CNN Prima News UNESCO

UNESCO

Výpis příspěvků ke štítku „UNESCO“

K „útoku“ na ministryni Šimkovičovou se hlásí Matovič. Ukázal video z incidentu

Slovenskem v posledním týdnu hýbe kauza údajného ohrožení ministryně kultury Martiny Šimkovičové na konferenci UNESCO v Abú Dhabí, kde ji s nepříjemnými dotazy na její „luxusní“ cestu oslovil dosud neznámý muž. Celý konflikt má však překvapivé rozuzlení – k akci se přihlásil zakladatel politického hnutí Slovensko Igor Matovič. Ten rovněž zveřejnil video z incidentu. Události se věnuje i web topky.sk

REPORTÁŽ: Laufr, ras, kobyla. Hlineckem prošly masopustní maškary zapsané v UNESCO

Několika obcemi na Hlinecku v Pardubickém kraji v sobotu prošly masopustní obchůzky. Jejich tradice spolu s podobou masek, které se obchůzky od domu k domu účastní, je zapsaná na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. „Udržujeme je v té původní tradici tak, jak se to tady historicky vedlo. Masky i ta obchůzka jsou v nezměněné podobě,“ říká pro CNN Prima NEWS starosta obce Hamry Petr Stejskal.

REPORTÁŽ: České hospody jsou v krizi. Výčepy piva teď zachraňují i vietnamští živnostníci

O zkrachovalé hostince není velký zájem, výdělek je nejistý, hlavně na venkově a v menších městech. Znova roztočit pípy si tak leckde troufnou jen čeští Vietnamci. Ve staleté pivnici Partyzán v Záblatí na Bohumínsku třeba čepuje 32letá Van Hiep Nguyen. A v historickém hostinci U Pchálka v Ludgeřovicích na Opavsku zase 45letý Kiem Dinh Vu. Podobně už Vietnamci přebrali spoustu dříve zavedených hospod a vlastně tak zachraňují i české pivní tradice. Pivní kulturu, která se nyní touží dostat i na seznam UNESCO.

Ministr Baxa: Ceny energií už nebudou jako před krizí. Sklárny mi je líto, mám její skleničky

Ceny energií klesají, ale stále jsou vysoké. Už se nevrátíme na úroveň před krizí, uznal ministr kultury Martin Baxa (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS. Podotkl, že se to týká celé Evropy i zbytku světa. Vládní pomoc v podobě 3,5 miliardy korun pro energeticky náročné firmy označil za adekvátní řešení, plošná opatření podle něj nemají opodstatnění. Na konto vyhlášené Sklárny Květná podotkl, že ho mrzí její plánované ukončení provozu. „Bylo mi to velmi líto. S manželkou jsme si v létě pořídili skleničky právě z Květné a netušili jsme, jak sklárna dopadne,“ dodal šéf resortu kultury v pořadu Co na to ministr.

Česká tradice ruční výroby skla se dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO

Česká republika má od středy další zápis na prestižním seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO – uspěla s nominací ruční výroby skla, na které se podílelo dalších pět evropských zemí. Návrh schválil mezivládní výbor organizace na svém zasedání v Botswaně. Česko má nyní na seznamu UNESCO dohromady devět tradic, zvyků a řemeslných technik. Jako první byl v roce 2005 zapsán slovácký tanec verbuňk, naposledy loni vorařství.

Kulturní katastrofa v Oděse. Ruské bomby zničily umělecké muzeum v chráněné oblasti UNESCO

Při ruském ostřelování Oděsy na jihu Ukrajiny bylo v nedělních večerních hodinách poničeno tamní Národní umělecké muzeum. Instituce byla založena v roce 1899 a v pondělí 6. listopadu oslaví výročí vzniku, což ve svém příspěvku na Telegramu glosoval i gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper, který o útoku okupantů informoval. Muzeum se navíc nachází v chráněné oblasti UNESCO. Po okamžité reakci této evropské organizace nyní volá Emine Džaparová, náměstkyně ministra zahraničí Dmytra Kuleby. Při ruském útoku na město bylo zraněno osm lidí.

Objevujte s Exclusive Tours zemský ráj u Jaderského moře. Černá Hora je země unikátů

Jako by se tu střetly dva světy. Na jedné straně lehké vlny mírumilovně popleskávají pobřeží, na té druhé se nad nimi tyčí majestátní pohoří s nespoutanou přírodou. Na člověka tu dýchá historie a co je vůbec nejlepší – turistů je tu stále pomálu. A tak si místní atmosféru lze vychutnat bez rušivých elementů. Vítejte v Černé Hoře. Na místě, o němž jste možná nevěděli, že ho potřebujete poznat, ale jak říkají zkušení a znalí průvodci z Exclusive Tours, právě tak to je.

Češi stále více holdují podzimní dovolené. Srí Lanka je krásná a levná exotika, láká Pavlíková

Letní dovolené má většina z nás za sebou. Příjemné teploty nás sice ještě čekají, je nicméně jasné, že zima začne pomalu, ale jistě klepat na dveře. Kam se dá na podzim a v zimě zaletět za teplem a trošku se ohřát? A kdy začít zájezd kupovat? I na to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpovídala mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková.