Mars

Výpis příspěvků ke štítku „Mars“

Překvapení pro vědce. Sonda odhalila kusy ledu na Marsu, NASA tam chce vyslat astronauty

27. října 2022 23:32

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na čtvrteční tiskové konferenci.

Poslat na Mars, dát mu autonomní naváděcí systém. Maguire je po žertu Muska terčem vtipů

17. srpna 2022 15:31

Chvíle radosti a očekávání, pak opět pád do kruté reality. Elon Musk ve středu napálil fanoušky Manchesteru United, když napsal, že by slavný anglický fotbalový klub koupil. I když následně přiznal, že šlo o fór, původní výrok si žil na sociálních sítích svým životem a došlo i na tradiční vtípky. Jejich terčem se stal zejména hojně kritizovaný kapitán United Harry Maguire.

Vesmírný úspěch na Marsu: Vrtulník NASA dokázal znovu vzlétnout, vyfotil trosky sondy

30. dubna 2022 08:15

Průzkumná helikoptéra Ingenuity, která byla vedle vozítka Perseverance součástí sondy, jež loni přistála na Marsu, znovu vzlétla. Tentokrát zaznamenala velký úspěch, jelikož vystoupala až do výšky osmi metrů nad povrch planety, přičemž vyfotila trosky své mateřské sondy a pomohla NASA osvětlit, jak přistání probíhalo.

Zelenskyj apeloval na diváky hudebních cen Grammy. Píseň roku nazpívali Silk Sonic

4. dubna 2022 04:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se prostřednictvím videa obrátil na diváky slavnostního předávání hudebních cen Grammy ve Spojených státech. Vyzval je, aby podporovali Ukrajinu, která již druhý měsíc čelí ruské invazi. Skupina Silk Sonic při předávání cen Grammy získala po ocenění za píseň roku i cenu za nahrávku roku. Objevem roku je Olivia Rodrigová.

Už čtyři roky bloudí vesmírem cabrio Elona Muska. Tipněte si, kolik má najeto

12. února 2022 07:51

Před čtyřmi lety vyslal technologický magnát a ředitel společnosti SpaceX Elon Musk do vesmíru společně s raketou Falcon Heavy svůj osobní elektromobil Tesla Roadster. V blízkosti Země se červený kabriolet s figurínou Starman ocitne nejdříve v roce 2091, pravděpodobnost srážky ale není nejmenší. Střetnout se ovšem může i s Venuší či Sluncem. A najeto má více než kterýkoliv jiný automobil.

Na Měsíc, na Mars či k blízkému asteroidu. Čeká nás rok vzrušujících vesmírných misí

1. ledna 2022 06:58

Závody miliardářů v dobývání oběžné stanice Země zřejmě v příštím roce zastíní mnohem zajímavější kosmické projekty. V jejich středu se bude nacházet hned několik vesmírných těles. Lidstvo se bude ještě intenzivněji soustředit na Měsíc nebo druhou nejmenší planetu Sluneční soustavy. Sondy se vypraví také k asteroidům a k zemím, jež vyslaly své lidi do kosmu, se bude chtít připojit rovněž Indie.

Přelomový objev na Marsu. Vědci vypátrali velké množství vody na dně „Grand Canyonu“

17. prosince 2021 17:24

Zjištění, které si zaslouží označení „přelomové“, získala ohledně Marsu Evropská kosmická agentura. Její sonda Trace Gas Orbiter obíhající kolem planety objevila pod povrchem monstrózního kaňonu Valles Marineris – masivní verzi amerického Grand Canyonu – pravděpodobně velké množství vody. Chytrý přístroj dokáže detekovat kapalinu v metrové hloubce.