reklama

Nejchladnější ráno podzimu. Česko zasáhly námrazy, komplikují dopravu

V sobotu ráno se lidé na mnoha místech Česka mohli setkat s námrazou na silnicích a mlhami, které jsou často příčinou dopravních nehod. Sobotní ráno bylo navíc dosud nejchladnějším ránem podzimu. Na většině území republiky bude ale během dne slunečno.

reklama

„Letos na podzim jde zatím o nejchladnější ráno,“ řekl webu iDNES.cz meteorolog Jaroslav Rosa. Na šumavské Rokytské slati naměřili až -14,3 °C.

Vozovky na jihu Čech byly sjízdné s opatrností, místy namrzaly. Na Šumavě v noci sněžilo. Teploty se k ránu pohybovaly od nuly do -5 °C. Sypače nejezdily jen na Strakonicku, uvedl Otakar Zich z dispečinku Krajské správy a údržby silnic. „Sněhovou přeháňku jsme měli v noci na Kvildě, na Churáňově,“ dodal dispečer. Jinde v kraji podle něj nesněžilo, ale v některých úsecích přimrzala na vozovkách mlha.

„Na silnicích Vysočiny byl v sobotu ráno po sněhových přeháňkách místy zledovatělý sníh posypaný drtí. Solené vozovky jsou mokré, nebo suché, vymrzlé. Sypače jezdily v celém kraji,“ řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený. Pro silničáře na Vysočině to byl v začínající zimní sezoně první větší výjezd.

„Sněžit na Vysočině začalo v pátek. „Vyjížděli jsme zvečera i ráno, dohromady jsme měli 80 výjezdů. V noci to přimrzalo,“ řekl dispečer. V pátek nemohly chvílemi v některých kopcích vyjet kamiony, kolem dnešní sedmé hodiny ráno neměli silničáři hlášeny problémy v dopravě.

Dochází k dopravním nehodám

Některým řidičům ranní námrazy zkomplikovaly situaci. Například u obce Nové Dvory na Kutnohorsku se v půl šesté ráno srazila dvě auta. Silnice musela být dočasně uzavřena. K nehodě byl jednomu zraněnému přivolán vrtulník, který ho transportoval do nemocnice.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v sobotu jasno až polojasno, odpoledne na severu území až oblačno. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C, na horách bude teplota kolem nuly.

Přes Německo a Polsko míří k jihovýchodu studená fronta, která během noci a celé neděle ovlivní počasí i u nás. Ráno můžeme s námrazou počítat jen ojediněle. Přes den bude v neděli jasno až polojasno a na severu oblačno. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 4 až 8 °C, při slabším větru klesnou až k -5 °C.

Výhled na příští týden

pondělí bude zataženo až oblačno. Od západu můžeme místy očekávat občasný déšť nebo přeháňky. Na severu se nad 900 metry nad mořem mohou objevit i sněhové srážky. Odpoledne a večer bude od severozápadu déšť ustávat a oblačnost ustupovat. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C.

úterý má být jasno až polojasno, na Moravě se mohou objevit místy mlhy nebo i nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 5 až 9 °C.

Ve středu pak bude polojasno a zejména na Moravě zataženo s nízkou oblačností nebo i mrznoucími mlhami. Denní maxima budou 2 až 6 °C.

Od čtvrtka do soboty ČHMÚ předpovídá oblačné až zatažené počasí. Na horách místy a jinde jen ojediněle bude polojasno, slabě mrholit nebo pršet. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama