reklama

VIDEO: Albíny v Africe by před zmrzačením měly chránit alarmy, ty ale nefungují

Lidé v Africe trpící albinismem žijí ve strachu a úřadům se nedaří dlouholetý problém dostat pod kontrolu. Podle tamních pověr mají části jejich těl kouzelnou moc, mohou přičarovat například bohatství a na to převaha chudých lidí dobře slyší. Sex s albínem podle báchorek léčí HIV. Catherine z Malawi má s únosem vlastní zkušenosti. Dostala alarm, který ji má při útoku chránit.

reklama

Sedmnáctiletá Catherine Amidu z Malawi, která trpí albinismem, přežila v roce 2017 útok cizinců, kteří si přišli pro část jejího těla, znásilnit ji, nebo ji unést. V jejím vlastním domě ji přepadli uprostřed noci. Měla štěstí, pohotoví sousedé z vesnice slyšeli hluk, a tak ji přispěchali ihned na pomoc.

V oblasti Machinga, odkud Catherine pochází, žije přes 3000 albínů, to je nejvíce z celé Malawi. Na útoky jsou tedy zvyklí. Části těl lidí s touto genetickou vadou se na černém trhu dají prodat za tisíce dolarů, a to už je obnos, za který by nejeden chudý v Africe dokázal i vraždit. Jen v Malawi bylo kvůli zázračným pověrám zaznamenáno 26 vražd od roku 2014. Stále se pohřešuje 11 lidí. V celé Africe se pak registrují stovky případů. Otázkou však zůstává, kolik jich nahlášeno nebylo.

Catherine v říjnu dostala od policie malý alarm, který ji má při útoku chránit. Když se spustí, hluk útočníka vyplaší. Zvuk by měl přivolat i pomoc ostatních. Její matka už obyvatele vesnice o alarmu, který její dcera má, obeznámila. Poprosila je, aby tomu věnovali pozornost a přiběhli, když ho uslyší. Problémem jsou ale baterie. Ty se často vybíjí a jsou nedostatkovým zbožím. „Když jsou baterie vybité, mám strach. Mám strach, že se pro mě jednou ti, co mi chtěli ublížit, vrátí a já se znovu ocitnu v nebezpečí,“ povzdechla si mladá albínka.

Alarmy nefungují, jak by měly

Vesnice jsou velmi chudé, nemají elektřinu a sehnat baterie není jednoduché. Sedmnáctiletá dívka řešila nejeden problém s alarmem. „Jednou, když jsem mi vybily baterky, vzala jsem zařízení na místní policii a nechala si ho tam nabít, ale když jsem si ho vyzvedla a vrátila se domů, stále nefungoval,“ postěžovala si a alarm musela vyměnit za nový.

Stát Malawi rozdal přes 5000 těchto zařízení lidem trpícím albinismem. Matka Catherine je ale skeptická, protože tyto alarmy nefungují, jak by měly. „Bylo nám řečeno, že by měla s alarmem i spát a když uslyšíme něco podezřelého, neměly bychom váhat a alarm spustit. Upozornila jsem i sousedy, kdyby alarm uslyšeli, je to znamení, že se zřejmě něco děje a aby přiběhli,“ řekla paní Stephano, matka Catherine.

Mercy Mleme z Asociace lidí s albinismem o problémech s nefunkčními alarmy ví. „Alarmy mají své slabiny. Na venkovech není elektřina. Máme i místa s elektřinou, ale albíni vesměs žijí v odlehlých částech, takže se k proudu nedostanou. Doporučili jsme jim tedy, aby chodili ven jen s lidmi, kterým důvěřují a mohou se na ně spolehnout. Také není od věci, aby si pořídili píšťalky, díky kterým by své komunitě mohli dát znamení, že se ocitli v nebezpečí.“

Život albínů je složitý už od narození. Čelí diskriminaci a předsudkům svého okolí a často žijí v rozvrácených rodinách. Keňský poslanec Isac Mwaura o tom ví své. Je také albín a pro jejich komunitu v zemi se snažil udělat opravdu mnoho. V roce 2006 stál u zrodu organizace na pomoc albínům v Keni. Podle něj se albínům v jeho zemi teď žije, v porovnání s Ugandou, Tanzanií nebo právě Malawi, mnohem lépe. „Když do těchto zemí musím vycestovat a vidím, jak je tam s albíny zacházeno, tak musím uznat, že jsme v Keni udělali opravdu velký pokrok,“ řekl Mwara v roce 2016.

Albíni v Africe se cítí jako lovná zvěř a úřadům se dlouhá letá nedaří dostat situaci pod kontrolu. Lidé s touto vrozenou genetickou vadou jsou mezi pověrčivými příslibem bohatství, úspěchu a uzdravení. Lovcům jde hlavně o krev a jejich končetiny. Krev vypijí a končetiny prodají šamanům a čarodějnicím. Podle různých pověr může noha albína detekovat drahé kovy a jejich prsty by zase měly zajistit bohatství. Pro hojnost lovu si rybáři vplétají jejich vlasy do rybářských sítích. Častou jsou ale i terčem sexuálních útoků. Mnozí totiž věří, že pohlavní styk s albínem nebo albínkou vyléčí AIDS.

Lovcům, šamanům a „sběratelům štěstí“ nezáleží na pohlaví ani věku albína. V roce 2015 zabili v Tanzanii teprve ročního chlapečka s albinismem na přípravu lektvaru štěstí. V únoru tohoto roku byla napadena 92letá albínka v Malawi. Útočníci ji usekli prsty ze stejných důvodů. Lidé s touto vrozenou vadou žijí ve strachu, že budou napadeni, znásilněni, zmrzačeni nebo dokonce zabiti.

Nedůvěra ve vlastní rodinu

Úřady a organizace na pomoc albínům se je snaží chránit tím, že je umisťují do speciálních zařízení a škol, kde jsou ale odříznutí od společnosti. Ve 26 afrických zemích se za poslední desetiletí registrují stovky útoků na albíny, z toho dvě třetiny jsou děti. Podle agentury AP je trh s částmi těla albínů poháněn poptávkou tradiční medicíny a čarodějnickými rituály. Měla dokonce vzniknout i jakási databáze provozovatelů této alternativní medicíny, kteří by byli pod kontrolou úřadů stejně jako vystudovaní lékaři.

Nejenže afričtí albíni žijí ve strachu ze zmrzačení a smrti, mnohdy nemohou věřit ani vlastní rodině, celý život čelí diskriminaci a ve svahilštině jsou hanlivě nazývaní duchy. Kvůli špatné tvorbě pigmentu čelí na ostrém africkém slunci i rakovině kůže. Tuto vrozenu vadu doprovází často slabozrakost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama