reklama

Hidžáb jako součást uniformy v Británii. Model navrhla muslimská policistka

V anglickém Severním Yorkshiru policistka pomohla navrhnout hidžáb, který se stane součástí uniformy. Muslimský šátek, který jí poskytla policie, byl při výkonu její práce nepohodlný a v některých situacích i nebezpečný. Strážnice teď doufá, že inspiruje další muslimské ženy, aby se k bezpečnostním složkám připojily.

reklama

Změnu navrhla policistka Uzma Amireddyová spolu s kolegou Arfanem Rahoufem. Pomohl jim jeden z místních dodavatelů. Nový hidžáb má například odnímatelné části kolem hlavy a krku. Pokud by ženu někdo chytil a začal za šátek tahat, nebude se jí stahovat kolem krku.

„Vypadá to profesionálně, elegantně. Je to bezpečné, cítí se v tom krásně, pohodlně a také oceněna organizací, protože jí poskytla něco, co prezentuje její víru,“ řekl o své podřízené pro Daily Mail Rahouf.

„Začlenění a rozmanitost je klíčovou složkou policejní služby. Musíme být více reprezentativní pro komunity, kterým sloužíme, abychom byli inkluzivní pracovní silou a poskytovali lepší služby všem našim komunitám,“ sdělil tiskový mluvčí policie v Severním Yorkshiru.

Chci, aby mě vnímali jako policistku, ne muslimku

Hidžáb měla Amireddyová ve službě poprvé v pondělí. „Když jsem vyšla do ulic Severního Yorkshiru – a vím, že je to jen jedna směna a nevím, co bude v budoucnosti – šlo to opravdu dobře,“ uvedla policistka. „Nechci být středem pozornosti. Chci, aby mě lidé viděli jako lidskou bytost a člověka, který dělá práci, co má rád. Viděli mě jako policistu, ne jako někoho z muslimského prostředí –⁠ a to jsem chtěla,“ dodala.

Amireddyová má kamarádku, která také uvažovala o dráze policistky. Nechala ji proto svůj hidžáb vyzkoušet a líbil se jí. „Byla jsem hrozně pyšná, že jsem udělala radost muslimské ženě tím, že jsem se stala členkou policie,“ řekla.

Hidžáb jako součást uniformy na Novém Zélandu

„Byli jsme pozváni k celonárodním rozhovorům, abychom zjistili, zda lze tento šátek začlenit jako standardní hidžáb pro policejní složky v celé zemi,“ dodal Rahouf.

Uniforma muslimských žen se přitom neřeší pouze ve Velké Británii. Hidžáb se stane její součástí také na Novém Zélandu. Země doufá, že se jim tímto krokem podaří přilákat více muslimek k práci u policie.

Tagy:

Biden otočil: Chce povinné očkování pro státní zaměstnance, vakcinovaní mají nosit roušky

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) aktualizovalo svá doporučení pro boj proti covidu. Mimo jiné navrhuje návrat k rouškám některým plně naočkovaným lidem. Ti by si podle agentury měli obličej zakrývat ve vnitřních prostorách v oblastech s vysokým výskytem koronavirových infekcí. Americký prezident Joe Biden naznačil, že jeho administrativa zvažuje zavedení vakcinačního požadavku pro federální zaměstnance.

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Úspěchy českých olympioniků? Brečím ještě víc než po vlastních závodech, říká Emmons

V pátém dni olympijských her platí, že česká výprava má dvě medaile. Lesklý kov a zápis do historie zařídili shodně v pondělí vodní slalomář Lukáš Rohan a šermíř Alexander Choupenitch. První dny olympiády zhodnotili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons, šermíř Jiří Beran a sprinterka Nikola Bendová.

Živě
ON-LINE: Perušič opustil karanténu a chystá se na zápas. Prskavec i Fišerová postupují

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec.

Covidová krize v Austrálii: Tvrdá opatření pokračují, úřady prodloužily uzávěru Sydney

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem. Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Černý den ČSA: Před 45 lety se u Bratislavy zřítilo letadlo. Zemřelo 76 lidí, přežili tři

Když slunného letního rána 28. července 1976 do čtyřmotorového letadla Il-18B nastoupilo na pražském letišti v Ruzyni k letu ČSA do Bratislavy 79 lidí, nikdo nemohl tušit, že pro většinu jde o poslední cestu. Letoun se zřítil kousek od svého cíle – do jezera Zlaté písky u Bratislavy. Jedná se o druhou nejhorší leteckou katastrofu na území Slovenska.

reklama