
Vážná nehoda na Jihlavsku: Autobus se srazil s nákladním autem, pro zraněného letěl vrtulník
Valencie vítá evropské politiky s transparenty v ruce. Jejich vzkaz je jednoznačný: odstoupení regionálního předsedy vlády Carlose Mazóna (Partido Popular), který podle jejich přesvědčení nese veškerou vinu za nezvládnuté povodně. Ty ve Valencii v loňském říjnu připravily o život celkem 228 lidí. Španělská strana Partido Popular (Lidová strana) v úterý a ve středu hostí v přímořském městě summit největší evropské politické rodiny – Evropské lidové strany (EPP). Právě jeho načasování popuzuje už tak rozhořčené obyvatele Valencie. Jak někteří z nich sdělili redakci, kongres se koná půl roku od doby, kdy povodně zaplavily město. „Je to nejvyšší urážka,“ řekla CNN Prima NEWS organizátorka protestů.
Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla rozvodněná řeka, u Turína se utopil muž ve vlastním zaplaveném domě. Ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP.
Zatímco vytopené domácnosti dostaly od státu okamžitý finanční příspěvek, živnostníci ostrouhali. „Do dnešního dne jsme žádnou pomoc nezaznamenali, stát se na nás vykašlal,“ bilancuje šest měsíců po ničivé záplavě majitel ostravského stolařství Tomáš Cibulka. Téměř dvoumetrová povodňová vlna jeho firmu zničila v pondělí 16. září 2024. Každá vytopená domácnost přitom mohla získat přes úřady práce státní pomoc až do výše 73 tisíc korun a posléze i další nevratnou dávku 40 tisíc korun. „Živnostníci nic. Stát vlastně pomohl jen tím, že nám půjčil vězně, kteří nám ulehčili nejhorší fázi úklidu,“ líčí Cibulka. Reportér CNN Prima NEWS příběh stolařství sleduje od chvíle, kdy opadla voda, ale zajímají ho i osudy dalších postižených živností, například utopené opravny autosoučástek.
Před půl rokem zasáhly sever Moravy a Slezska ničivé povodně. Mnozí lidé bojovali o život a zachraňovali své domy. Našli se ale i takoví, kteří nepřehledné situace zneužili. Před soudem ve čtvrtek stanuli muž a žena, kteří podle obžaloby vyrabovali lékárnu v zaplavené Opavě. Hrozí jim až osmileté vězení.
Ostravská čistírna odpadních vod, kterou vyřadily z provozu zářijové povodně, už funguje na 75 procent. Její pracovníci v těchto dnech zprovoznili aktivační nádrže, které zajistí biologické čištění odpadních vod.
Kozy před utopením zachránil, když je zahnal na půdu, u sousedů ale utonul přivázaný kůň. Na záplavy z poloviny září 2024 vzpomíná 60letý chovatel Jan Jelínek z Jeseníku velmi nerad. Příliš mu změnily život. I celému slezskému městu, v němž žije. Z oken svého domu měl třeba výhled na staleté vesnické usedlosti, povodeň je pobořila a ruiny posléze rozsápaly lžíce bagrů. „Sousedé zmizeli, to je smutné. Třeba s Kamilem jsme byli kamarádi odmalička,“ ukazuje přes silnici na pustou a sněhem pocukrovanou pláň, kde stál barák Kamila Böhma.
Sportovní kluby v povodněmi postižených oblastech se jen těžko vzpamatovávají z pohromy, kterou loni v září způsobila velká voda. Například SK Řetězárna v České Vsi na Jesenicku vyčíslil škody na majetku na 20 milionů korun. Olomoucký kraj trápí i ceny řemeslníků, které si příspěvkové organizace obcí nemohou dovolit.
Obce v oblastech, které tvrdě zasáhly loňské povodně, se potýkají s nedostatkem řemeslníků, kteří by byli schopni pokračovat v rekonstrukci poničených obydlí i budov infrastruktury. Na Jesenicku chybí řemeslníci všech profesí, nejvíce jsou ale potřební zedníci.
Ničivé povodně nejhůře dopadly na obyčejné lidi. Stovky jich přišly o svůj domov. Jen v Moravskoslezském kraji nechali statikové zdemolovat 72 objektů. Ostatní se musejí vysoušet a opravovat. Státní pomoc nestačí, říkají lidé. A přidávají se i starostové, podle kterých je nesystémová.
Ve věku pouhých 28 let zemřel fotbalista a někdejší talent mládežnické akademie klubu Valencie José Castillejo. Osudným se mu staly ničivé záplavy, které zasáhly Španělsko. Zahynul přímo ve Valencii, kterou živel postihl nejvíce. Informaci potvrdil klub na sociálních sítích. Celkový počet obětí nadále roste, pokračují záchranné a pátrací akce po přeživších.
Šlo jim o život a kdyby se na nebi neobjevil vrtulník, nejspíš by skončili v rozbouřené vodě. Někteří u sebe měli malé děti, i přesto odmítli evakuaci. Jiní by si nenechali pomoci, aniž by na palubu nevzali záchranáři i jejich psa. Lukáš Vejvar – hasič ze středních Čech – byl jedním z členů posádky policejního vrtulníku, který startoval z Prahy, aby zachraňoval na Jesenicku.
Lidé v oblastech zasažených povodněmi s hrůzou čekají na faktury za elektřinu. Vysoušeče, větráky a přímotopy, které v těchto oblastech jedou prakticky nonstop, totiž patří mezi spotřebiče s nejvyšší energetickou náročností. Pomoci lidem s vysokými účty za energie ale může jak jejich dodavatel, tak úřad práce.