reklama

Věštění z koule, říká Hamáček o Vánocích. Děti se před návratem do škol testovat nebudou

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vládní spolupráce funguje i přes neshodu na změně daňového systému. Ministr vnitra a premiér Andrej Babiš (ANO) totiž v říjnu krátce po sobě přednesli odlišné návrhy, což vyvolalo spekulace, zda vládní koalice stále drží při sobě. Jan Hamáček se také vyjádřil k plánovanému návratu dětí do škol; o režimu, který bude v Česku panovat v době Vánoc, ale spekulovat nechtěl.

reklama

Po prvním návrhu na státní rozpočet pro rok 2021 se schodkem 320 miliard korun se ozval premiér Babiš, který žádal změnu daňového systému. Pro většinu zaměstnanců chtěl snížit daň z příjmu na 15 %, pro lidi s vyššími příjmy by platila daň 23 %. Vicepremiér Hamáček ale přišel s jiným návrhem – 19 a 23 %.

Koalice ANO a ČSSD ale kvůli neshodě podle Hamáčka ohrožena není. „Na jedné věci nejde tvrdit, že se koalice rozpadá. Nám se podařilo spoustu pozitivního, ale tady jsme se nedohodli,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS šéf Ústředního krizového štábu.

Zároveň ale Hamáček nechápe, proč Babiš na svém návrhu pořád trvá. I kdyby se vláda dohodla na jednotném řešení, stejně není jisté, že projde. „Nedělal bych z toho kovbojku, protože jsme menšinová vláda. Když se na něčem dohodneme, tak musíme ve Sněmovně hledat dalšího partnera,“ uvedl Hamáček a připustil, že v současné době k žádné změně superhrubé mzdy možná nedojde.

„Já jsem odložení navrhoval, ale zatím shoda není,“ nastínil Hamáček. Proti zrušení superhrubé mzdy a změně daňového systému, alespoň nyní, se ve středu ve Sněmovně vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Dokonce hovořil o „hlouposti projednávat něco takového v současné nepříznivé ekonomické situaci“.

Prvňáci se ani neohřáli

Hamáček se během rozhovoru s Marií Bastlovou vyjádřil také k návratu žáků 1. a 2. tříd do škol, který má nastat 18. listopadu. „Prvňáci se ve škole ani neohřáli a musejí se vrátit co nejrychleji. Vládní priorita je právě návrat prvních dvou ročníků, ne otevření obchodů a služeb. Rozhodnutí ministerstev školství a zdravotnictví pokládám za dobrou věc,“ řekl předseda ČSSD.

Někteří odborníci v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem z pražského IKEMu navrhují, aby všichni vracející se školáci byli otestováni. Vláda to ale zatím neplánuje. „Antigenní testy jsou pro nás priorita v domovech seniorů, o testování dětí zatím na vládě nikdo neuvažoval. Můžeme o tom debatovat, ale upozorňuji, že testů není neomezené množství. Skupina seniorů je podstatně ohroženější,“ vysvětlil Hamáček.

Vánoce jsou věštění z křišťálové koule

K prognózám ohledně dalšího vývoje epidemické situace v Česku se ministr vnitra vyjadřovat příliš nechtěl. V jakém režimu budou v tuzemsku Vánoce, je podle něj věštění z křišťálové koule.

Pochvaluje si ale vznik nové tabulky, ze které bude jasné, jaká kritéria jsou potřeba pro zavádění nebo rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. „Mělo by se tak předejít politickým debatám, do případné třetí vlny si bereme ponaučení,“ dodal Hamáček.

Rozhovor Marie Bastlové s Janem Hamáčkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama