CNN Prima News povodně

povodně

Výpis příspěvků ke štítku „povodně“

Nejhorší katastrofa za 80 let. Kvůli povodním v Kazachstánu bylo evakuováno sto tisíc lidí

V Kazachstánu si povodně způsobené jarním táním vynutily evakuaci více než 96 tisíc obyvatel, z toho téměř třetinu, 31 tisíc, představují děti, uvedl ve středu podle kazachstánského portálu Tengrinews.kz Sajpaš Jerasyl z ministerstva pro mimořádné situace. S nasazením vrtulníků se podařilo zachránit 2 823 lidí, včetně 865 dětí, dodal.

VÝSTRAHA: Meteorologové zpřísnili varování. Do Česka přijdou vydatné srážky, hrozí povodně

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) aktualizovali výstrahu před vydatnými dešti. Na silné deště by se měli připravit lidé z oblasti Orlických hor, Králického Sněžníku či Jeseníků, kde může do sobotního rána spadnout i okolo 40 mm srážek. Během noci navíc může v jižních a jihovýchodních částech Čech a na Vysočině napadnout sníh, lokálně až 8 cm mokré pokrývky. Experti nově varují, že vlivem vydatných srážek mohou stoupat toky v povodí Orlice, Loučné, Chrudimky, horní Moravy či Moravice.

RADAR: Nejdřív husté sněžení, pak Česko sevřou tuhé mrazy. Výstraha před povodněmi trvá

Hned před několika nástrahami by se měli mít během víkendu na pozoru jak chodci, tak řidiči. Tvořit se má náledí, očekává se sněhová nadílka a hrozí i sněhové jazyky. Nadále je v platnosti výstraha před povodněmi, některé toky jsou nadále hlášené ve třetím nejvyšším stupni povodňové aktivity. V sobotu se očekávají teploty přesahující bod mrazu, od neděle však Českou republiku sevře silný mráz.

MAPA: Povodňový stav ohrožení platí na několika místech v Česku. Kde je situace nejhorší?

Na Labi v Ústeckém kraji platí třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity značící ohrožení, hladina tam dál stoupá. V Ústí nad Labem a v Děčíně se odpoledne sejde povodňová komise, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekává kulminaci v sobotu ráno. Na všechna místa, kde hrozí nebezpečí povodní, se můžete podívat v naší aktualizované mapě níže v článku.

Velká voda v Brně zaskočila stavební firmu, bagr v korytě zaplavila až po střechu

Velké množství vody, které protéká od pondělí v Brně Svratkou, zaskočilo stavební firmu, jež pracuje na úpravách břehů a protipovodňových opatření podél ulice Poříčí. Jeden z bagrů zůstal v korytě a v úterý už z něj čnělo jen několik desítek centimetrů, většina stroje zůstala pod vodou. Hasiči ještě v pondělí asistovali snaze bagristy dostat se z koryta se strojem ven, úspěšná však nebyla, řekl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Podle mluvčí stavební společnosti OHLA ŽS Ivy Cachové je stroj zabezpečený proti úniku provozních náplní.

Zatopené sklepy i knihovna. Povodňová situace na většině míst kulminuje

Hladiny řek nebezpečně stoupají i během druhého svátku vánočního, podle meteorologů hrozí jejich vzestup po celém Česku. Po 11:00 byl některý z povodňových stupňů na více než 130 místech, z toho na 14 místech byl zaznamenán nejvyšší, třetí stupeň. Někde hladiny řek začaly klesat, uvedli odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Rozvodněné řeky způsobují problémy zvláště v severovýchodní části Čech, například v Děčíně museli začít vyklízet knihovnu. Hasiči vyjíždějí k odčerpávání vody zvláště ze sklepů.