Majitelé čistírny oblečení na Instagramu: Zapomenuté kousky mění v módní trendy

Reef Chang založil svým prarodičům, majitelům čistírny oblečení, účet na Instagramu s názvem Wantshowasyoung (Chtít se ukázat jako mladý). Na profilu zveřejňují pouze fotografie, na kterých pózují v oblečení, které si u nich klienti za sedmdesát let zapomněli.

Profil má od června už více než 130 tisíc fanoušků. „Nikdy bych si nemyslel, že v mém věku by se tolik lidí chtělo podívat na mé fotografie,“ diví se čtyřiaosmdesátiletá majitelka prádelny Hsu Hsiu-e. Spolu s manželem již sedmdesát let perou oblečení lidí v okrese Houli v Taichung City na ostrově Tchaj-wan.

Během několika desetiletí se jim v prádelně nahromadily stovky kusů oblečení, které si zákazníci zapomněli vyzvednout. Wan-ji, který ve čtrnácti letech začal oblečení čistit, aby pomohl rodině, říká, že lidé nechávají v obchodě nechtěné prádlo především v posledních letech, kdy se oblečení stalo dostupnějším.

„V minulosti bylo oblečení velmi drahé. Když jsem se oženil, dostal jsem za svůj oblek vozík plný 20 pytlů rýže. A tehdy byly šaty dokonce tak cenné, že bych je mohl vzít do zastavárny, kdybych potřeboval peníze,“ vzpomíná Wan-ji.

Někteří lidé podle něj nechali v prádelně oblečení, protože se například přestěhovali. Další zemřeli a jejich rodinám nezáleželo na prádelně. Jiní zažívali ve svých životech velké změny, včetně rozvodů, a proto si zapomněli prádlo vyzvednout.

Majitel čistírny oblečení: Najednou se cítím mladší

S nápadem na zřízení profilu na sociální síti přišel jejich vnuk Reef. „Nejprve tomu nerozuměli. Nechápou módní trendy, ale když byli mladí, byli velmi módní. Říkali si, proč by lidé této generace měli rádi oblečení své generace,“ popisuje Reef.

S pomocí přátel se smyslem pro módu pomáhal svým prarodičům správně vybírat zapomenuté košile, kraťasy, halenky a sukně tak, aby k sobě ladily. Vše doplňovali peněženkami, klobouky a slunečními brýlemi. Na fotografiích jeho prarodiče pózují před pračkami a sušičkami v jejich starém obchodě. „Takhle oblečený se cítím o 30 let mladší,“ přiznal Wan-ji.

Oblíbeným oblečením jeho ženy Hsu je kostkovaná sukně z jejího šatníku a halenka, kterou společně s kloboukem zapomněla některá ze zákaznic. „Líbí se mi, jak vypadám v tom oblečení,“ doplňuje. Pár navíc daroval stovky oděvů na charitativní účely. Stále jim další stovky zbývají.

Lidé by měli trávit více času se svými prarodiči

Manželé nikdy neměli účet na sociálních sítích. Jejich vnuk navíc prohlásil, že si dříve pletli „sledující“ se stalkery. Nyní poměrně šťastně čtou přeložené reakce lidí na jejich příspěvky. Jejich stylové fotografie inspirují ostatní k tomu, aby si uvědomili, že věk není překážkou v hledání trendů a zábavy.

Pro Reefa je odměnou nejen to, že vidí své prarodiče šťastnější, ale nenápadně připomíná lidem, aby trávili více času se svými staršími milovanými. „To, co se mě opravdu dotklo, je mnoho lidí, kteří mi psali opravdu dlouhé zprávy, že jim to připomnělo, jak se svými prarodiči nestrávili příliš mnoho času,“ dodává Reef.

Tagy: