reklama

Ve Sněmovně to vře. Pětikoalice neumožnila Havlíčkovi kandidovat na předsedu

Vicepremiér a dvojitý ministr Karel Havlíček (ANO) nemůže kandidovat na předsedu Sněmovny. Hlasováním to „zamázla“ pětikoalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Hnutí ANO se poté naštvalo a vzalo si 45 minut pauzu na jednání klubu.

reklama

Havlíčka do čela Sněmovny navrhlo hnutí ANO jako protikandidáta Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Problém s jeho kandidaturou je přitom jednoduchý – posty ve vládě. Podle legislativního odboru Sněmovny i volebního výboru totiž nemůže být člen kabinetu zároveň ve vedení Sněmovny. Havlíček by tak nejprve na své funkce ve vládě musel rezignovat. Poslanci ANO si ale stojí za tím , že inkriminovaný článek zákona má více interpretací.

Sněmovna nakonec většinou 103 hlasů potvrdila, že Havlíček kandidovat nemůže. Proti jeho kandidatuře zvedli ruce poslanci nově vznikající vlády z ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů.

O obsazení vedení Sněmovny přitom politici debatují už od jedné odpoledne. Během dne vystupovali především poslanci hnutí ANO, kteří vysvětlovali, proč by měl Havlíček předsedou dolní komory Parlamentu být.

„Klub ANO má 72 členů a je nejsilnějším klubem Poslanecké sněmovny. Navrhnout našeho kandidáta byla naše povinnost i vůči voličům, které zastupujeme. Stojíme za tím, že kandidatura Karla Havlíčka ve volbě je přípustná,“ prohlásila šéfka klubu ANO a ministryně financí Alena Schillerová. Více o průběhu jednání Sněmovny si můžete přečíst zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama