reklama

Pozemský ráj v plamenech. Australský ostrov Fraser hoří kvůli nelegálnímu táboráku

Na největším písečném ostrově světa Fraser hoří už šest týdnů lesy a ostatní vegetace. Oheň se vymkl kontrole a devastuje lokaci, kterou mnozí nazývají pozemským rájem. Fraser ležící u východního pobřeží Austrálie je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

reklama

Záchranáři museli z ostrova evakuovat turisty i zaměstnance organizace UNESCO. Hasiči se kusy dechberoucí přírody snaží zachránit všemi prostředky. S ohnivým živlem bojují na pevnině i ze vzduchu. Požární letouny pravidelně létají nad ostrovem a vylévají na plameny kaskády vody.

„Hasiči se ze všech sil snaží oheň uhasit, ale nemohou ochránit každou nemovitost. Lidé by neměli čekat, až hasiči přijdou k prahu jejich domu,“ uvedli požárníci pro americkou CNN.

Fraser se ocitl v područí živlů zřejmě proto, že na vyprahlém ostrově kdosi rozdělal nelegální táborový oheň, uvedla CNN. Jiskra pak pravděpodobně zažehla suchou vegetaci a katastrofě už se nedalo zabránit. Za šest týdnů spálil živel 76 tisíc hektarů ostrova.

Každoroční mohutné požáry v Austrálii způsobují mimo jiné vlny veder, které světadíl zasahují mezi prosincem a únorem, kdy v oblasti panuje léto. Hasiči mají se záchranou Fraseru plné ruce práce i kvůli tomu, že na ostrově fouká silný vítr, který rozšiřuje plameny. Podle meteorologů se situace během následujících několika dní nezlepší.

Na Fraseru se vyskytuje řada unikátních zvířecích a rostlinných druhů či průzračná jezera. Jde také o jediné místo na světě, kde roste deštný prales na písečném podloží.

K tématu

Tagy: Austrálie oheň prales požár hasiči ostrov Fraser

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama