V Byňově na Českobudějovicku poblíž areálu závodu Dobrá voda vznikla ze zarostlého území louka, kde žijí desítky druhů živočichů a kvetou vzácné a chráněné rostliny. Na projektu spolupracoval Český svaz ochránců přírody. Součástí je i několik tůní, u nichž se nacházejí vzácné druhy rostlin jako žabník jitrocelový nebo třezalka rozprostřená, informovala Lucie Štefanská za skupinu Mattoni, do níž patří i Dobrá voda.
Práce na louce, která se nachází poblíž řeky Stropnice a objektu Tomkův mlýn, začaly před třemi roky. Do té doby byla plocha téměř neprostupná, zarostlá kopřivami a dřevinami. „První výsledky se dostavily rychle. Z místa, které bylo ještě nedávno zarostlé plevely a téměř bez života, se stalo pestré stanoviště,“ uvedl Václav Bartuška z Českého svazu ochránců přírody.
ČTĚTE TAKÉ: Omezení na Šumavě. Po 20 letech probíhá čištění Schwarzenberského kanálu
„Podobné výsledky se nemusí týkat jen chráněných lokalit. K rozvoji biodiverzity může přispět každý třeba tím, že na své zahradě nechá kousek louky nepokosený, vyseje původní druhy květin nebo založí malé jezírko. I drobná opatření mají smysl a dohromady tvoří důležitou síť pro přežití mnoha druhů,“ dodal Bartuška.
Na louce žijí desítky druhů motýlů
Některé části louky se nekosí, protože ve vyšším porostu se daří hmyzu. Bartuška doplnil, že v lokalitě je více než 80 druhů rostlin včetně chráněného lnu počistivého. „Dále na louce žije 26 druhů denních motýlů a řada dalších bezobratlých, jejichž výskyt zde svědčí o dobrém stavu zdejší přírody,“ řekl.
Lokalita se stala součástí projektu Louky Rudiho Mattoni. Vznikají u pramenů minerálních vod s cílenou péčí podporovat zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, a to hlavně hmyzu a motýlů.
„Zdravá příroda v širším okolí našich pramenů je pro nás zásadní. Nejde jen o ochranu vody, ale o komplexní přístup k péči o krajinu, která minerální vodu vytváří. Louky Rudiho Mattoni jsou naší odpovědí na úbytek biodiverzity,“ řekla Lucie Štefanská ze skupiny Mattoni.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lázně na Písecku přitahují hosty. Paní Helena je navštěvuje 60 let, vítá ji už i ředitel