reklama

Běloruská policie zadržela až 40 novinářů, další nepouští do země, píší žurnalisté

Běloruská policie zadržela v centru Minsku podle posledních dostupných zpráv až 40 novinářů včetně zpravodajů západních tiskových agentur Reuters a Associated Press a ruské státní agentury TASS. „Novináři byli zadrženi kvůli ověření totožnosti,“ řekla agentuře Interfax policejní mluvčí. Večer rozhodl Minsk o vyhoštění vítěze World Press Photo Paula Hansena na 5 let ze země. Musí rychle pryč.

reklama
Další zahraniční novináři se nemohou dostat do Běloruska, zastaví je na letišti v Minsku a nereagují na jejich žádosti o akreditaci.

„Minimálně 40 novinářů bylo zadrženo dnes v Minsku. Někteří jsou stále na policejní stanici, protože odmítli ukázat fotografie, které pořídili. Fotograf a vítěz World Press Photo Paul Hansen bude vyhoštěn,“ píše běloruská novinářka Hanna Liubakova ve čtvrtek pozdě večer na svůj Twitter.

Novináři z celého světa na sociálních sítích sdílejí informace a potvrzují její slova s tím, že Bělorusko sice propustilo, ale zároveň vyhostilo vítěze soutěže World Press Photo Paula Hansena. Zemi musí opustit v pátek a nesmí do Běloruska dalších 5 let, píše ve svém tweetu (níže) novinář Denis Kazakiewicz. Odpovídá mu žurnalistka Olga Tokariuk informací, že dalším zahraničním korespondentům neumožňují běloruské úřady vstup do země. Zadrží je na letišti v Minsku a pošlou zpět. Nereagují na jejich žádosti o akreditaci.

Ve čtvrtek večer policie držela podle oficiálního kanálu Deutsche Welle (DW) stále ještě minimálně 15 novinářů. Sebrala jim záznamová zařízení a telefony a vymazala fotografie i videa. DW to řekl novinář Onlineru Witalij Olechnowitsch, kterého policie propustila.

Oficiální účet Reportérů bez hranic (RSF) uvádí: „Dalších 13 běloruských a zahraničních novinářů bylo dnes večer zadrženo v Minsku na náměstí Svobody za účelem kontroly totožnosti. RSF požaduje jejich okamžité propuštění a odsuzuje takové obtěžování médií.“ Konečný počet zadržených žurnalistů tak není přesně znám.

Zadržení novináři se podle Reuters chystali sledovat opoziční protesty v centru hlavního města. Policisté žurnalistům zabavili jejich telefony a doklady, uvedla agentura s odvoláním na očitého svědka.

K tématu

Novináři byli na náměstí, kde opozice avizovala další z protestních akcí proti autoritářskému režimu.

Policisté odvezli novináře mikrobusem na jednu z policejních stanic. Mluvčí ministerstva vnitra podle Interfaxu ujistila, že pokud novináři mají v pořádku doklady a akreditace, budou propuštěni. Mluvčí ruského velvyslanectví agentuře řekl, že zprávy o zadržení ruských novinářů ambasáda ověřuje.

Podle dalších dostupných informací pokračovalo i masové zatýkání prostestujících. Tyto záběry s komentářem „Běloruský diktátor dělá vše pro to, aby se udržel u moci,“ zveřejnil novinář Tim White.

Protesty propukly po prezidentských volbách 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují třetí týden.

V centru běloruského hlavního města večer opět demonstrovalo několik tisíc lidí. Policie v davu na náměstí Nezávislosti zadržovala jednotlivé demonstranty, uvedl zpravodajský server Tut.by. Těžkooděnci vytlačovali podle ruské tiskové agentury TASS dav z náměstí bez použití násilí a zadrželi asi deset lidí.

Lidé volali „Hanba!“ a „Každý den (budou pokračovat protesty)!“ uvedl Tut.by s tím, že pořádkové síly se z náměstí prakticky stáhly a rozešla se i demonstrace.

Tagy: Bělorusko novináři Alexandr Lukašenko Minsk zatýkání

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Ženy z celého světa vybraly nejlepší auta roku 2020. Uspěla i Škoda Octavia
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama