reklama

VIDEO: I oni mají žízeň. Jak pomoci přežít zvířatům v letních měsících?

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

reklama

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

Ptačí svět

Ptáci jsou nepostradatelným článkem ekosystémů. Kvůli vymírání hmyzu a (opět) lidské činnosti jich ale ubývá. Jak jim pomoci? Zabezpečit skleněné plochy hustým polepem, neshazovat hnízda, nekácet stromy v období hnízdění a pomoci i s něčím do zobáčku. A to jak v případě krmítka, tak pítka. Ptáci ocení misku s vodou – ať už bude na parapetu za oknem, na zemi u vchodu nebo na zahradě. Kromě osvěžení jejich pěveckého hrdla jim také udělá dobře koupel. Pokud máte misku hlubší, dejte do ní pár kamenů, které budou vyčnívat nad hladinu – zabráníte tak i utopení žíznivého hmyzu.

Za ježky

Ježci jsou přátelé všech zahrádkářů. Likvidují slimáky, pochutnají si na jejich i na šnečích vajíčkách a vůbec vám pomohou s těmi, kdo maří vaši pěstitelskou snahu. Nejaktivnější jsou kolem desáté hodiny večerní a jejich „mejdany“ končí kolem půlnoci. Pokud v té době najdou na vaší zahradě misku s vodou a třeba kočičí granule nebo masovou kapsičku na přilepšenou (přece jen slimáků během sucha moc není), budou vám vděční. Stejně tak budou vděční, když zabezpečíte zahradu tak, aby nejen oni nepřišli k újmě (krytá jímka, žebřík pro hmyz a ptáky v barelech s vodou, atp.). Pokud uvidíte ježka přes den – a to nejen na vší zahradě – zřejmě něco není v pořádku. V tomto případě raději kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a poraďte se, jak dál postupovat.

Lesní osvěžení

Pokud máte v okolí les, kde chybí potok nebo nádrž, zvířata ocení vaši pomoc i tam. Vody je zkrátka málo a jak vám ve videu ukáže náš kolega Vladimír Pinker, vypomoci s ní zvířatům není nic náročného. Stačí mělké misky s vodou, které můžete buď „zapustit“ do země nebo je umístit do stínu na rovnou plochu. Pro klid váš i lesního hmyzu opět doporučujeme umístit do misek kameny vyčnívající nad hladinu, nebo klacíky, po kterých se mohou dostat do bezpečí. Vodu je třeba pravidelně dolévat, přece jen při teplotách přesahující třicítku se rychle odpařuje.

Motýlí mámení

Motýli nám ubývají a to velmi rychle. Nesvědčí jim chemie, anglické trávníky, ani způsob hospodaření na polích. Pokud chcete těmto krasavcům pomoci, můžete pořídit buďto pítko určené přímo pro ně nebo jim za okno či na zahradu dát kousek vodního melounu. Radost budou mít oni i vy – protože pozorovat hemžící se motýly, to už se dnes jen tak nevidí.

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama