CNN Prima News islám

islám

Výpis příspěvků ke štítku „islám“

Němci zakázali Islámské centrum v Hamburku. Velká rána pro vztahy s Íránem, míní Mareš

Aktualizováno

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová k rozhodnutí uvedla, že centrum propagovalo islamistickou a totalitní ideologii, která je neslučitelná se zásadami demokratického státu. Policie ve středu sídlo šíitského spolku podruhé během několika měsíců prohledala. Berlínská pobočka vlivného Amerického židovského výboru (AJC) zákaz IZH přivítala. Podle politologa Miroslava Mareše se jedná o „tvrdý zásah do německo-íránských vztahů“.

Terorismu se nevyhneme, tvrdí bezpečnostní expert. Zmínil radikální buňky islamistů v Česku

Teroristický útok na Českou republiku je podle bezpečnostního experta Davida Bohbota pouze otázkou času. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále sdělil, že se Evropa musí začít připravovat na boj o přežití. Vyloučit přitom podle něj nejdou ani atentáty na vrcholné české politiky. Ohledně války na Ukrajině se domnívá, že NATO a EU konflikt prodlužují, protože nechtějí, aby občané viděli, jak jsou ničeny ekonomiky jejich zemí.

Afgánec, který zabil policistu, býval vzorný, tvrdí sousedé. Útočil zřejmě na vlastní pěst

Afgánec Sulaiman Ataee, který minulý pátek v Mannheimu pobodal protiislámského aktivistu a následně i policistu, který v důsledku bodných zranění zemřel, je podle nejnovějších zjištění radikálním islamistou. Ministr vnitra Bádenska-Württemberska Thomas Strobl upozornil, že útočník ovšem nepatří k žádné teroristické skupině, píše web SWR Aktuell. Individuální útočníci podle ministra představují mnohem větší hrozbou než skupiny. Zatímco se německé město vzpamatovává z děsivého útoku, v úterý tam došlo k dalšímu krvavému napadení, při němž byl zraněn Heinrich Koch, kandidát Alternativy pro Německo (AfD).

Hrůza v Mannheimu: Útočník pobodal policistu, je v ohrožení života. Pachatele zneškodnili

Aktualizováno

Útočník s nožem v pátek na politickém mítinku v německém městě Mannheim pobodal několik lidí, včetně zasahujícího policisty. Na kanálu YouTube běželo vše v přímém přenosu. Policista, kterému pachatel zasadil ránu do zad a do krku, je v ohrožení života a aktuálně podstupuje několikahodinovou operaci. Útočníka, jehož totožnost je zatím nejasná, zneškodnil další z policistů. Informoval o tom deník Bild. Vyšetřování podle agentury DPA převzalo oddělení pro ochranu ústavy státního zastupitelství v Karlsruhe.

Otcové ústavy se obrací v hrobě, zuří v Německu. Členka rady veřejnoprávní ARD hájila šaríu

Protest v Hamburku z minulého týdne, kdy islámští demonstranti požadovali chalífát, má pro mnohé překvapivé pokračování. Muslimka a zároveň členka vysílací rady veřejnoprávních stanic Khola Maryam Hübschová protestující nepřímo podpořila. To mnohé lidi šokovalo, odvolat ji z rady však nelze. Deník Bild Hübschovou v reakci na to označil za „ženu s extrémně fanatickými náboženskými názory“ a píše, že se „otcové základního zákona obrací v hrobě“.

Kdo vyslal armádu dronů na Izrael? Klima v Íránu se proměňuje, popsal rozložení moci expert

Írán zaútočil na Izrael drony a celý svět s napětím očekává, zda se konflikt ještě více vyostří. Je jasné, že roli v útoku sehrál íránský ajatolláh Alí Chameneí. Otázkou zůstává, jak moc významnou. Řídí se nástupce Perské říše výhradně myšlenkami svého stárnoucího duchovního vůdce, nebo šlo o rozhodnutí jiného mocnáře? Publicista a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha (MUP) Břetislav Tureček pro CNN Prima NEWS popsal rozdělení moci uvnitř Íránu.

Popravě vrahů v Afghánistánu přihlížely tisíce lidí. Rodiny obětí dostaly šanci udělit milost

Tálibánské úřady ve čtvrtek veřejně popravily dva muže odsouzené za vraždu. Před davem tisíců diváků jim bojovníci hnutí prostřelili záda. Na místě byli přítomni také rodinní příslušníci odsouzených, kteří odmítli nabídku udělit vrahům milost. Od roku 2021, kdy se tálibánští teroristé v Afghánistánu opět chopili moci, v zemi platí přísný výklad muslimského práva šaría, včetně známého „oko za oko“.

Češka z Jemenu: Jak se žije v zemi Hútiů, padajících bomb, statisíců mrtvých a hladomoru?

Její země už téměř deset let trpí válečnými hrůzami, cholerou a hladomorem, kvůli nimž zemřely stovky tisíc lidí. Přesto se ve světě píše o Jemenu až teď, když se Američané a Britové pustili do bombardování Hútíů. Češka Sabina Addailamy to všechno vidí hodně zblízka, v Jemenu je doma už 30 let. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přežít tváří v tvář bolesti a beznaději.