reklama

Mars

Výpis příspěvků ke štítku „Mars“

GALERIE: Mars ptačím pohledem. NASA zveřejnila první barevné snímky z minivrtulníku

27. dubna 2021 12:20

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA o víkendu úspěšně zvládl i třetí, náročnější let v atmosféře Marsu. Vystoupal sice jen do stejné pětimetrové výše jako při druhém letu, ale letěl větší rychlostí, dál a déle. NASA nyní zveřejnila první barevné fotografie povrchu Marsu, které Ingenuity pořídil během čtvrtečního letu.

První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity

19. dubna 2021 13:18
Aktualizováno

Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.

Čtyřikrát a dost? Muskova raketa Starship zatím vždy vybuchla, teď startuje znovu

29. března 2021 08:42

Na odpalovací rampě v Texasu se v pondělí bude chystat k odletu raketa Starship z divize SpaceX, která má v budoucnu dopravovat lidi na Mars. Start se na začátek nového týdne přesunul z pátku. Ačkoli stroj při třech testovacích letech prozatím ukázal, že vystoupá do výšky několika kilometrů, nakonec během mise vždy explodoval. Čtvrté selhání by tak Elonu Muskovi už nemuselo snadno projít.

Další milník v dějinách lidstva se blíží. Na Marsu má brzy vzlétnout helikoptéra

24. března 2021 23:06

Blíží se první let člověkem sestrojené speciální helikoptéry Ingenuity na Marsu. První motorový let společníka roveru Perseverance na rudé planetě se podle americké kosmické agentury NASA neuskuteční dříve než 8. dubna, uvedl web CNN. Jedná se totiž o náročnou operaci, které předchází řada přesných kroků.

Skřípání, rachocení a bouchání. NASA zveřejnila „znepokojující“ zvuk sondy na Marsu

18. března 2021 08:27

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, uvedla agentura AP. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.

reklama