Prezident se chová vlastizrádně, tvrdí veterán Lom. Vrátil Zemanovi pamětní list

Válečný veterán Tomáš Lom, který za druhé světové války bojoval v řadách britského letectva, vrátil prezidentu Miloši Zemanovi pamětní list k výročí osvobození Československa. Zeman se podle něj chová vlastizrádně ve prospěch protivníků České republiky. Lom to uvedl na Facebooku. Na vrácení pamětního listu upozornil server iDNES. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka Lom Zemanovi křivdí.

„Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy k výročí osvobození Československa lidem, kteří za vlast nasazovali život,“ napsal válečný veterán Zemanovi v dopise, který zveřejnil na Facebooku. Dodal, že proto list nemůže přijmout ani on.

Ovčáček sdělil, že pamětní list je vyjádřením úcty prezidenta veteránům. „Pan Lom panu prezidentovi křivdí,“ dodal.

Lom zároveň zveřejnil samotný pamětní list a průvodní dopis od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Pamětní list je datován k letošnímu 8. květnu. Píše v něm, že Lom je vzorem pro ty, kteří v současné době bojují s pandemií. „Prezident republiky Miloš Zeman cítí velkou vděčnost za Vaše statečné činy, a proto se rozhodl udělit Vám Pamětní list k 75. výročí osvobození Československa,“ uvedl kancléř. Dodal, že pandemie zabránila osobnímu předání. „Ale jsem si jist, že jsme spojeni poutem lásky k vlasti, kterou jste prokázal činy,“ dodal.

Lom je jedním z posledních československých příslušníků RAF (Royal Air Force, Královské letectvo, pozn. red.). Za druhé světové války sloužil u 311. bombardovací perutě.

Tagy: