reklama

VIDEO: I oni mají žízeň. Jak pomoci přežít zvířatům v letních měsících?

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

reklama

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

Ptačí svět

Ptáci jsou nepostradatelným článkem ekosystémů. Kvůli vymírání hmyzu a (opět) lidské činnosti jich ale ubývá. Jak jim pomoci? Zabezpečit skleněné plochy hustým polepem, neshazovat hnízda, nekácet stromy v období hnízdění a pomoci i s něčím do zobáčku. A to jak v případě krmítka, tak pítka. Ptáci ocení misku s vodou – ať už bude na parapetu za oknem, na zemi u vchodu nebo na zahradě. Kromě osvěžení jejich pěveckého hrdla jim také udělá dobře koupel. Pokud máte misku hlubší, dejte do ní pár kamenů, které budou vyčnívat nad hladinu – zabráníte tak i utopení žíznivého hmyzu.

Za ježky

Ježci jsou přátelé všech zahrádkářů. Likvidují slimáky, pochutnají si na jejich i na šnečích vajíčkách a vůbec vám pomohou s těmi, kdo maří vaši pěstitelskou snahu. Nejaktivnější jsou kolem desáté hodiny večerní a jejich „mejdany“ končí kolem půlnoci. Pokud v té době najdou na vaší zahradě misku s vodou a třeba kočičí granule nebo masovou kapsičku na přilepšenou (přece jen slimáků během sucha moc není), budou vám vděční. Stejně tak budou vděční, když zabezpečíte zahradu tak, aby nejen oni nepřišli k újmě (krytá jímka, žebřík pro hmyz a ptáky v barelech s vodou, atp.). Pokud uvidíte ježka přes den – a to nejen na vší zahradě – zřejmě něco není v pořádku. V tomto případě raději kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a poraďte se, jak dál postupovat.

Lesní osvěžení

Pokud máte v okolí les, kde chybí potok nebo nádrž, zvířata ocení vaši pomoc i tam. Vody je zkrátka málo a jak vám ve videu ukáže náš kolega Vladimír Pinker, vypomoci s ní zvířatům není nic náročného. Stačí mělké misky s vodou, které můžete buď „zapustit“ do země nebo je umístit do stínu na rovnou plochu. Pro klid váš i lesního hmyzu opět doporučujeme umístit do misek kameny vyčnívající nad hladinu, nebo klacíky, po kterých se mohou dostat do bezpečí. Vodu je třeba pravidelně dolévat, přece jen při teplotách přesahující třicítku se rychle odpařuje.

Motýlí mámení

Motýli nám ubývají a to velmi rychle. Nesvědčí jim chemie, anglické trávníky, ani způsob hospodaření na polích. Pokud chcete těmto krasavcům pomoci, můžete pořídit buďto pítko určené přímo pro ně nebo jim za okno či na zahradu dát kousek vodního melounu. Radost budou mít oni i vy – protože pozorovat hemžící se motýly, to už se dnes jen tak nevidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
Volby 2021

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Živě
ON-LINE devátý den olympiády: Beachvolejbalisté prohráli, Vondroušovou čeká finále

Aktualizováno

Získá Česko na olympijských hrách v Tokiu již čtvrtou zlatou medaili? V cestě za nejcennějším kovem stojí tenistce Markétě Vondroušové už jen Švýcarka Belinda Bencicová. Důležitý zápas čeká také české basketbalisty, na které čeká na závěr základní skupiny silný výběr USA. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté. Nedařilo se ani střelkyni Nikole Šarounové a golfistovi Ondřeji Lieserovi.

Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

reklama

Domácí zpravodajství

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama