reklama

Nejchladnější ráno podzimu. Česko zasáhly námrazy, komplikují dopravu

V sobotu ráno se lidé na mnoha místech Česka mohli setkat s námrazou na silnicích a mlhami, které jsou často příčinou dopravních nehod. Sobotní ráno bylo navíc dosud nejchladnějším ránem podzimu. Na většině území republiky bude ale během dne slunečno.

reklama

„Letos na podzim jde zatím o nejchladnější ráno,“ řekl webu iDNES.cz meteorolog Jaroslav Rosa. Na šumavské Rokytské slati naměřili až -14,3 °C.

Vozovky na jihu Čech byly sjízdné s opatrností, místy namrzaly. Na Šumavě v noci sněžilo. Teploty se k ránu pohybovaly od nuly do -5 °C. Sypače nejezdily jen na Strakonicku, uvedl Otakar Zich z dispečinku Krajské správy a údržby silnic. „Sněhovou přeháňku jsme měli v noci na Kvildě, na Churáňově,“ dodal dispečer. Jinde v kraji podle něj nesněžilo, ale v některých úsecích přimrzala na vozovkách mlha.

„Na silnicích Vysočiny byl v sobotu ráno po sněhových přeháňkách místy zledovatělý sníh posypaný drtí. Solené vozovky jsou mokré, nebo suché, vymrzlé. Sypače jezdily v celém kraji,“ řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený. Pro silničáře na Vysočině to byl v začínající zimní sezoně první větší výjezd.

„Sněžit na Vysočině začalo v pátek. „Vyjížděli jsme zvečera i ráno, dohromady jsme měli 80 výjezdů. V noci to přimrzalo,“ řekl dispečer. V pátek nemohly chvílemi v některých kopcích vyjet kamiony, kolem dnešní sedmé hodiny ráno neměli silničáři hlášeny problémy v dopravě.

Dochází k dopravním nehodám

Některým řidičům ranní námrazy zkomplikovaly situaci. Například u obce Nové Dvory na Kutnohorsku se v půl šesté ráno srazila dvě auta. Silnice musela být dočasně uzavřena. K nehodě byl jednomu zraněnému přivolán vrtulník, který ho transportoval do nemocnice.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v sobotu jasno až polojasno, odpoledne na severu území až oblačno. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C, na horách bude teplota kolem nuly.

Přes Německo a Polsko míří k jihovýchodu studená fronta, která během noci a celé neděle ovlivní počasí i u nás. Ráno můžeme s námrazou počítat jen ojediněle. Přes den bude v neděli jasno až polojasno a na severu oblačno. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 4 až 8 °C, při slabším větru klesnou až k -5 °C.

Výhled na příští týden

pondělí bude zataženo až oblačno. Od západu můžeme místy očekávat občasný déšť nebo přeháňky. Na severu se nad 900 metry nad mořem mohou objevit i sněhové srážky. Odpoledne a večer bude od severozápadu déšť ustávat a oblačnost ustupovat. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C.

úterý má být jasno až polojasno, na Moravě se mohou objevit místy mlhy nebo i nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 9 °C.

Ve středu pak bude polojasno a zejména na Moravě zataženo s nízkou oblačností nebo i mrznoucími mlhami. Denní maxima budou 2 až 6 °C.

Od čtvrtka do soboty ČHMÚ předpovídá oblačné až zatažené počasí. Na horách místy a jinde jen ojediněle bude polojasno, slabě mrholit nebo pršet. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Lidé budou moci navštívit příbuzné v sociálních zařízeních. Pouze s antigenním testem

Lidé budou moci navštívit příbuzné v sociálních zařízeních. Pouze s antigenním testem

V pondělí odpoledne se opět sešel kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda se zabývala úpravou opatření v rámci protiepidemického systému PES. Česko se od čtvrtka přesune do stupně č. 3 a mělo by tak dojít k otevření restaurací, obchodů i služeb. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se také před novináři pochlubila, že stát dnes začal vyplácet jednorázový příspěvek důchodcům 5 000 korun.

reklama
Slovenský skandál: Za šéfem Parlamentu do nemocnice i přes zákaz chodily přítelkyně
Alžbětu odchod rošťáka Harryho bolí. Své city ale skrývá, jinak by nastal chaos
Bidenovu výhru potvrdily další dva klíčové státy. Zvítězil ve Wisconsinu a Arizoně
Ženě s covidem sebrali po porodu dítě. Kauza hýbe celým Slovenskem
reklama
reklama
Namísto strávníků usazuje plyšové pandy. Restauratér protestuje proti lockdownu

Německo

Domácí zpravodajství

Za školní rok se stane přes 30 tisíc úrazů, nejčastěji o přestávkách a tělocviku
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama