reklama

VIDEO: I oni mají žízeň. Jak pomoci přežít zvířatům v letních měsících?

Ilustrační foto

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

reklama

Česko sálá horkem. Rozpálené jsou nejen silnice a chodníky, ale i velké lány polí bez remízků a mezí. Kvůli lidské činnosti mizí voda z krajiny a volně žijící zvířata tak za chvíli nebudou mít co pít. Proto potřebují nás – i vás. Pomůžeme jim?

Ptačí svět

Ptáci jsou nepostradatelným článkem ekosystémů. Kvůli vymírání hmyzu a (opět) lidské činnosti jich ale ubývá. Jak jim pomoci? Zabezpečit skleněné plochy hustým polepem, neshazovat hnízda, nekácet stromy v období hnízdění a pomoci i s něčím do zobáčku. A to jak v případě krmítka, tak pítka. Ptáci ocení misku s vodou – ať už bude na parapetu za oknem, na zemi u vchodu nebo na zahradě. Kromě osvěžení jejich pěveckého hrdla jim také udělá dobře koupel. Pokud máte misku hlubší, dejte do ní pár kamenů, které budou vyčnívat nad hladinu – zabráníte tak i utopení žíznivého hmyzu.

Za ježky

Ježci jsou přátelé všech zahrádkářů. Likvidují slimáky, pochutnají si na jejich i na šnečích vajíčkách a vůbec vám pomohou s těmi, kdo maří vaši pěstitelskou snahu. Nejaktivnější jsou kolem desáté hodiny večerní a jejich „mejdany“ končí kolem půlnoci. Pokud v té době najdou na vaší zahradě misku s vodou a třeba kočičí granule nebo masovou kapsičku na přilepšenou (přece jen slimáků během sucha moc není), budou vám vděční. Stejně tak budou vděční, když zabezpečíte zahradu tak, aby nejen oni nepřišli k újmě (krytá jímka, žebřík pro hmyz a ptáky v barelech s vodou, atp.). Pokud uvidíte ježka přes den – a to nejen na vší zahradě – zřejmě něco není v pořádku. V tomto případě raději kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a poraďte se, jak dál postupovat.

Lesní osvěžení

Pokud máte v okolí les, kde chybí potok nebo nádrž, zvířata ocení vaši pomoc i tam. Vody je zkrátka málo a jak vám ve videu ukáže náš kolega Vladimír Pinker, vypomoci s ní zvířatům není nic náročného. Stačí mělké misky s vodou, které můžete buď „zapustit“ do země nebo je umístit do stínu na rovnou plochu. Pro klid váš i lesního hmyzu opět doporučujeme umístit do misek kameny vyčnívající nad hladinu, nebo klacíky, po kterých se mohou dostat do bezpečí. Vodu je třeba pravidelně dolévat, přece jen při teplotách přesahující třicítku se rychle odpařuje.

Motýlí mámení

Motýli nám ubývají a to velmi rychle. Nesvědčí jim chemie, anglické trávníky, ani způsob hospodaření na polích. Pokud chcete těmto krasavcům pomoci, můžete pořídit buďto pítko určené přímo pro ně nebo jim za okno či na zahradu dát kousek vodního melounu. Radost budou mít oni i vy – protože pozorovat hemžící se motýly, to už se dnes jen tak nevidí.

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu

Zákaz popíjení piva a dalších alkoholických nápojů na veřejných místech skončil v pondělí, pokud totéž nezakazují obecní vyhlášky. V proslulé ostravské Stodolní ulici žádná taková vyhláška neplatí, přesto se tam v úterý nabízel „tekutý chléb“ u pouhých dvou výdejních okének. Zapomněl národ na chuť čepovaného, nebo má oprávněný strach z nákazy covidem?

Sledujte v TV

Sledujte Nový den s Karlem Havlíčkem: Otevře vláda služby ještě v dubnu?

Sledujte Nový den s Karlem Havlíčkem: Otevře vláda služby ještě v dubnu?

Vláda ztratila většinovou podporu a ve hře je dokonce vyvolání hlasování o nedůvěře či rozpuštění Sněmovny. To by znamenalo předčasné volby méně než půl roku před řádným říjnovým termínem. Navíc v době, kdy se Česko potýká s pandemií koronaviru. Jak může vláda reagovat na postup komunistů? Opravdu se otevřou všechny služby už na konci dubna? A kde všude bude povinné testování? Sledujte ve čtvrtek po sedmé hodině ranní Nový den na CNN Prima NEWS s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO).

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama