O krůček blíž Marsu. Prototyp rakety společnosti SpaceX se ale při přistání roztrhl

Prototyp rakety společnosti SpaceX se při přistání roztrhl

Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX při přistání na závěr cvičeného letu explodoval a roztrhl se. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že loď už za šest let dopraví lidskou posádku na Mars. Musk však celý test označil za velký úspěch, neboť důležité fáze s výjimkou přistání proběhly správně a podařilo se získat cenné údaje. „Marse, přicházíme,“ reagoval spokojeně na Twitteru.

Osmý zkušební prototyp rakety s označením SN8 vzlétl ve 23:45 z vývojového a testovacího areálu firmy SpaceX, který se nachází v Boca Chica na texaském pobřeží Mexického zálivu nedaleko hranic Mexika. Jeho tři motory Raptor, které vyvinuli odborníci SpaceX, podle Muska pracovaly na jedničku. Nízký tlak v menších horních nádržích ale způsobil, že raketa dosedla na zem příliš rychle a explodovala.

„Úspěšné stoupání, přepnutí na horní nádrže a přesné ovládání klapek k místu přistání. Tlak v horní palivové nádrži byl během přistávacího hoření nízký, což způsobilo, že rychlost při dosednutí byla vysoká. Ale dostali jsme všechna data, která jsme potřebovali,“ radoval se Musk na sociálních sítích.

Šéf SpaceX přitom počátkem týdne předem mírnil očekávání provázející středeční test. Odhadoval, že šance na úplný úspěch testu je třetinová. Původně plánovaný úterní start zablokovaly automatické systémy těsně před zažehnutím motorů.

Celý let prototypu rakety Starship, vysoké 50 metrů a o průměru devíti metrů, trval šest minut a 42 vteřin. Záměr byl vystoupat do 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech s menšími základními prototypy. Do jaké výšky raketa skutečně doletěla, společnost SpaceX zatím neupřesnila. Nicméně tři motory Raptor pracovaly, jak měly. Starship se pak plánovaně sklonila a horizontálně sestupovala k zemi, než se opět zvedla před vertikálním dosednutím, jak je obvyklé při návratu prvních stupňů nosných raket společnosti Falcon 9.

Starship je vlastně druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách na Mars. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybavený 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. Super Heavy má být stejně jako Starship opakovaně použitelný, což by mělo výrazně snížit náklady na vesmírné výpravy.

Tagy: