Američtí vědci varují, že smrtelný virus přezdívaný „zombie nemoc“, který napadá zejména jeleny, by potenciálně mohl nakazit i člověka. Minulý měsíc strážci v americkém Yellowstonském národním parku poprvé zjistili přítomnost choroby u uhynulého kusu zvěře, čímž se potvrdily jeho smrtelné účinky. Expert spatřuje podobnosti s nemocí šílených krav, která při epidemii ve Velké Británii zapříčinila smrt 178 lidí.
Chronické chřadnutí jelenů, kterému se přezdívá zombie nemoc, napadá zejména vysokou zvěř. Napadená zvířata jsou zmatená, slintají a nebojí se lidí. Mezi další příznaky patří úbytek hmotnosti či ztráta koordinace, což ve výsledku vede k uhynutí daného jedince. Virus se přenáší podobně jako takzvaná nemoc šílených krav.
ČTĚTE TAKÉ: Po krkavcovitých a papoušcích se našel další ptačí génius: Čimango falklandský
Biolog Cory Anderson, který se výzkumu choroby věnuje, na tuto podobnost upozornil britský server The Guardian. „Epidemie bovinní spongiformní encefalopatie (nemoci šílených krav) ve Velké Británii je příkladem toho, jak se ze dne na den může situace stát chaotickou, když dojde k přenesení nákazy ze zvířat na lidi,“ varoval odborník.
V souvislosti se zombie virem by podle Andersona mohlo dojít k podobné situaci, jako při šíření nemoci šílených krav. Americká choroba se mezitím rozšířila na velké území. Podle tamních úřadů zasáhla 31 amerických států, dvě kanadská teritoria a Jižní Koreu, informoval Daily Mail.
„Nikdo neříká, že se bude situace z Velké Británie určitě opakovat. Je ale důležité, aby lidé byli připraveni,“ uvedl expert. Choroba jelenovitých je totiž podle něj „vždy smrtelná, neléčitelná a vysoce nakažlivá“. Při epidemii nemoci šílených krav ve Spojeném království na konci minulého tisíciletí podle BBC zemřelo 178 osob.
Odborníci vyhlásili poplach poté, co v listopadu v Yellowstonském národním parku na severozápadě Wyomingu na chronické chřadnutí pozitivně testovali mrtvolu jelena. „Obavy vzbuzuje i to, že nemáme účinný a snadný způsob, jak virus vymýtit, a to ani u infikovaných zvířat, ani v prostředí, které kontaminuje,“ dodal Anderson.
Správa národních parků USA však uklidňovala, že v současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by nemoc mohla infikovat člověka nebo domácí zvířata. Doporučila však zejména lovcům zvěře, aby nekonzumovali maso nakažených zvířat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Řidič na Slovensku srazil medvěda a z místa ujel. Zvíře nechal trpět