Motorem pro šíření chřipky bývají děti, protože jsou nakažlivější než zbytek populace. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl lékař z Centra očkování a cestovní medicíny Avenier Jan Dvořák. Ačkoliv má chřipka do onemocnění COVID-19 poměrně daleko, podle Dvořáka by se rozhodně neměla podceňovat. Očkování proti chřipce pak doporučuje zejména nejmenším dětem, tedy do pěti let věku.
Za hnací motor pro šíření chřipky v populaci lze podle Dvořáka označit děti. „Onemocnění se u nich obecně rychle šíří. Dítě je nakažlivější než dospělý hlavně tím způsobem, že virus vylučuje delší dobu, a děti jsou navíc v intenzivnějším kontaktu v kolektivech,“ řekl.
Průběh covidu komplikují další infekce, objevuje se i chřipka. Pomohou znovu respirátory?
Loni chřipka především kvůli přísným lockdownům a nošení roušek a respirátorů prakticky vymizela, letos by proto mohla vzhledem k nižší imunitě lidí udeřit o to silněji, a výrazně tak zkomplikovat průběh nemoci COVID-19 u řady pacientů. Některým už totiž jiné respirační choroby průběh koronaviru znepříjemňují. Jde například o tzv. RS viry. Na sociální síti upozornil na některé případy molekulární biolog Omar Šerý. Podle epidemiologa Romana Prymuly se ale i letos dá chřipková nákaza redukovat nošením respirátorů.
V dnešní době se chřipka může pro podobné příznaky zaměňovat s onemocněním COVID-19. Ostatně pandemické onemocnění je často posměšně označováno jako „chřipečka“. „COVID-19 ale určitě není chřipka. Co s ní má společné, že jde o virové onemocnění. Primárně napadá respirační systém, tedy dýchací cesty, ale ten virus je úplně jiný. Vidíme, že má i jiné charakteristiky průběhu,“ pokračoval lékař ve vysílání CNN Prima NEWS.
Před pandemií, kdy se o chřipce daleko více mluvilo, se navíc často zaměňovala s nachlazením. Rozdíl mezi ním a chřipkou vidí Dvořák primárně v intenzitě. „Obecně se dá říct, že chřipka je mnohem intenzivnější onemocnění. Je to virová nákaza, která může způsobovat celkovou systémovou zánětovou odpověď. Proto vídáme mnohem vyšší horečky, bolesti svalů a kloubů,“ dodal Dvořák.
Očkování bez jehly
Lékař proto doporučuje očkovat zejména nejmenší děti, tedy od půl roku do pěti let, potažmo i chronicky nemocné děti. „Očkování dětí do jisté míry chrání i dospělou a seniorní populaci,“ řekl v Dvořák.
Řada dětí se ovšem bojí injekcí. I na to má Dvořák řešení. „Máme vakcínu, která se aplikuje do nosu. Sice to vypadá jako malá stříkačka, ale není tam jehla,“ pravil lékař. Dítěti pak odpadá trauma z jehly.
Pro léčbu chřipky doporučuje především používat zdravý selský rozum. „Určitě zůstat doma a případně to minimálně telefonicky s lékařem zkonzultovat,“ uvedl Dvořák. Pokud by se však potíže po třech či čtyřech dnech nelepšily, tak by podle něj bylo na místě navštívit lékaře.