CNN Prima News Vladimír Špidla

Vladimír Špidla

Výpis příspěvků ke štítku „Vladimír Špidla“

Česko jako nemocný muž Evropy? Pomohlo by nám přijmout euro, říká expremiér Špidla

Bývalý premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) by jako lék na růst ekonomiky viděl přijetí eura. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Špidla si zároveň postěžoval, že přibližování k vyspělým ekonomikám jde České republice pomalu. Důvodem jsou nízké mzdy, které stát využíval jako konkurenční výhodu. Nyní se ale nedostatečné výdělky stávají brzdou v inovaci.

Sledujte Partii s Vladimírem Špidlou: Jak se dívá na úsporný balíček a důchodovou reformu?

Budoucnost důchodového systému, výše penzí a jejich úpravy. Jaké další změny chystá kabinet Petra Fialy (ODS) v rámci důchodové reformy? Kterými nástroji chce vláda motivovat občany k tomu, aby si sami více spořili na stáří? A jaký názor má opozice? To budou v pořadu Partie Terezie Tománkové řešit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a jeho stínový ministr a poslanec Aleš Juchelka (ANO). Následuje velká politická diskuse. Sledujte Partii v neděli 19. listopadu na CNN Prima NEWS, Primě nebo v tomto článku od 11:00.

Ekonomika stagnuje, tvrdí Nerudová a Špidla. Prezident se podle nich nemá do rozpočtu míchat

Naše ekonomika stále stagnuje a je potřeba otevřít diskuzi o tom, co dělat, aby začala růst, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Danuše Nerudová a bývalý premiér Vladimír Špidla (SOCDEM). Oba zároveň vyloučili, že by měl prezident jakoukoliv povinnost navštěvovat jednání Sněmovny. Špidla navíc dodal, že konkrétně do tématu rozpočtu není navíc vhodné, aby zasahoval.

Kolář: Právo veta je silná páka, vzdát se ho je hloupost. EU může i škodit, namítl Špidla

Prezident Petr Pavel ve svém projevu v belgických Bruggách tento týden navrhl, že by měla být zahájena debata o tom, zda by členské státy EU neměly zvážit omezení svého práva veta. Tato myšlenka okamžitě vyvolala diskusi. Komentátor MF DNES Petr Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že právo veta je silnou pákou České republiky při jednáních a byla by hloupost se ho vzdát. Bývalý premiér Vladimír Špidla naopak poukázal na potenciální negativní důsledky tohoto práva, zejména v kontextu jednání o podpoře Ukrajiny.

Bezděk: Inflace je sociální zloděj. Dnes je výhodnější mít dluh, souhlasil Endler

Inflace, která v poslední dvou letech zasáhla českou ekonomiku, je největší sociální zloděj a přerozdělovač, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Bezděk. „Drobní střadatelé“ na inflaci doplácejí nejvíc a naopak na ní vydělávají lidé, kteří si ještě před jejím nárůstem zadlužili. Dluh se jim totiž zlevňuje, vysvětlil ředitel společnosti Fingood Vít Endler.

KOMENTÁŘ: Utahovat opasky si má stát, ne občané, kterým klesla reálná mzda o 7,5 procenta

Existuje rčení, že „cedník nenaplní ani ten nejsilnější proud“. Přeloženo do ekonomické současnosti to znamená, že pokud vláda nezalátá díry na výdajové stránce, vyrovnat rozpočet jí nepomůže žádné zvýšení příjmů, a už vůbec ne takové, které je jen na papíře. Hned na úvod je však podstatné připomenout, že vládní balíček rozhodně nemá ambici rozpočet vyrovnat, ale vlastně jen kosmeticky snížit schodek, který bude letos asi 400 miliard korun. Spíš než s reálným řešením vláda přišla s nástrojem k většímu vyděšení lidí.

Zlámalová: Lidí, kteří budou žít z penzí, musí být méně. Strávit v důchodu 26 let není normální

V případě debaty o důchodech zbývá jediné řešení – musí se výrazně snížit počet lidí, kteří budou skutečně žít ze starobní penze. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla politická komentátorka Lenka Zlámalová. Podle ní není normální, aby občané pobírali starobní důchod přes 25 let. Zároveň upozornila na neudržitelnost současného systému.

Šmarda: Sociální demokracie je alternativa mezi asociály a bolševiky. Zaměříme se na mladé

Občané si nemusí vybírat mezi asociální pravicí a normalizačním bolševikem. Sociální demokracie pro ně představuje alternativu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS znovuzvolený předseda strany Michal Šmarda. Partaj se podle něj hodlá více zaměřit na mladé voliče a vyzdvihnout nové tváře. Rozpovídal se také o tom, jak sociální demokraté hodlají získat peníze na kampaň do dalších voleb a jakou roli v jeho plánech hrají sponzoři v podobě miliardářů.

Vláda je krutá vůči důchodcům, ale nadbíhá firmám se stamiliardovými zisky, řekl Špidla

Vládní konsolidační balíček nelze nazývat reformou, je to jen snaha zalepit příjmy státního rozpočtu na úkor těch nejchudších, uvedl v pořadu K věci bývalý ministerský předseda Vladimír Špidla. Kabinet provádí naprosto nelítostnou likvidaci důchodového systému, zatímco velkým firmám nechává stamiliardové zisky, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.