CNN Prima News UNESCO

UNESCO

Výpis příspěvků ke štítku „UNESCO“

Tradice stavby a plavby vorů je na seznamu UNESCO. Nominovalo ji i Česko

1. prosince 2022 13:13

Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách je od čtvrtka zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nominaci schválil příslušný mezivládní výbor na svém zasedání v Maroku. Informovalo o tom ministerstvo kultury. Nadnárodní nominaci vorařství pod názvem Timber rafting společně připravilo šest evropských států, kromě Česka ještě Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko, které přípravy koordinovalo.

Nejlepší z nejlepších: Finále největší ICT soutěže od Huawei bylo oslavou mladých talentů

30. června 2022 17:24

Čínský Šen-čen byl v uplynulých dnech dějištěm významného světového finále. Přes 150 tisíc studentů z více než dvou tisíc univerzit napříč 85 zeměmi a regiony po celé planetě se v posledních měsících zúčastnilo soutěže Huawei ICT Competition 2021–2022. Největší finále v historii ocenilo řadu studentských projektů. Poprvé byla udělena cena v kategorii Women in Tech za ryze ženský přínos v rámci soutěže a nově bylo představeno ocenění za digitální inkluzi pod záštitou iniciativy Huawei Tech4All.

Pro ruské barbary není nic svaté. Po útoku hoří unikátní památka, Zelenskyj tlačí na OSN

4. června 2022 17:16

Ruské síly ostřelují ukrajinské kulturní památky. V sobotu prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že rakety mířily na Svatohorskou lávru a zničily poustevnu Všech svatých. O pár dní dříve útok zranil čtyři osoby a další čtyři usmrtil v celách kláštera. Zelenskyj zuří a apeluje na Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), aby Rusko zbavila členství.

CNN: Už přes 100 let nese Machu Picchu špatný název. Historici odhalili jeho pravé jméno

3. dubna 2022 06:28

Jedna z nejvýznamnějších archeologických památek na světě už více než 100 let nese špatný název. Machu Picchu, bájná incká pevnost v peruánských Andách, se totiž jmenovalo celou dobu jinak. Po objevení pradávných ruin původní expedicí totiž zřejmě došlo k chybnému překladu, uvedla americká televizní stanice CNN s odkazem na objev badatelů z Institutu andských studií. K oficiální změně názvu už ale zřejmě nedojde.

Květná zahrada v Kroměříži zůstává státu. Církev u soudu se stížností nepochodila

22. února 2022 09:54

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Arcibiskupství olomouckého ve sporu o Květnou zahradu v Kroměříži. Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO tak zůstává ve vlastnictví státu. Arcibiskupství neúspěšně žádalo o její vrácení v církevních restitucích. Arcibiskupství podle mluvčího Jiřího Gračky nález soudu respektuje, i když roztržení dvou kroměřížských zahrad považuje za nešťastné. Podle ústavních soudců zahrada může fungovat samostatně, jelikož není příslušenstvím arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady.

Skandál ve Venezuele. Místní smetánka si užívala na posvátné hoře, přiletěli vrtulníkem

11. února 2022 12:57

Venezuelský podnikatel uspořádal luxusní oslavu svých narozenin na stolové hoře v národním parku Canaima ve venezuelské části Amazonie, který je unikátním ekosystémem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Večírek z minulého týdne vyvolal v zemi, kde velká část obyvatel jen těžko shání léky i potraviny, tak širokou kritiku, že ho začala vyšetřovat místní prokuratura. Informovaly o tom ve čtvrtek agentura AFP a španělský deník El País.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

25. září 2021 07:04

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.