Letadlo Air Force One málem v neděli večer nedaleko washingtonského letiště zasáhl malý letoun, nejspíš dron. Na palubě byl v té době i americký prezident Donald Trump, první dáma Melania a jejich 14letý syn Barron. Vojenská kancelář Bílého domu už zahájila vyšetřování.
K nehodě málem došlo v neděli kolem šesté večer tamního času, když se letadlo blížilo k Andrewsově spojené základně. V blízkosti Air Force One se objevil malý objekt připomínající dron. Trump se zrovna vracel z Národního golfového klubu v Bedminsteru v New Jersey, kde strávil víkend.
O incidentu informoval jako první korespondent AFP Sebastian Smith na Twitteru. „Donald Trump v AF1 (Air Force One, pozn. red.) právě přistál na Andrewsově základně. Krátce předtím jsme při sestupu letěli přímo nad malým objektem, pozoruhodně blízko prezidentova letadla. Připadal mi jako dron, ale nejsem odborník,“ napsal Smith.
Majitele dronů čekají nová pravidla. Úřady je díky nim rychleji dopadnou
Majitelé dronů by si měli dát pozor na nová pravidla, která začnou platit od příštího roku. Novinkou bude povinnost stroj registrovat a projít on-line testem. Drony i samotné provozovatele pak bude možné v případě náhlých událostí, třeba nehod nebo porušení pravidel provozu, rychleji identifikovat.
Podobně o případu psala na Twitteru i reportérka agentury Bloomberg Jennifer Jacobsová: „Několik lidí na AF1 vidělo něco, co vypadalo jako dron, těsně pod letadlem, když jsme sestupovali směrem k Andrewsově základně. Byli jsme velmi blízko k tomu, abychom to zasáhli.“
Podle společnosti Bloomberg byl objekt žlutočerný a ve tvaru kříže a letěl poblíž pravé strany letadla. Vojenská kancelář Bílého domu a 89. vzdušné transportní křídlo, které má přepravu prezidenta na starosti, uvedly, že o údajném incidentu vědí. „Věc je předmětem vyšetřování,“ napsaly ve společném prohlášení.
Malý dron může způsobit větší škody než pták
Typický civilní dron váží jen pár kilogramů. Pokud by ale malý bezpilotní letoun narazil do letadla, může ho poškodit více než pták, který dokáže rozbít čelní sklo v kokpitu nebo poškodit motor. Kolize s opeřenci jsou poměrně časté.
Orel bělohlavý napadl americký vládní dron, shodil ho do Michiganského jezera
Dravý pták na dron zaútočil 21. července, odtrhl mu vrtuli a poslal jej na dno Michiganského jezera, uvedlo státní ministerstvo životního prostředí, Velkých jezer a energetiky (EGLE).
Americká Federální letecká správa (Federal Aviation Administration; FAA) prověřuje ročně tisíce zpráv, podle nichž se drony příliš přiblížily k jiným letadlům. V prosinci FAA oznámila, že chce navrhnout pravidlo, které by zajistilo, že drony půjde na dálku lépe rozpoznat.
Drony jsou rychle rostoucím segmentem celého dopravního sektoru – u FAA je registrováno téměř jeden a půl milionu bezpilotních letounů a 160 tisíc vzdálených pilotů. V současné době FAA požaduje, aby bezpilotní letouny létaly pouze v dohledu obsluhy a maximálně do výšky přibližně 120 metrů nad zemí bez zvláštních výjimek.
Podle Národní rady pro bezpečnost dopravy už nyní existují případy, kdy drony zasáhly letadla. Žádný z těchto střetů ale nebyl vážný a nikomu na palubách letadel se nic nestalo.