
Herec Jiří Krampol bojuje v nemocnici o život. Blízcí přátelé se s ním jezdí loučit
Ukrajinská investigativní nevládní organizace zkoumala trosky sestřelených ruských stíhacích letadel. Ve své zprávě poté uvedla, že Kreml i přes západní sankce stále ve svých letounech používá elektroniku zahraničního původu. Výzkum ilustroval hypotetickou účinnost západních sankcí a zároveň zdůraznil, že tyto snahy do značné míry selhaly v narušování dodavatelských řetězců.
Čína představila svou grafitovou bombu, které se také říká „blackoutová“. Ta je totiž schopná způsobit rozsáhlý výpadek elektřiny v zasažené oblasti. Informují o tom zahraniční média. Zároveň roste obava z invaze na Tchaj-wan.
Pokud by se Čína rozhodla zaútočit na Tchaj-wan, chtěla by po Rusku, aby zaútočilo na území Severoatlantické aliance. V rozhovoru, který zveřejnil v sobotu deník The New York Times, to označil za nejpravděpodobnější scénář generální tajemník NATO Mark Rutte. Podle něj nelze oddělit bezpečnostní situaci v Evropě od té v Asii.
Šéfka KSČM Kateřina Konečná v předvolební kampani navrhla zrušení horní komory Parlamentu. Opřela se také do předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Jeho podpora Tchaj-wanu podle ní škodí českým zájmům. Na příspěvek reagovala senátorka Miroslava Němcová (ODS), jež se svého spolustraníka zastala. „Zastánci svobody a demokracie komoušům vždy vadili,“ napsala.
Tři lidi včetně dvou dvanáctiletých školaček zabil 78letý řidič osobního automobilu, který na Tchaj-wanu vjel do křižovatky na červenou. Dalších 12 lidí včetně pětiletého chlapce utrpělo zranění, informovala v úterý agentura AP.
V okruhu amerického prezidenta Donalda Trumpa probíhá zákulisní souboj, popsal ve vysílání CNN Prima NEWS amerikanista a vysokoškolský pedagog na FSV UK Kryštof Kozák. Politická rozhodnutí prezidenta se tak podle odborníka odvíjí od toho, kdo na něj nejvýrazněji zapůsobí. Zmínil také, že obchodní válka mezi Čínou a USA se může projevit i v geopolitické otázce Tchaj-wanu.
Tržní kapitalizace americké technologické společnosti Apple během čtvrtečního obchodování klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun) na 3,06 bilionu dolarů (68 bilionů korun). Odpovídá tomu pokles akcií, které dnes odepsaly 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní kapitalizace vyjadřuje finanční hodnotu firmy podle celkové hodnoty všech akcií v oběhu. Server listu Financial Times (FT) upozornil, že pro obchodní model Applu představují problém nová cla, která ve středu oznámil americký prezident Donald Trump.
Čína přichází s novými válečnými inovacemi, které by mohla využít pro potenciální invazi na Tchaj-wan. Jde kupříkladu o lodě s vysunutými mosty pro snadnou přepravu obrněných vozidel na pevninu. Americká stanice CNN navíc hlásí, že Peking nově umí přeřezávat podmořské kabely v rekordních hloubkách. Ostrovní stát je kvůli tomu značně nervózní. Stejně tak je zneklidněn i výroky staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už pro Tchaj-wan nepředstavuje záruku bezpečí.
Používání lithium-iontových powerbank na palubě některých aerolinek by mohlo být již brzy minulostí. Několik asijských leteckých společností totiž chystá zpřísnit pravidla pro jejich přepravu. Reagují tak na sérii případů jejich přehřátí v letadlech, kvůli kterým nejspíše začalo hořet. Nová opatření by proto měla snížit riziko požárů během letu. Cestující si budou muset dávat pozor, kde mají svou powerbanku uloženou.
Dlouhodobý spojenec šéfa Kremlu Vladimira Putina a maďarský premiér Viktor Orbán má díky právu veta ohromný vydírací potenciál vůči EU, pronesla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti). Orbán podle ní blokuje věci, které se týkají evropské bezpečnosti. Richterová také označila předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba za průkopníka cest českých politiků na Tchaj-wan.
I když se čínská armáda řadí mezi největší armády světa, není připravena na válku. K tomuto kontroverznímu zjištění dospěla studie think tanku RAND Corporation, na kterou upozornila americká CNN. Podle výzkumu je hlavní poslání čínské armády bránit moc vládnoucí komunistické strany. Někteří experti ale závěry studie rozporují.
Světová politika se možná právě v těchto dnech ocitá na dalším historickém zlomu. Dlouho jsme přehlíželi menší i větší konflikty a současně jsme se spoléhali, že mezinárodní právo, globální instituce a Amerika zajistí nekonečnou stabilitu a mír. Teď se však zdá, že do geopolitiky se vrací staré „dobré“ právo silnějšího. Pokud se tento předpoklad potvrdí, bude to mít zásadní důsledky pro dosavadní světový řád (základní rovnováhu sil), a tím pádem i pro postavení „naší“ Evropy. Česká republika by proto měla rychle promyslet svou strategii pro nastávající léta.