reklama

Vladimír má rakovinu, potřebuje speciální léčbu. Pomohlo mu těžení kryptoměn

Pojem kryptoměna je pro část lidí stále neuchopitelný. Nedokážou si představit, jak se virtuální peníze těží na počítačích, a mají předsudky o lidech, kteří s nimi obchodují. Patřil mezi ně i Vladimír Balín. Teď se ale na vlastní kůži přesvědčil, že mohou i pomáhat.

reklama

Minulé Vánoce se Vladimíru Balínovi z Plzně obrátil život vzhůru nohama. Lékaři mu diagnostikovali plicní rakovinu – tzv. mezotelion. Sedmačtyřicetiletému otci čtyř dětí navíc sdělili špatnou prognózu – má před sebou nanejvýše několik let života. „Postihuje to všechny možné orgány, takže mám plné břicho metastáz. Tlačí mi to na plíce. Nikdy jsem nekouřil. Nevím o místě, kde bych se dostal do styku s azbestem, který to má způsobovat,“ uvedl Balín.

Nyní se ale objevila jiskra naděje. Šancí na přežití mu může dát léčba prostřednictvím aktivace protinádorové imunity. Protože se ale jedná o velmi vzácnou formu rakoviny, speciální imunoterapii zatím zdravotní pojišťovny nehradí. „Jeden cyklus stojí kolem 100 tisíc korun. Bylo nám řečeno, že potřebujeme pět šest cyklů. S manželkou jsme přemýšleli, kde peníze sehnat,“ popsal Balín.

Tonoucí se stébla chytá

Rodina plánovala, že prodá byt, řešení ale nakonec vymyslela kamarádka nemocného muže. Seznámila ho s youtuberem Vladimírem Pinkerem, který se pohybuje v krypto komunitě. Jinak řečeno mezi lidmi, kteří virtuální měny těží a obchodují s nimi. A Pinker se rozhodl uspořádat sbírku. „Zaprvé, abychom mu pomohli, to je primární účel této akce. Za druhé nám vadí, jak se všude říká, že se kryptoměnami financuje trestná činnost, že to je šedá ekonomika atd.,“ popsal své důvody.

Částku 20 tisíc dolarů, tedy zhruba 440 tisíc korun, dala k překvapení organizátora sbírky dohromady necelá šedesátka lidí za rekordní čtyři dny. „Tohle není žádný konec. Je to spíš začátek něčeho, co budeme v příštím roce rozvíjet dál,“ má jasno Pinker.

Na další transparentní účet lidé během šesti dnů přispěli přes 180 tisíci korunami. Pomoci můžete i vy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama