reklama

Věštění z koule, říká Hamáček o Vánocích. Děti se před návratem do škol testovat nebudou

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vládní spolupráce funguje i přes neshodu na změně daňového systému. Ministr vnitra a premiér Andrej Babiš (ANO) totiž v říjnu krátce po sobě přednesli odlišné návrhy, což vyvolalo spekulace, zda vládní koalice stále drží při sobě. Jan Hamáček se také vyjádřil k plánovanému návratu dětí do škol; o režimu, který bude v Česku panovat v době Vánoc, ale spekulovat nechtěl.

reklama

Po prvním návrhu na státní rozpočet pro rok 2021 se schodkem 320 miliard korun se ozval premiér Babiš, který žádal změnu daňového systému. Pro většinu zaměstnanců chtěl snížit daň z příjmu na 15 %, pro lidi s vyššími příjmy by platila daň 23 %. Vicepremiér Hamáček ale přišel s jiným návrhem – 19 a 23 %.

Koalice ANO a ČSSD ale kvůli neshodě podle Hamáčka ohrožena není. „Na jedné věci nejde tvrdit, že se koalice rozpadá. Nám se podařilo spoustu pozitivního, ale tady jsme se nedohodli,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS šéf Ústředního krizového štábu.

K tématu

Zároveň ale Hamáček nechápe, proč Babiš na svém návrhu pořád trvá. I kdyby se vláda dohodla na jednotném řešení, stejně není jisté, že projde. „Nedělal bych z toho kovbojku, protože jsme menšinová vláda. Když se na něčem dohodneme, tak musíme ve Sněmovně hledat dalšího partnera,“ uvedl Hamáček a připustil, že v současné době k žádné změně superhrubé mzdy možná nedojde.

„Já jsem odložení navrhoval, ale zatím shoda není,“ nastínil Hamáček. Proti zrušení superhrubé mzdy a změně daňového systému, alespoň nyní, se ve středu ve Sněmovně vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Dokonce hovořil o „hlouposti projednávat něco takového v současné nepříznivé ekonomické situaci“.

Prvňáci se ani neohřáli

Hamáček se během rozhovoru s Marií Bastlovou vyjádřil také k návratu žáků 1. a 2. tříd do škol, který má nastat 18. listopadu. „Prvňáci se ve škole ani neohřáli a musejí se vrátit co nejrychleji. Vládní priorita je právě návrat prvních dvou ročníků, ne otevření obchodů a služeb. Rozhodnutí ministerstev školství a zdravotnictví pokládám za dobrou věc,“ řekl předseda ČSSD.

Někteří odborníci v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem z pražského IKEMu navrhují, aby všichni vracející se školáci byli otestováni. Vláda to ale zatím neplánuje. „Antigenní testy jsou pro nás priorita v domovech seniorů, o testování dětí zatím na vládě nikdo neuvažoval. Můžeme o tom debatovat, ale upozorňuji, že testů není neomezené množství. Skupina seniorů je podstatně ohroženější,“ vysvětlil Hamáček.

Vánoce jsou věštění z křišťálové koule

K prognózám ohledně dalšího vývoje epidemické situace v Česku se ministr vnitra vyjadřovat příliš nechtěl. V jakém režimu budou v tuzemsku Vánoce, je podle něj věštění z křišťálové koule.

Pochvaluje si ale vznik nové tabulky, ze které bude jasné, jaká kritéria jsou potřeba pro zavádění nebo rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. „Mělo by se tak předejít politickým debatám, do případné třetí vlny si bereme ponaučení,“ dodal Hamáček.

Rozhovor Marie Bastlové s Janem Hamáčkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama