Vojenský dron nalezený na pláži v Japonsku má už majitele. Patří Tchaj-wanu

Uema Manabu, muž žijící na japonském ostrově Taketomi, který leží 226 kilometrů východně od Tchaj-wanu a 400 kilometrů jihozápadně od Okinawy, nahlásil v úterý pobřežní hlídce, že na pláži nalezl bezpilotní letoun. Několik dnů se spekulovalo, komu patří. O tři dny později se k němu „přihlásil“ Tchajwanský vojenský výzkumný ústav.

„Necítím se zrovna bezpečně, když něco takového může létat a havarovat nad naším ostrovem,“ citovala nálezce agentura Reuters. Oranžový, zhruba šest metrů dlouhý stroj nenesl téměř žádné známky poškození. „Opravdu by mě zajímalo, co to je, a hlavně, co to tady dělá,“ dodal Manabu.

Dron americké výroby s označením MQM-107E patří do výbavy nejen americké armády. Ta ho prodává též do dalších zemí, včetně Tchaj-wanu, informoval web Taiwan English News. Zástupci americké armády popřeli, že nalezený dron patří právě jí. To, že dron má na sobě čínské znaky, podpořilo domněnku, že nejde o stroj od USA, ale Tchaj-wanu, který leží 133 kilometrů od pevninské Číny.

To ve čtvrtek naznačil i tchajwanský úředník, který oznámil, že se „může jednat o jeden z jejich modelů“. Tchajwanský vojenský výzkumný ústav (National Chung-Shan Institute of Science and Technology – NCSIST) v pátek 11. září v tiskové zprávě potvrdil, že dron skutečně patří do jeho letky.

NCSIST také uvedl, že se MQM-107E ztratil během nedávného vojenského výcviku a že neobsahuje žádné „citlivé vybavení“. „Bezpilotní letoun byl použit při rutinních vojenských výcvikových činnostech,“ uvedli ve zprávě experti NCSIST.

Tagy: