jelen

Výpis příspěvků ke štítku „jelen“

Vědci varují před „zombie“ nemocí jelenů. Zkoumají přenos na lidi, podobný virus už zabíjel

Američtí vědci varují, že smrtelný virus přezdívaný „zombie nemoc“, který napadá zejména jeleny, by potenciálně mohl nakazit i člověka. Minulý měsíc strážci v americkém Yellowstonském národním parku poprvé zjistili přítomnost choroby u uhynulého kusu zvěře, čímž se potvrdily jeho smrtelné účinky. Expert spatřuje podobnosti s nemocí šílených krav, která při epidemii ve Velké Británii zapříčinila smrt 178 lidí.

Vlci na dosah ruky. V Národním parku Šumava můžete zblízka pozorovat i rysa či jeleny

Slyšeli jste někdy v lese vytí vlků? Ten zvuk vzbuzuje respekt. A nic na tom nemění ani skutečnost, že vás od vlků dělí bezpečná bariéra. Jako ve výběhu u Návštěvnického centra Srní, který najdete v Národním parku Šumava. V přirozeném prostředí bez mříží zde můžete tuto pohádkovou šelmu pozorovat ze vzdálenosti jen několika metrů. To samé o kus dál platí o rysech.

Kancléř Mynář zastřelil v Lánské oboře zadarmo 11 kusů zvěře. Neměl na to právo, tvrdí NKÚ

Hradní kancléř Vratislav Mynář lovil v lánské oboře trofejní zvěř, podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) to ale bylo v rozporu s tehdejšímu pravidly. Na lovy ho totiž nezval prezident, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Mynář v období od října 2019 do října 2021 ulovil 11 kusů zvěře dohromady za více než čtvrt milionu korun. Vyplývá to z dosud nezveřejněného nálezu NKÚ, o kterém informují Seznam Zprávy. Mynář v oboře lovil zřejmě i dříve, tedy v letech, které NKÚ neprověřoval.

Postrach řidičů na Novoborsku: Urostlý jelen opět skočil pod kola aut, ta se čelně srazila

Řidiče na Novoborsku několik měsíců straší urostlý jelen na silnici. V září ho zachytila palubní kamera, jak těsně před autem přeskákal přes silnici, a video se stalo hitem internetu. Nyní se na místo patrně stejný jedinec vrátil. Tentokrát už ale setkání s řidiči skončilo nehodou – jeden z nich se snažil zvířeti vynout a čelně narazil do dalšího vozidla.

Trvalo mi dlouho, než jsem to vydýchal, říká řidič, kterému pod kola skočil mohutný jelen

Každá šestá nehoda v České republice je srážka se zvěří a meziročně jich přibývá. Jak náhlé a nečekané může být setkání s jelenem na silnici, ukázalo video z Českolipska, které obletělo český internet. Jelen skočil do vozovky a přeletěl jedno auto. Dopadl přímo před druhé vozidlo, ihned ale z vozovky zmizel. „Doma jsem to oslavil, dal jsem si panáka do každé nohy,“ řekl pro CNN Prima NEWS řidič, kterému se podařilo vyváznout bez nehody.

Dříve vojenské území, dnes chránění jeleni a zubři. Taková je rezervace na Rokycansku

Zubři, divocí exmoorští koně, laně, jeleni, ale i vzácné rostliny a obojživelníci. To vše je k vidění v areálu bývalého vojenského cvičiště, dnešní přírodní rezervaci v Rokycanech. Speciální péči zvířata nevyžadují – nesmí se vůbec dokrmovat, člověk jim zajistí pouze dostatek vody a minerálů. Oboru najdete na jižním okraji Rokycan v místech, kde se dřív proháněli tanky a vojáci.