Mars

Výpis příspěvků ke štítku „Mars“

UFO nejsou jen mimozemšťané. Může to být čínská špionáž nebo tajné projekty, tvrdí vědec

Výskyt neidentifikovatelných objektů může mít několik vysvětlení, tvrdí Thomas Zurbuchen, bývalý vedoucí jednoho z oddělení americké vesmírné agentury NASA. Neznámé jevy mohou být podle něj ve skutečnosti čínské špionážní balony, popřípadě tajné projekty jiných států. Další odborníci připouštějí, že americká armáda skutečně disponuje mimozemským biologickým i technologickým materiálem. Trosky neznámých létajících prostředků se prý mohou objevit i na povrchu Marsu.

Záhadný objekt na Marsu. Vědci mluví o přistání mimozemšťanů i kosmické lodi lidí

Vědci popsali jeden z „nejbizarnější objektů“ na povrchu Marsu. S jistotou prý nemohou vyloučit, že nezvyklé špičaté výčnělky v kráteru Gale způsobilo přistání kosmické lodi mimozemšťanů. Profesor Richard Armstrong z Aston University v Birminghamu se přiklání k jiné teorii – za záhadné písečné hroty podle něj může seizmická aktivita rudé planety.

Fascinující podívaná: Dávná říční údolí i majestátní sopky. Mapa do detailu ukazuje Mars

Nekonečné rudé pláně, rozložité vulkány, pozůstatky dávných řek a jezer i krátery po dopadu meteoritů si lze do detailu prohlédnout na nové globální mapě Marsu, kterou vytvořili odborníci ze Spojených arabských emirátů (SAE). Mapa se skládá z více než tří tisíc snímků, které pořídily přístroje sondy Amal (Naděje), píše list The New York Times.

Největší vesmírná loď historie zůstala na Zemi. Start Starship byl na poslední chvíli odvolán

Aktualizováno

Letecké úřady ve Spojených státech schválily k provozu dosud největší vesmírnou loď v historii – Starship z dílny společnosti SpaceX. Už v pondělí měl stroj poprvé letět kolem Země, start byl ale na poslední chvíli odložen. Klíčovou roli má ale raketa sehrát především při kosmických expedicích na Měsíc nebo Mars.

Dny na Zemi se prodlužují. Planeta je jako krasobruslař, může za to Měsíc, tvrdí vědci

Vědci zjistili, že se dny na Zemi postupně prodlužují v důsledku vzdalování Měsíce. Ten se od nás podle nové studie vzdaluje rychlostí přibližně 3,8 centimetru za rok, což snižuje jeho gravitační sílu na naši planetu a zpomaluje její rotaci. Dny se tak prodloužily za posledních 1,4 miliardy let o celých šest hodin. Dříve den trval pouhých 18 hodin, informují britská média.

Chcete se vydat ke hvězdám? Žádný problém, stačí navštívit Planetárium Praha

Oblohu plnou hvězd nemusíte ve Stromovce pozorovat pouze po setmění. Pokud se toužíte vydat na dobrodružnou výpravu napříč vesmírem a prozkoumat tajemství hvězd či planet, nebo si vyzkoušet jízdu po povrchu Měsíce či Marsu, neměli byste při procházce Královskou oborou vynechat návštěvu Planetária, kde vás u vchodu přivítá nepřehlédnutelný modul Apolla 13.