První fotbalová liga končí kvůli koronaviru bez dohrání skupiny o záchranu, nesestupuje se

  • ČTK
  • 23. července 2020 15:07

Nadstavbová skupina o záchranu v první fotbalové lize se nedohraje a do druhé ligy nikdo nesestoupí. Podle Ligové fotbalové asociace znemožnil dokončení skupiny výskyt nového koronaviru v týmu Slezský FC Opava, hráči musejí být dva týdny v karanténě.

V šestičlenné skupině o záchranu Fortuna ligy zbývala sehrát dvě kola, která byla už na začátku července odložena kvůli několika případům koronaviru v týmu Karviné. Tři zápasy se měly hrát dnes a tři v neděli. Nález nemoci COVID-19 u jednoho hráče Opavy ale dokončení sezony znemožnil. Vzhledem k dvoutýdenní karanténě Slezanů by se skupina o záchranu nestihla dohrát do 2. srpna, který byl nejzazším termínem.

Žádný z trojice týmů Karviná, Opava a Příbram, jimž hrozil pád do druhé ligy, tak nesestoupí. Do nejvyšší soutěže prošly vítězné Pardubice a na základě rozhodnutí Ligové fotbalové asociace (LFA) též druhá Zbrojovka Brno, třetí Dukla Praha nepostoupí, protože není možné sehrát baráž mezi týmy první a druhé ligy. Příští ročník první ligy bude hrát 18 týmů.

LFA zatím zbylá dvě kola odložila. Mandát k ukončení soutěže má ligový výbor, který zasedne v nejbližších dnech, zřejmě hned v pátek. „S ohledem na nemožnost dohrát všechna utkání první ligy ve stanoveném nejzazším termínu do 2. srpna bude ligový výbor v nejbližších dnech nucen učinit rozhodnutí o ukončení soutěžního ročníku první ligy bez určení konečného pořadí družstev,“ uvedla LFA v prohlášení.

Zbylé dvě nadstavbové skupiny o titul a o Evropu se dohrály. Konečné pořadí sice nakonec nebude určeno, Slavia Praha ale o obhajobu mistrovského primátu nepřijde.

Hráč Slezského FC Opava má pozitivní test na COVID-19

Nákazu koronavirem u jednoho hráče v opavském týmu oznámila jen pár hodin před čtvrtečním plánovaným domácím zápasem s Olomoucí ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Nejmenovaný fotbalista podle ní začal mít zdravotní problémy v úterý nebo ve středu, do té doby trénoval s týmem.

„Všichni musejí jít do karantény, všichni na testy. Pak budou 14 dní v karanténě, potom půjdou znovu na testy. Také nařizujeme dezinfekci celého stadionu včetně masáží, rehabilitací, šaten,“ popsala Svrčinová.

Pro mě je to opravdu velké překvapení. Nakaženému hráči přeji brzké uzdravení. Další komentář je zbytečný.

Ve skupině o záchranu měly už před plánovanou dohrávkou jistotu udržení Olomouc, Teplice a Zlín. Karviná měla náskok dvou bodů na předposlední Opavu a poslední Příbram. Nález v Opavě všem třem ohroženým klubům pomohl, v případě dohrání soutěže by totiž nejhorší z nich sestoupil.

„Nakaženým je hráč A-mužstva, který nás v úterý odpoledne po tréninku telefonicky informoval, že se necítí dobře. Doporučili jsme mu kontaktovat obvodního lékaře, který jej následně odeslal na testy. Testům se podrobil ve středu dopoledne a ve čtvrtek dopoledne ho kontaktoval jeho lékař s tím, že výsledky byly pozitivní. Od úterního tréninku nebyl hráč s nikým v kontaktu a zůstal doma. Byl vytvořen seznam epidemiologicky významných kontaktů - tyto osoby musí absolvovat testy a s okamžitou platností jim byla nařízena karanténa,“ řekl pro klubový web opavský ředitel Jaroslav Rovňan.

Vedení druholigové Dukly Praha se smiřuje s tím, že se letos do první ligy nevrátí. „Pro mě je to opravdu velké překvapení. Nakaženému hráči přeji brzké uzdravení. Tímto zůstává FK Dukla Praha s největší pravděpodobností ve druhé lize, další komentář je asi zbytečný. Mám pouze obavy o příští soutěžní ročník, bude to jeden velký zmatek,“ uvedl na sociální síti výkonný a sportovní ředitel Dukly Pavel Vandas ještě předtím, než LFA oficiálně oznámila, že sezonu nepůjde dokončit.

„Velice mě mrzí reakce některých lidí, které jsou dle mého názoru za hranou zdravého rozumu. Nyní si nepřejeme nic jiného, než aby byli všichni ostatní zdraví a dotyčný hráč brzy v pořádku,“ reagoval Rovňan na vyjádření sportovního ředitele Dukly Vandase.

Teplický tým zastihla zpráva o tom, že se dnes nebude hrát, už cestou k utkání. „Mužstvo vyráželo v půl desáté. Dostali jsme zprávu, že se máme otočit. Takže jsme obraceli autobus někde na půli cesty,“ řekl tiskový mluvčí teplického klubu Martin Kovařík.

Skupinu o záchranu už na začátku července zkomplikovalo několik pozitivních případů v týmu Karviné. Kontrolní test v minulém týdnu již měli všichni hráči negativní a mohli se vrátit do tréninku. V květnu při restartu ligy po dlouhé pauze od poloviny března měli po jednom nakaženém hráči ve Slavii a v Mladé Boleslavi, to ale tehdy obnovení sezony nezhatilo.

Tagy:
karanténa fotbalová liga SK Slavia Praha MFK Karviná COVID-19 SK Sigma Olomouc SFC Opava 1. FK Příbram FK Dukla Praha 1. česká fotbalová liga