reklama

VIDEO: I oni mají žízeň. Jak pomoci přežít zvířatům v letních měsících?

Ilustrační foto
Foto:

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

reklama

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

Ptačí svět

Ptáci jsou nepostradatelným článkem ekosystémů. Kvůli vymírání hmyzu a (opět) lidské činnosti jich ale ubývá. Jak jim pomoci? Zabezpečit skleněné plochy hustým polepem, neshazovat hnízda, nekácet stromy v období hnízdění a pomoci i s něčím do zobáčku. A to jak v případě krmítka, tak pítka. Ptáci ocení misku s vodou – ať už bude na parapetu za oknem, na zemi u vchodu nebo na zahradě. Kromě osvěžení jejich pěveckého hrdla jim také udělá dobře koupel. Pokud máte misku hlubší, dejte do ní pár kamenů, které budou vyčnívat nad hladinu – zabráníte tak i utopení žíznivého hmyzu.

Za ježky

Ježci jsou přátelé všech zahrádkářů. Likvidují slimáky, pochutnají si na jejich i na šnečích vajíčkách a vůbec vám pomohou s těmi, kdo maří vaši pěstitelskou snahu. Nejaktivnější jsou kolem desáté hodiny večerní a jejich „mejdany“ končí kolem půlnoci. Pokud v té době najdou na vaší zahradě misku s vodou a třeba kočičí granule nebo masovou kapsičku na přilepšenou (přece jen slimáků během sucha moc není), budou vám vděční. Stejně tak budou vděční, když zabezpečíte zahradu tak, aby nejen oni nepřišli k újmě (krytá jímka, žebřík pro hmyz a ptáky v barelech s vodou, atp.). Pokud uvidíte ježka přes den – a to nejen na vší zahradě – zřejmě něco není v pořádku. V tomto případě raději kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a poraďte se, jak dál postupovat.

Lesní osvěžení

Pokud máte v okolí les, kde chybí potok nebo nádrž, zvířata ocení vaši pomoc i tam. Vody je zkrátka málo a jak vám ve videu ukáže náš kolega Vladimír Pinker, vypomoci s ní zvířatům není nic náročného. Stačí mělké misky s vodou, které můžete buď „zapustit“ do země nebo je umístit do stínu na rovnou plochu. Pro klid váš i lesního hmyzu opět doporučujeme umístit do misek kameny vyčnívající nad hladinu, nebo klacíky, po kterých se mohou dostat do bezpečí. Vodu je třeba pravidelně dolévat, přece jen při teplotách přesahující třicítku se rychle odpařuje.

Motýlí mámení

Motýli nám ubývají a to velmi rychle. Nesvědčí jim chemie, anglické trávníky, ani způsob hospodaření na polích. Pokud chcete těmto krasavcům pomoci, můžete pořídit buďto pítko určené přímo pro ně nebo jim za okno či na zahradu dát kousek vodního melounu. Radost budou mít oni i vy – protože pozorovat hemžící se motýly, to už se dnes jen tak nevidí.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama