VIDEO: I oni mají žízeň. Jak pomoci přežít zvířatům v letních měsících?

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

Ptačí svět

Ptáci jsou nepostradatelným článkem ekosystémů. Kvůli vymírání hmyzu a (opět) lidské činnosti jich ale ubývá. Jak jim pomoci? Zabezpečit skleněné plochy hustým polepem, neshazovat hnízda, nekácet stromy v období hnízdění a pomoci i s něčím do zobáčku. A to jak v případě krmítka, tak pítka. Ptáci ocení misku s vodou – ať už bude na parapetu za oknem, na zemi u vchodu nebo na zahradě. Kromě osvěžení jejich pěveckého hrdla jim také udělá dobře koupel. Pokud máte misku hlubší, dejte do ní pár kamenů, které budou vyčnívat nad hladinu – zabráníte tak i utopení žíznivého hmyzu.

Za ježky

Ježci jsou přátelé všech zahrádkářů. Likvidují slimáky, pochutnají si na jejich i na šnečích vajíčkách a vůbec vám pomohou s těmi, kdo maří vaši pěstitelskou snahu. Nejaktivnější jsou kolem desáté hodiny večerní a jejich „mejdany“ končí kolem půlnoci. Pokud v té době najdou na vaší zahradě misku s vodou a třeba kočičí granule nebo masovou kapsičku na přilepšenou (přece jen slimáků během sucha moc není), budou vám vděční. Stejně tak budou vděční, když zabezpečíte zahradu tak, aby nejen oni nepřišli k újmě (krytá jímka, žebřík pro hmyz a ptáky v barelech s vodou, atp.). Pokud uvidíte ježka přes den – a to nejen na vší zahradě – zřejmě něco není v pořádku. V tomto případě raději kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a poraďte se, jak dál postupovat.

Lesní osvěžení

Pokud máte v okolí les, kde chybí potok nebo nádrž, zvířata ocení vaši pomoc i tam. Vody je zkrátka málo a jak vám ve videu ukáže náš kolega Vladimír Pinker, vypomoci s ní zvířatům není nic náročného. Stačí mělké misky s vodou, které můžete buď „zapustit“ do země nebo je umístit do stínu na rovnou plochu. Pro klid váš i lesního hmyzu opět doporučujeme umístit do misek kameny vyčnívající nad hladinu, nebo klacíky, po kterých se mohou dostat do bezpečí. Vodu je třeba pravidelně dolévat, přece jen při teplotách přesahující třicítku se rychle odpařuje.

Motýlí mámení

Motýli nám ubývají a to velmi rychle. Nesvědčí jim chemie, anglické trávníky, ani způsob hospodaření na polích. Pokud chcete těmto krasavcům pomoci, můžete pořídit buďto pítko určené přímo pro ně nebo jim za okno či na zahradu dát kousek vodního melounu. Radost budou mít oni i vy – protože pozorovat hemžící se motýly, to už se dnes jen tak nevidí.

Tagy: