reklama

Návrat testování ve firmách je nutný, hlásí zástupci vlády. Probíhat má antigenní formou

Už ve středu by měla vláda upřesnit, jak bude od 17. ledna probíhat znovu zavedené testování ve firmách. Ovšem na toto téma kabinet ve Strakově akademii diskutoval už v úterý. O chystané akci totiž mluvil se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Každý má přitom o podobě testování vlastní představu.

reklama

Návrat testování do firem dvakrát týdně je podle vládních stran nutností, hlavně s hrozbou šíření výrazně nakažlivější varianty omikron. „Potřebujeme zjistit, jaký typ viru, v jakém množství a u jaké skupiny lidí se vyskytuje. Takové to první, depistážní vyšetření jistě poběží přes antigenní testy,“ informoval předseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

Právě to ale kritizuje opoziční strana ANO. Současná vláda totiž podle nich ještě před několika měsíci bývalý kabinet kritizovala, že ve firmách netestuje přesnější PCR metodou. „Bylo nám to před volbami i slibováno. Chtěl bych připomenout, že plánujeme testování milionů lidí dvakrát týdně, což jsme dobře věděli a musela to vědět i tehdejší opozice, že je to možné jedině pomocí antigenních testů,“ řekl poslanec Jiří Mašek (ANO).

Zkracování karantén?

Testování vítají shodně zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelé. Každý měl ale před úterním jednáním s vládou své vlastní podněty a otázky. „Jak budou hrazeny náklady? Do jaké míry antigenní testy zachytí variantu omikron? Jaké budou náhrady zaměstnancům – třeba ošetřovné, například nemocenská? Jaké budou náhrady zaměstnavatelům v případě, že budou muset zavřít,“ vyjmenoval otázky předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Máme na úterý zpracováno společné stanovisko Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a praktických lékařů o principech karantény, izolace a nahlašování, vůbec celé to organizační schéma,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Právě možné úpravy v systému karantén byly také jedním z témat úterního jednání. Některé státy totiž v souvislosti s omikronem přistupují k jejich zkracování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama