volali „Hanba!“ a „Každý den (budou pokračovat protesty)!“ uvedl Tut.by s tím, že pořádkové síly se z náměstí prakticky stáhly a rozešla se i demonstrace.

Tagy: Bělorusko novináři Alexandr Lukašenko Minsk zatýkání

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama