
Alena Šeredová se chystá na svatbu s miliardářem. Jak proběhly zásnuby s dědicem Fiatu?
Čína nadále stupňuje napětí kolem ostrova Tchaj-wan, který si nárokuje. Zahraniční diplomatické zdroje pro britský list The Telegraph sdělily, že Peking může mít teoreticky přichystané čtyři varianty útoku na Tchaj-wan. Do jisté míry přitom údajně vychází z ruské invaze na Ukrajinu, která měla odhalit slabinu Západu – nedostatek pohotovosti.
Vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu bude pokračovat, uvedla v pondělí Čína s tím, že mimo jiné bude v okolí Tchaj-wanu procvičovat protiponorkové útoky.
Ostrovní stát Tchaj-wan disponuje navzdory svému malému území úctyhodnou armádou. Má slušné letectvo i námořnictvo, mezery látá naopak na poli pozemní techniky. Početně se ale nemůže s Čínou v žádném ohledu rovnat. Těžit tak může maximálně ze své výhodné obranné pozice.
Čínská letadla a lodě v sobotu ráno uskutečnily cvičení simulující útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu. Tchaj-wan v pátek pozdě večer vypálil světlice, aby varoval sedm bezpilotních letounů, které kroužily nad jeho souostrovím Ťin-men a neidentifikované letadlo nad odlehlým souostrovím Ma-cu. Oznámilo to podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany.
Už nikdy více. Tak zní přání Japonců, kteří si každý srpen připomínají svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. Letošní 77. výročí ale doprovází velké obavy. Ruská invaze na Ukrajinu a především vojenské cvičení v přímořských čínských městech drží celou Asii v napětí. „Lidé se tu bojí války jako už dlouho ne. Jak konvenční, tak jaderné,“ popsal pro CNN Prima NEWS bezpečnostní expert a analytik Daiči Tokojama.
Čína se rozhodla uvalit sankce na předsedkyni americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou a její nejbližší rodinu v reakci na její návštěvu Tchaj-wanu, kterou Peking označil za „zlomyslné“ a „provokativní“ jednání. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Podobu postihu podle ní úřad neupřesnil. Čína také pozastaví jednání s USA o klimatu a námořní bezpečnosti.
Čínská letadla a válečné lodě v pátek opakovaně podle Tchaj-peje překračovaly „medián“ dělící průliv mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou, když Peking pokračoval v rozsáhlém vojenském cvičení zahájeném při asijské cestě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čínské ministerstvo obrany podle agentury Reuters oznámilo, že provádí manévry severně, jihozápadně a východně od Tchaj-wanu. Tchajwanská armáda vyslala letadla, lodě a rozmístila pozemní raketové systémy, aby situaci monitorovaly, uvedlo ostrovní ministerstvo obrany.
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že Spojené státy nedovolí Číně, aby izolovala Tchaj-wan tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov. Informovaly o tom agentury AP a AFP. Americká politička tento týden krátce navštívila Tchaj-pej, přičemž její cesta vyvolala ostrou reakci Číny. Peking zanedlouho zahájil vojenská cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.
Mezi Spojenými státy a Ukrajinou nepanuje žádný harmonický vztah, naopak to mezi oběma stranami velmi skřípe. USA se navíc vlastní nerozvážností vedle Ruska vystavily i riziku útoku další supervelmoci – Číny. Takto čte události posledních dní respektovaný novinář a trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Thomas Friedman. Podle něj je iluzorní si myslet, že by Evropa Američanům proti Pekingu pomohla.
Pět čínských balistických raket dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, napsala agentura Kjódó s odkazem na japonskou vládu, která incident odsoudila. Něco takového se stalo poprvé, uvedl podle agentury Reuters japonský ministr obrany Nobuo Kiši. Ministr dodal, že Japonsko již podalo stížnost diplomatickou cestou. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů od pobřeží.
Peking pobouřený návštěvou americké političky Nancy Pelosiové začal u Tchaj-wanu masivní vojenské cvičení. Při něm měl údajně pálit i odstrašující rakety směrem k ostrovnímu území, které si nárokuje. Tchaj-wan pak měl zaznamenat na nebi neznámé vzdušné objekty, prý čínské drony. Hlava americké Sněmovny reprezentantů navštívila demokratický ostrov po 25 letech.
Už několik měsíců probíhá válka na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo svojí únorovou invazí, Čína aktuálně shromažďuje techniku blízko Tchaj-wanu a vyhrožuje, a nyní přichází další napětí. Ázerbájdžánci totiž v nestálém regionu Náhorní Karabach podnikli vojenskou operaci proti místním ozbrojencům, kteří straní Arménům. Oblast je dlouhodobě sporným územím, o které Ázerbájdžánci už několikrát válčili s Arménií.