reklama

Raketa SpaceX vybuchla před přistáním. Do té doby šlo vše dobře, tvrdí inženýři

Prototyp rakety Starship SN9 společnosti SpaceX z neznámých důvodů explodoval při návratu na odpalovací rampu během testovacího letu. Raketa má přepravovat lidi a náklad na Měsíc a Mars. Dohledem nad vyšetřováním události se bude zabývat americký Federální letecký úřad.

reklama

Při startu se tři motory bez problému vzňaly a raketa vzlétla do vzduchu v okrsku Cameron v Texasu. Po dosažení vrcholu letu byly motory podle plánu nejprve vypnuty a poté znovu zapnuty během sestupu. Nicméně po návratu na odpalovací rampu, asi šest a půl minuty od vzletu, raketa vybuchla, přičemž příčina nebyla okamžitě zřejmá.

Cílem experimentálního letu bylo otestovat jednotlivé prvky nové rakety. Podle zakladatele SpaceX Elona Muska má Starship jednou přepravoval náklad i lidi na Měsíc a Mars. Musk chce, aby byla vyvíjená raketa „opětovně“ použitelná. Obrat v polovině letu a sestup pod „aktivní aerodynamickou kontrolou“ jsou podle SpaceX klíčové pro přistání v místech, kde nejsou odpalovací rampy – jako třeba na Měsíci.

Velká část letu byla podle inženýrů úspěšná

Inženýr SpaceX John Insprucker během živě vysílaného přenosu události uvedl, že velká část zkušebního letu „vypadala velmi dobře“ a inženýři byli schopni během vystoupání do výšky asi deseti kilometrů shromáždit data, která jim pomohou vylepšit design prototypu Starship.

K tématu

„Demonstrovali jsme schopnost přechodu motorů k přistávacím palivovým nádržím, podzvukový návrat vypadal velmi dobře a stabilně,“ sdělil podle CNN Insprucker.

Na vyšetřování havárie má dohlížet Federální letecký úřad (FFA). „Nejvyšší prioritou FAA při regulaci komerční vesmírné dopravy je zabezpečení bezpečnosti provozu, i když se jedná o anomálii,“ uvedl mluvčí úřadu v prohlášení FFA.

„FFA dohlédne na vyšetřování dnešní nehody při přistání zahrnující prototyp kosmické lodi SpaceX Starship SN9 v Boca Chica, Texasu. Ačkoliv šlo o testovací let bez posádky, vyšetřování identifikuje hlavní příčinu dnešní nehody a možné příležitosti k dalšímu zvýšení bezpečnosti při vývoji programu,“ dodal mluvčí.

Další hlavní zprávy

Auto

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Komentář: Zákaz pohybu mezi okresy otvírá prostor pro šikanu řidičů

Řidiči podléhají namátkové kontrole výrazně častěji než chodci. Policisté si mohou vybírat podle registračních značek ve snaze chytit hříšníka. Jenže dnes už značky neodpovídají místu bydliště. Pokud projde nejnovější záměr vlády, může se šikany dočkat třeba obyvatel Liberce, který si koupil ojetinu od Pražáka.

Střet komentátorů Zlámalové a Koláře: Hádali se o opatřeních, školách i výměně vlády
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Nejde si vakcínu jen tak naložit do auta a jezdit s ní po Praze, zlobí se Blatný
Hon na Lišky dopadl výtečně, začíná lov hráčů Slavie. Trpišovský chce vysoké částky
reklama
reklama
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření

Vláda

Domácí zpravodajství

Jihoafrická mutace řádila ve školce v Brně. Potvrdila se zatím ve třech případech
Další články
reklama
reklama