reklama

Věštění z koule, říká Hamáček o Vánocích. Děti se před návratem do škol testovat nebudou

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vládní spolupráce funguje i přes neshodu na změně daňového systému. Ministr vnitra a premiér Andrej Babiš (ANO) totiž v říjnu krátce po sobě přednesli odlišné návrhy, což vyvolalo spekulace, zda vládní koalice stále drží při sobě. Jan Hamáček se také vyjádřil k plánovanému návratu dětí do škol; o režimu, který bude v Česku panovat v době Vánoc, ale spekulovat nechtěl.

reklama

Po prvním návrhu na státní rozpočet pro rok 2021 se schodkem 320 miliard korun se ozval premiér Babiš, který žádal změnu daňového systému. Pro většinu zaměstnanců chtěl snížit daň z příjmu na 15 %, pro lidi s vyššími příjmy by platila daň 23 %. Vicepremiér Hamáček ale přišel s jiným návrhem – 19 a 23 %.

Koalice ANO a ČSSD ale kvůli neshodě podle Hamáčka ohrožena není. „Na jedné věci nejde tvrdit, že se koalice rozpadá. Nám se podařilo spoustu pozitivního, ale tady jsme se nedohodli,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS šéf Ústředního krizového štábu.

Zároveň ale Hamáček nechápe, proč Babiš na svém návrhu pořád trvá. I kdyby se vláda dohodla na jednotném řešení, stejně není jisté, že projde. „Nedělal bych z toho kovbojku, protože jsme menšinová vláda. Když se na něčem dohodneme, tak musíme ve Sněmovně hledat dalšího partnera,“ uvedl Hamáček a připustil, že v současné době k žádné změně superhrubé mzdy možná nedojde.

„Já jsem odložení navrhoval, ale zatím shoda není,“ nastínil Hamáček. Proti zrušení superhrubé mzdy a změně daňového systému, alespoň nyní, se ve středu ve Sněmovně vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Dokonce hovořil o „hlouposti projednávat něco takového v současné nepříznivé ekonomické situaci“.

Prvňáci se ani neohřáli

Hamáček se během rozhovoru s Marií Bastlovou vyjádřil také k návratu žáků 1. a 2. tříd do škol, který má nastat 18. listopadu. „Prvňáci se ve škole ani neohřáli a musejí se vrátit co nejrychleji. Vládní priorita je právě návrat prvních dvou ročníků, ne otevření obchodů a služeb. Rozhodnutí ministerstev školství a zdravotnictví pokládám za dobrou věc,“ řekl předseda ČSSD.

Někteří odborníci v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem z pražského IKEMu navrhují, aby všichni vracející se školáci byli otestováni. Vláda to ale zatím neplánuje. „Antigenní testy jsou pro nás priorita v domovech seniorů, o testování dětí zatím na vládě nikdo neuvažoval. Můžeme o tom debatovat, ale upozorňuji, že testů není neomezené množství. Skupina seniorů je podstatně ohroženější,“ vysvětlil Hamáček.

Vánoce jsou věštění z křišťálové koule

K prognózám ohledně dalšího vývoje epidemické situace v Česku se ministr vnitra vyjadřovat příliš nechtěl. V jakém režimu budou v tuzemsku Vánoce, je podle něj věštění z křišťálové koule.

Pochvaluje si ale vznik nové tabulky, ze které bude jasné, jaká kritéria jsou potřeba pro zavádění nebo rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. „Mělo by se tak předejít politickým debatám, do případné třetí vlny si bereme ponaučení,“ dodal Hamáček.

Rozhovor Marie Bastlové s Janem Hamáčkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Výbuch v Litovli mohla způsobit výroba drog, připouští policie. Nešlo by o první případ

I přesto, že obyvatelé vybuchlého domu v Litovli odmítají, že by uvnitř byla varna drog, policisté se zabývají i touto vyšetřovací verzí. Scénář podobných případů je většinou stejný – výbuch, který se ozve zpravidla uprostřed noci, pak do bytu vstoupí policisté a odhalí varnu pervitinu. Práce s chemikáliemi je kromě toho, že je nelegální, velmi nebezpečná. A to i s ohledem na to, že drogy často připravují právě jejich uživatelé.

reklama