reklama

Nejchladnější ráno podzimu. Česko zasáhly námrazy, komplikují dopravu

V sobotu ráno se lidé na mnoha místech Česka mohli setkat s námrazou na silnicích a mlhami, které jsou často příčinou dopravních nehod. Sobotní ráno bylo navíc dosud nejchladnějším ránem podzimu. Na většině území republiky bude ale během dne slunečno.

reklama

„Letos na podzim jde zatím o nejchladnější ráno,“ řekl webu iDNES.cz meteorolog Jaroslav Rosa. Na šumavské Rokytské slati naměřili až -14,3 °C.

Vozovky na jihu Čech byly sjízdné s opatrností, místy namrzaly. Na Šumavě v noci sněžilo. Teploty se k ránu pohybovaly od nuly do -5 °C. Sypače nejezdily jen na Strakonicku, uvedl Otakar Zich z dispečinku Krajské správy a údržby silnic. „Sněhovou přeháňku jsme měli v noci na Kvildě, na Churáňově,“ dodal dispečer. Jinde v kraji podle něj nesněžilo, ale v některých úsecích přimrzala na vozovkách mlha.

„Na silnicích Vysočiny byl v sobotu ráno po sněhových přeháňkách místy zledovatělý sníh posypaný drtí. Solené vozovky jsou mokré, nebo suché, vymrzlé. Sypače jezdily v celém kraji,“ řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený. Pro silničáře na Vysočině to byl v začínající zimní sezoně první větší výjezd.

„Sněžit na Vysočině začalo v pátek. „Vyjížděli jsme zvečera i ráno, dohromady jsme měli 80 výjezdů. V noci to přimrzalo,“ řekl dispečer. V pátek nemohly chvílemi v některých kopcích vyjet kamiony, kolem dnešní sedmé hodiny ráno neměli silničáři hlášeny problémy v dopravě.

Dochází k dopravním nehodám

Některým řidičům ranní námrazy zkomplikovaly situaci. Například u obce Nové Dvory na Kutnohorsku se v půl šesté ráno srazila dvě auta. Silnice musela být dočasně uzavřena. K nehodě byl jednomu zraněnému přivolán vrtulník, který ho transportoval do nemocnice.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v sobotu jasno až polojasno, odpoledne na severu území až oblačno. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C, na horách bude teplota kolem nuly.

Přes Německo a Polsko míří k jihovýchodu studená fronta, která během noci a celé neděle ovlivní počasí i u nás. Ráno můžeme s námrazou počítat jen ojediněle. Přes den bude v neděli jasno až polojasno a na severu oblačno. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 4 až 8 °C, při slabším větru klesnou až k -5 °C.

Výhled na příští týden

pondělí bude zataženo až oblačno. Od západu můžeme místy očekávat občasný déšť nebo přeháňky. Na severu se nad 900 metry nad mořem mohou objevit i sněhové srážky. Odpoledne a večer bude od severozápadu déšť ustávat a oblačnost ustupovat. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C.

úterý má být jasno až polojasno, na Moravě se mohou objevit místy mlhy nebo i nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 9 °C.

Ve středu pak bude polojasno a zejména na Moravě zataženo s nízkou oblačností nebo i mrznoucími mlhami. Denní maxima budou 2 až 6 °C.

Od čtvrtka do soboty ČHMÚ předpovídá oblačné až zatažené počasí. Na horách místy a jinde jen ojediněle bude polojasno, slabě mrholit nebo pršet. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

Piráti a STAN v úterý startují oficiální část kampaně do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Program koalice je velmi podrobný a je rozdělen do 15 oblastí a 69 programových bodů. Redakce CNN Prima NEWS má části programu k dispozici. Obě strany se chtějí soustředit především na profesionální řízení státu a plánují tvrdě bojovat s korupcí.

Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Kuriózní problém na Šumpersku: Nový most stojí už 2,5 roku, nikdo na něj ale nesmí
Jaká pravidla platí na zahrádkách? Sami pořádně nevíme, stěžují si restauratéři
reklama
reklama
Hotely mohou otevřít bez omezení od příštího pondělí. Hosté musí být testovaní

Vláda

Domácí zpravodajství

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
Stojím za Izraelem, napsal český velvyslanec v Kuvajtu. Pobouřil tamní diplomacii
Hamáčkovu plánovanou cestu do Ruska vyšetřuje policie. Ve hře je i trestný čin
Další články
reklama
reklama