reklama

Pozemský ráj v plamenech. Australský ostrov Fraser hoří kvůli nelegálnímu táboráku

Na největším písečném ostrově světa Fraser hoří už šest týdnů lesy a ostatní vegetace. Oheň se vymkl kontrole a devastuje lokaci, kterou mnozí nazývají pozemským rájem. Fraser ležící u východního pobřeží Austrálie je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

reklama

Záchranáři museli z ostrova evakuovat turisty i zaměstnance organizace UNESCO. Hasiči se kusy dechberoucí přírody snaží zachránit všemi prostředky. S ohnivým živlem bojují na pevnině i ze vzduchu. Požární letouny pravidelně létají nad ostrovem a vylévají na plameny kaskády vody.

„Hasiči se ze všech sil snaží oheň uhasit, ale nemohou ochránit každou nemovitost. Lidé by neměli čekat, až hasiči přijdou k prahu jejich domu,“ uvedli požárníci pro americkou CNN.

Fraser se ocitl v područí živlů zřejmě proto, že na vyprahlém ostrově kdosi rozdělal nelegální táborový oheň, uvedla CNN. Jiskra pak pravděpodobně zažehla suchou vegetaci a katastrofě už se nedalo zabránit. Za šest týdnů spálil živel 76 tisíc hektarů ostrova.

Každoroční mohutné požáry v Austrálii způsobují mimo jiné vlny veder, které světadíl zasahují mezi prosincem a únorem, kdy v oblasti panuje léto. Hasiči mají se záchranou Fraseru plné ruce práce i kvůli tomu, že na ostrově fouká silný vítr, který rozšiřuje plameny. Podle meteorologů se situace během následujících několika dní nezlepší.

Na Fraseru se vyskytuje řada unikátních zvířecích a rostlinných druhů či průzračná jezera. Jde také o jediné místo na světě, kde roste deštný prales na písečném podloží.

K tématu

Tagy: Austrálie oheň prales požár hasiči ostrov Fraser

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama