Návrat testování ve firmách je nutný, hlásí zástupci vlády. Probíhat má antigenní formou

Už ve středu by měla vláda upřesnit, jak bude od 17. ledna probíhat znovu zavedené testování ve firmách. Ovšem na toto téma kabinet ve Strakově akademii diskutoval už v úterý. O chystané akci totiž mluvil se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Každý má přitom o podobě testování vlastní představu.

Návrat testování do firem dvakrát týdně je podle vládních stran nutností, hlavně s hrozbou šíření výrazně nakažlivější varianty omikron. „Potřebujeme zjistit, jaký typ viru, v jakém množství a u jaké skupiny lidí se vyskytuje. Takové to první, depistážní vyšetření jistě poběží přes antigenní testy,“ informoval předseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

Právě to ale kritizuje opoziční strana ANO. Současná vláda totiž podle nich ještě před několika měsíci bývalý kabinet kritizovala, že ve firmách netestuje přesnější PCR metodou. „Bylo nám to před volbami i slibováno. Chtěl bych připomenout, že plánujeme testování milionů lidí dvakrát týdně, což jsme dobře věděli a musela to vědět i tehdejší opozice, že je to možné jedině pomocí antigenních testů,“ řekl poslanec Jiří Mašek (ANO).

Zkracování karantén?

Testování vítají shodně zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelé. Každý měl ale před úterním jednáním s vládou své vlastní podněty a otázky. „Jak budou hrazeny náklady? Do jaké míry antigenní testy zachytí variantu omikron? Jaké budou náhrady zaměstnancům – třeba ošetřovné, například nemocenská? Jaké budou náhrady zaměstnavatelům v případě, že budou muset zavřít,“ vyjmenoval otázky předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Máme na úterý zpracováno společné stanovisko Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a praktických lékařů o principech karantény, izolace a nahlašování, vůbec celé to organizační schéma,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Právě možné úpravy v systému karantén byly také jedním z témat úterního jednání. Některé státy totiž v souvislosti s omikronem přistupují k jejich zkracování.

Tagy: