reklama

Vojenský dron nalezený na pláži v Japonsku má už majitele. Patří Tchaj-wanu

Bezpilotní letoun je asi šest metrů dlouhý.
Foto: Twitter.com

Uema Manabu, muž žijící na japonském ostrově Taketomi, který leží 226 kilometrů východně od Tchaj-wanu a 400 kilometrů jihozápadně od Okinawy, nahlásil v úterý pobřežní hlídce, že na pláži nalezl bezpilotní letoun. Několik dnů se spekulovalo, komu patří. O tři dny později se k němu „přihlásil“ Tchajwanský vojenský výzkumný ústav.

reklama

„Necítím se zrovna bezpečně, když něco takového může létat a havarovat nad naším ostrovem,“ citovala nálezce agentura Reuters. Oranžový, zhruba šest metrů dlouhý stroj nenesl téměř žádné známky poškození. „Opravdu by mě zajímalo, co to je, a hlavně, co to tady dělá,“ dodal Manabu.

Dron americké výroby s označením MQM-107E patří do výbavy nejen americké armády. Ta ho prodává též do dalších zemí, včetně Tchaj-wanu, informoval web Taiwan English News. Zástupci americké armády popřeli, že nalezený dron patří právě jí. To, že dron má na sobě čínské znaky, podpořilo domněnku, že nejde o stroj od USA, ale Tchaj-wanu, který leží 133 kilometrů od pevninské Číny.

To ve čtvrtek naznačil i tchajwanský úředník, který oznámil, že se „může jednat o jeden z jejich modelů“. Tchajwanský vojenský výzkumný ústav (National Chung-Shan Institute of Science and Technology – NCSIST) v pátek 11. září v tiskové zprávě potvrdil, že dron skutečně patří do jeho letky.

NCSIST také uvedl, že se MQM-107E ztratil během nedávného vojenského výcviku a že neobsahuje žádné „citlivé vybavení“. „Bezpilotní letoun byl použit při rutinních vojenských výcvikových činnostech,“ uvedli ve zprávě experti NCSIST.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Ještě před čtyřmi dny byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) téměř přesvědčen, že v pondělí 30. listopadu se Česká republika dostane na stupeň tři v systému PES a že doje k dalšímu rozvolňování opatření. Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu ale přiznal, že už tak optimistický není. Vidí to 50 na 50. Řada krajů má vysoké počty nakažených a optimální podle něj nejsou ani čísla hospitalizovaných pacientů. Vláda o rozvolnění rozhodne nejpozději v neděli.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama