reklama

Vojenský dron nalezený na pláži v Japonsku má už majitele. Patří Tchaj-wanu

Bezpilotní letoun je asi šest metrů dlouhý.
Zdroj: Twitter.com

Uema Manabu, muž žijící na japonském ostrově Taketomi, který leží 226 kilometrů východně od Tchaj-wanu a 400 kilometrů jihozápadně od Okinawy, nahlásil v úterý pobřežní hlídce, že na pláži nalezl bezpilotní letoun. Několik dnů se spekulovalo, komu patří. O tři dny později se k němu „přihlásil“ Tchajwanský vojenský výzkumný ústav.

reklama

„Necítím se zrovna bezpečně, když něco takového může létat a havarovat nad naším ostrovem,“ citovala nálezce agentura Reuters. Oranžový, zhruba šest metrů dlouhý stroj nenesl téměř žádné známky poškození. „Opravdu by mě zajímalo, co to je, a hlavně, co to tady dělá,“ dodal Manabu.

Bezpilotní letoun nalezl obyvatel ostrova Taketomi v úterý 8. září.
Bezpilotní letoun nalezl obyvatel ostrova Taketomi v úterý 8. září.
Zdroj: Twitter.com

Dron americké výroby s označením MQM-107E patří do výbavy nejen americké armády. Ta ho prodává též do dalších zemí, včetně Tchaj-wanu, informoval web Taiwan English News. Zástupci americké armády popřeli, že nalezený dron patří právě jí. To, že dron má na sobě čínské znaky, podpořilo domněnku, že nejde o stroj od USA, ale Tchaj-wanu, který leží 133 kilometrů od pevninské Číny.

To ve čtvrtek naznačil i tchajwanský úředník, který oznámil, že se „může jednat o jeden z jejich modelů“. Tchajwanský vojenský výzkumný ústav (National Chung-Shan Institute of Science and Technology – NCSIST) v pátek 11. září v tiskové zprávě potvrdil, že dron skutečně patří do jeho letky.

NCSIST také uvedl, že se MQM-107E ztratil během nedávného vojenského výcviku a že neobsahuje žádné „citlivé vybavení“. „Bezpilotní letoun byl použit při rutinních vojenských výcvikových činnostech,“ uvedli ve zprávě experti NCSIST.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama