reklama

Požáry v Kalifornii už zdevastovaly území o rozloze Středočeského kraje

Ničivé požáry v Kalifornii letos spálily území o rozloze více než čtyř milionů akrů (11,6 tisíce kilometrů čtverečních), což je plocha o něco větší než má třeba Středočeský kraj. Už nyní jde o dvojnásobek předchozího smutného rekordu za jeden rok, informovala podle Reuters státní hasičská agentura.

reklama

Nejlidnatější stát USA začal hořet kvůli vlnám veder a hojnému výskytu takzvaných suchých blesků v kombinaci s přetrvávajícími suchy, které někteří vědci přisuzují globálnímu oteplování.

Letošní požáry si podle tamních hasičů v Kalifornii vyžádaly 31 obětí. Zničeno je více než 8 454 domů a jiných staveb. Ve světově proslulé vinařské oblasti Napa takzvaný skleněný oheň poničil desítky vinařství.

Neexistují slova, která by popsala, co se děje

Předchozí rekordní sezonní požáry v roce 2018 spálily oblast o ploše dvou milionů akrů (asi 0,8 hektaru), zemřelo tehdy asi 85 civilistů a zničeno bylo zhruba 19 tisíc staveb.

„Neexistují žádná slova, která by popsala to, co se děje,“ uvedl mluvčí kalifornských hasičů Scott McLean. „Ukazuje to, jak suchý tento stát je a jak proměnlivá je vegetace.“

Kalifornie trpěla dlouhodobým suchem asi od roku 2010 do roku 2017. Kvůli s ním spojenými nemocemi a napadení hmyzem byly zničeny miliony stromů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama