CNN Prima News Tchaj-wan

Tchaj-wan

Výpis příspěvků ke štítku „Tchaj-wan“

Výjimečné zasedání amerického Senátu: Pomoc Ukrajině či Izraeli je o krok blíže ke schválení

Americký Senát při výjimečném nedělním zasedání postoupil o další krok blíž ke schválení balíku finanční pomoci Ukrajině a dalším spojencům. Horní komora Kongresu ovládaná zástupci Demokratické strany prezidenta Joea Bidena uvedla, že získala dostatečný počet hlasů pro finální hlasování, píší zahraniční agentury. Schválení napjatě očekává Kyjev, prostředky potřebuje na další obranu před dva roky trvající ruskou agresí.

Dojemná zpověď Tchajwance: Obdivuji Izrael i Ukrajinu. Bojují proti tyranům za existenci

Izrael a Ukrajina jsou pro mě inspirací, abychom také bojovali za své právo existovat, říká mladý tchajwanský student Andrew Čo. Na shromáždění před centrálou vládní Demokratické pokrokové strany (DPP) si přinesl vlajky zmíněných zemí a vzbudil pozornost mezinárodních médií. A nebyl jediný. V den zásadních tchajwanských prezidentských a parlamentních voleb chtěli někteří Tchajwanci zkrátka ukázat, že se zajímají i o dění ve světě.

REPORTÁŽ: Co vše ví Tchajwanci o Česku? Nejen Smetana, pivo a náměstí plné trdelníků

Země vážné hudby, národ pivařů či náměstí se stánky s trdelníky. Tak popisují Českou republiku Tchajwanci reportérovi CNN Prima NEWS v hlavním městě Tchaj-peji. Někteří z nich byli v Praze na dovolené, jiní zavítali na české konzervatoře. „Nejlepší jídlo? Asi guláš a smažený sýr, nic takového jsem v Asii ještě nikdy nejedl,“ pochvaluje si student, který se představil jako Lei Lucas Wang. Jeho přítelkyně – Němka Rebekka Weberová, s níž se seznámil během studia v Mnichově – ho nicméně „napráskala“, že nejvíce holdoval zmíněným trdelníkům se zmrzlinou. ČR si chválí i voliči místní vládní strany, kteří nezapomínají na návštěvy našich vrcholových politiků.

Sjednocení s Tchaj-wanem je nevyhnutelné. Čína ostře komentovala výsledek tamních voleb

Sjednocení Číny s Tchaj-wanem je nevyhnutelné, uvedla v sobotu čínská vláda k výsledkům prezidentských a parlamentních voleb na Tchaj-wanu. Ty podle Pekingu ukázaly, že vládní strana tam nemá většinu. Spojené státy v souladu se svou dosavadní linií uvedly, že nepodporují nezávislost Tchaj-wanu. Rusko se omezilo na konstatování, že dál uznává politiku jedné Číny. Gratulace poslal na Tchaj-wan také český prezident Petr Pavel. Je prý přesvědčen, že dobré vztahy mezi ostrovním státem a Českem budou panovat i s novým vedením.

Volba mezi válkou a mírem. Tchaj-wan hlasuje o svém osudu, který může ovlivnit celý svět

Tchajwanci hlasují o své budoucnosti. Buď budou pokračovat ve svém boji o nezávislost, nebo naopak přejdou k nápravě nahnutých vztahů s Pekingem. Prezidentské a parlamentní volby podle americké CNN mohou ovlivnit nejen asijský region, ale celý svět – jejich výsledek totiž může být zároveň krokem směrem ke konfliktu. Zásadní hlasování již skončilo, ostrovní národ nyní sčítá hlasy. Čína, která celou událost bedlivě sleduje, o volbách na Tchaj-wanu téměř vůbec neinformuje.

Česko s Tchaj-wanem pojí boj za demokracii. Čína teď na invazi není připravená, říká sinolog

Tchaj-wan má k České republice a dalším zemím střední a východní Evropy čím dál blíže, což je dáno také společným historickým bojem za demokracii. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl polský sinolog a vedoucí tchajwanské kanceláře think-thanku Evropské hodnoty Marcin Jerzewski. Ten dále zhodnotil, jak reálná je hrozba čínské invaze na ostrovní stát.

Čínská armáda na obzoru. CNN na místě, kde může rybářská loď způsobit další válku

Štáb americké CNN se na palubě kanadské vojenské lodi zúčastnil proplutí Tchajwanského průlivu, místa, kde může podle mnohých analytiků po Ukrajině a Gaze vypuknout další konflikt s globálním přesahem. Reportér Brad Lendon potvrdil, že situace v regionu je už teď nesmírně napjatá. Plavbu provázela nervozita, protože i střet s rybářskou bárkou může přerůst v mezinárodní incident.