Jedna dobrá rána a spíte. V Rusku se těší oblibě fackovací soutěž

V Rusku se těší oblibě fackovací soutěž (zdroj: AP)

Dva muži bez trička si rozdávají facky tou největší ranou, kterou mohou vyvinout. Ne, toto není scéna z diskotéky po půlnoci. Mezi polonahými muži, co se bijí do tváře, stojí jeden sudí, fandí jim mnoho diváků a medici jsou připraveni na nejhorší. To je ruský šampionát ve fackování, který se v zemi těší velké oblibě.

Minulý rok proběhl první oficiální ročník netradiční soutěže ve fackování a sklidil velký úspěch. I v tak bizarním utkání jsou striktní a jasně daná pravidla. Každý soutěžící se snaží dát co největší silou facku svému oponentovi a má na to pět pokusů. Rozhodčí pak podle různých kritérií vyhodnotí, kdo postupuje do dalšího kola.

„Fackovací soutěže nás v Rusku vždy bavily. Začalo to hrozně spontánně a zaujalo to. Prostě jsme seděli a přemýšleli, jak se odlišit od ostatních, jak udělat sport zajímavější. Máme sportovní a zábavní zóny a soutěž ve fackování byl spontánní nápad,“ popsal organizátor Denis Kijucin.

Siberian Power Show

Oficiálně se první ročník soutěže uskutečnil loni v ruském městě Krasnojarsk, které leží na jihu Sibiře. Podle tohoto místa vznikl i název šampionátu Siberian Power Show. Podle organizátora akce má fackovací šampionát do sportu přinést něco nového a zábavného.

Miláčkem publika je šampion minulého ročníku Vasilij Kamockij alias Pelmeň:

Jak tedy zápasy probíhají? Soupeře rozděluje stojan, kterého se mohou přidržovat, aby úder ustáli. Zakázáno je trefovat se do čelisti a do uší, povolená je pouze tvář. Mezi fauly patří i ucuknutí před oponentovým úderem. Ten, kdo udělá dva fauly, prohrává. Není výjimkou, že soutěžící svého protivníka takzvaně vypne.

Dvoudenní akce ale není jen o rozdávání facek. Soutěžící se také mohou utkat v silovém trojboji, kulturistice, bikini fitness a také v pojídání burgerů na čas.

„Zúčastnit se může kdokoliv, ale musí chápat, že to není sranda. Ano, na jednu stranu to zábava je, na druhou stranu jde o risk a hrozí vážný úraz. Všem účastníkům pohromadě vysvětlujeme pravidla. Lidé ale rádi podvádí a záměrně pravidla porušují, to však může vést k vážnému poranění protivníka,“ řekl pro AP organizátor. Při každé takové soutěži tedy nesmí chybět zdravotnický personál, který je připraven zakročit.

Vasilij Kamockij

Letošní soutěže se zúčastnilo deset mužů a ti se podělili o 50 tisíc rublů, což je v přepočtu přes 15 tisíc korun. První místo letos obsadil Anatolij Gulaška, který vyhrál 25 tisíc rublů, další dva umístění si rozdělili zbytek.

V loňském šampionátu jasně dominoval Vasilij Kamockij, který se stal miláčkem ruského publika tohoto kuriózního klání. Vasilij, který jednou ranou dokáže svého soupeře doslova vypnout, minulý rok vyhrál 30 tisíc rublů a suverénně zůstal neporaženým. Urostlému chlapíkovi ze Sibiře se říká Pelmeň a na svém instagramovém účtu má přes sto tisíc sledujících.

Podívejte se, co Vasilij udělá holou rukou s dýní:

Tagy: