V Šumvaldu a Břevenci není po povodních pitná voda. Čištění studní se teprve chystá

Vážný problém s nedostatkem pitné vody musí řešit obce zasažené záplavami na Olomoucku. Šumvald a Břevenec nemají vlastní vodovod a ve studnách je znečištěná voda. Důkladné čištění studní začne, až voda ještě více opadne.

V zatopených oblastech jsou nyní k dispozici cisterny s pitnou vodou. Budou tu prý tak dlouho, jak bude potřeba. Na první pohled je zřejmé, že voda ze zdejších studní v porovnání s tou z cisterny ještě není úplně čistá.

„Tam jde hlavně o to bláto a můžou tam být bakterie, protože někde byl úsek kanalizace poškozený, nevíte vlastně, co z těch nemovitostí vyteklo, ale nemyslím si, že tam budou nějaké zásadní velké nečistoty,“ myslí si starosta Šumvaldu Josef Šenk.

Není to zadarmo

Dokud bude do studní přitékat kalná voda z okolí, nemá podle starosty smysl je čistit nebo dělat laboratorní rozbory. Tento stav může trvat i několik týdnů. Zápůjčka osmi dvoukubíkových cisteren ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR) tak přišla vhod. Není ale zadarmo.

„Protože nebyl vyhlášen žádný krizový stav, tak my musíme v souladu se zákonem o majetku státu postupovat tak, že dáváme té dotyčné obci nájemné. Konkrétně za těch osm cisteren zhruba kolem 38 tisíc,“ řekl CNN Prima NEWS předseda SSHR Pavel Švagr.

Výdaj za těžce zkoušenou obec zaplatí kraj. Zdejší obyvatelé se už těšili, že se zanedlouho napojí na právě dokončovaný vodovod. Ten byl ale také poničen a tak se jeho spuštění zatím odkládá. Kromě toho plynaři usilovně pracují na zprovoznění obecního plynovodu. Asi osmdesátimetrový úsek prý budou muset úplně vyměnit.

Tagy: