Vědci objevili vrak lodi polárníka Shackletona. Leží neporušený v hloubce tří kilometrů

Vrak plavidla Endurance z expedice Brita Ernesta Shackletona leží v hloubce tři tisíce metrů ve Weddellově moři. Objevili ho tam experti, kteří po vraku pátrali od začátku února na výpravě vyslané z Jihoafrické republiky k Antarktidě.

Shackletonova loď vyplula v roce 1914 a roku 1915 u Antarktidy uvázla v ledu a pak se potopila. Teď byla lokalizována v hloubce 3 008 metrů zhruba šest kilometrů od pozice zaznamenané jejím kapitánem Frankem Worsleym.

O objevu vraku informoval ředitel pátrací expedice Mensun Bound. „Velice nás dojalo, když se nám podařilo zjistit pozici Endurance a pořídit její snímky,“ řekl. Podle něj se zdá, že je Endurance v dobrém stavu. Bound ji označil za „nejkrásnější dřevěný vrak, jaký kdy viděl“. Ke stavu Endurance řekl, že „je ve vzpřímené poloze, vyčnívá z pískového dna, je neporušená a úžasně zachovalá; na zádi je vidět nápis Endurance, je to milník historie polární oblasti“.

Vrak je neuvěřitelně zachovalý

Bound dodal, že se nejedná jenom o minulost. „Přinášíme příběh Shackletona a Endurance veřejnosti a nové generaci, jíž bude svěřena ochrana polárních oblastí a naší planety. Doufáme, že náš objev pomůže zapojit mladé lidi a bude v nich inspirovat ducha průzkumníků, odvahu a odhodlanost těch, kteří s Endurance vypluli k Antarktidě. Vzdáváme hold kapitánovi Frankovi Worsleymu, jehož detailní záznamy byly nedocenitelnou pomocí při lokalizování vraku,“ řekl Bound.

Historik Dan Snow řekl, že je loď neuvěřitelně zachovalá. „Na písčitém antarktickém dnu nejsou mikroorganismy ničící dřevo a voda tam má kvalitu destilované vody. Dokázali jsme pořídit velmi dobře zaostřené záběry,“ řekl. Z lodi nebylo nic vyzvednuto a nikdo se ničeho nedotýkal. Vrak je podle Snowa chráněn Smlouvou o Antarktidě, která Antarktidu označuje za nadnárodní území určené pouze pro vědecké účely. ČR má na Antarktidě polární stanici a v rámci smlouvy má poradní právo.

Organizátorem výpravy nazvané Endurance22 je charitativní organizace Falklands Maritime Heritage Trust, tým vede John Shears, který byl v roce 2019 u předchozího neúspěšného pokusu vrak lokalizovat. Na palubě ledoborce Agulhas II je 46 členů posádky a tým 64 expertů, mezi kterými jsou technici, polární vědci, meteorologové, archeologové a historici. Na cestu se vydali z Kapského Města, měsíc po 100. výročí Shackletonovy smrti. Zemřel 5. ledna roku 1922 a měl tehdy za sebou vedení tří britských expedic do Antarktidy.

Tagy:
Antarktida Jihoafrická republika Česko Kapské Město Ernest Henry Shackleton Weddellovo moře Dan Snow