CNN Prima News UNESCO

UNESCO

Výpis příspěvků ke štítku „UNESCO“

Ruský útok poničil první sovětský mrakodrap, symbol Charkova. Dům má ochranu UNESCO

Aktualizováno

Ruský bombový útok na druhé největší ukrajinské město Charkov poničil v noci na úterý významnou architektonickou památku, označovanou za první sovětský mrakodrap. Na síti X to napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Při útoku bylo zraněno devět lidí. Při pozdějším útoku na Charkov byli zabiti nejméně čtyři lidé, uvedl starosta města Ihor Terechov. Jeden člověk byl zabit a dalších 14 zraněno při večerním útoku ve městě Kryvyj Rih, kde ruská střela poničila třípodlažní obytnou budovu. Terčem ruského dronového útoku byl v noci i Kyjev.

Dovolená podle UNESCO: Poznejte české divy světa a jejich okolí. Čím v létě zaujmou?

Cesty do zahraničí mění mnozí Češi za poznávání krás domoviny. Vybrat si mohou i některý ze 17 „českých divů světa“, tedy památek zapsaných na seznamu UNESCO. Některé možná překvapí, že se nejedná jen o hrady a zámky. Navíc i v jejich případě nabízí blízké okolí v letních dnech zábavné vyžití pro velké i malé. Kam můžete nejen o víkendu vyrazit?

OBRAZEM: Exotický poklad objeví jen tisíce lidí ročně. Krásu ostrovů teď ocenilo UNESCO

Na davy turistů, které byste potkali na každém rohu, zapomeňte. Markézy, dvanáct vulkanických ostrovů ve Francouzské Polynésii, ročně objeví jen „hrstka“ cestovatelů. V roce 2023 jich bylo méně než jedenáct tisíc. Ostrovní ráj přitom skrývá dechberoucí přírodu, průzračné vody a osobité kouzlo. Právě tato destinace se na konci července dostala na seznam světového dědictví UNESCO.

Kus Země, kde konečně zpomalíte a přitom zažijete dobrodružství: Úchvatné Azory

Za devatero horami a devatero řekami bylo, nebylo devatero ostrovů... A nebyly to jen tak obyčejné ostrovy, byly to Azory. Místo, kde by mohl žít každý. Kus Země, kde si čas plyne vlastním tempem a kde krávy dávají dobrou noc. S Čedokem se sem můžete vypravit přímým letem. A povíme vám, stojí to za to. Všechno, co píšeme níže, je pravda pravdoucí, zn. testováno na lidech.

Rázný krok školy v Rýmařově: Úplně zakázala mobily. Berou dětem svobodu, míní ředitel

Používání mobilních telefonů a tabletů reguluje během vyučování většina škol. Jsou ale i takové, které jdou ještě dál a zakazují je také o přestávkách nebo v jídelně. Od prvního května se k nim přidá základní škola v Rýmařově na severní Moravě. Její vedení ale nezůstalo jen u toho a připravilo celou řadu vychytávek, které mají žáky zabavit.

Praha by mohla zmizet ze seznamu UNESCO. Problémem je železniční most, pomoci má nová studie

Železniční most na pražské Výtoni patří k těm nejvytíženějším v Česku. Jeho konstrukce je ale v posledních letech v havarijním stavu.
Správa železnic (SŽ) už představila jeho náhradu. Teď ale ještě potřebuje získat schválení od UNESCO, které drží ochrannou známku nad historickým centrem Prahy. Mezitím SŽ představila vizualizaci nového mostu.

K „útoku“ na ministryni Šimkovičovou se hlásí Matovič. Ukázal video z incidentu

Slovenskem v posledním týdnu hýbe kauza údajného ohrožení ministryně kultury Martiny Šimkovičové na konferenci UNESCO v Abú Dhabí, kde ji s nepříjemnými dotazy na její „luxusní“ cestu oslovil dosud neznámý muž. Celý konflikt má však překvapivé rozuzlení – k akci se přihlásil zakladatel politického hnutí Slovensko Igor Matovič. Ten rovněž zveřejnil video z incidentu. Události se věnuje i web topky.sk

REPORTÁŽ: Laufr, ras, kobyla. Hlineckem prošly masopustní maškary zapsané v UNESCO

Několika obcemi na Hlinecku v Pardubickém kraji v sobotu prošly masopustní obchůzky. Jejich tradice spolu s podobou masek, které se obchůzky od domu k domu účastní, je zapsaná na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. „Udržujeme je v té původní tradici tak, jak se to tady historicky vedlo. Masky i ta obchůzka jsou v nezměněné podobě,“ říká pro CNN Prima NEWS starosta obce Hamry Petr Stejskal.

REPORTÁŽ: České hospody jsou v krizi. Výčepy piva teď zachraňují i vietnamští živnostníci

O zkrachovalé hostince není velký zájem, výdělek je nejistý, hlavně na venkově a v menších městech. Znova roztočit pípy si tak leckde troufnou jen čeští Vietnamci. Ve staleté pivnici Partyzán v Záblatí na Bohumínsku třeba čepuje 32letá Van Hiep Nguyen. A v historickém hostinci U Pchálka v Ludgeřovicích na Opavsku zase 45letý Kiem Dinh Vu. Podobně už Vietnamci přebrali spoustu dříve zavedených hospod a vlastně tak zachraňují i české pivní tradice. Pivní kulturu, která se nyní touží dostat i na seznam UNESCO.