reklama

Všichni křičeli, abychom rozvolnili. Jsme obětí úspěchu z první vlny, hájí se Babiš

Rozvolňování podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dělala vláda přes léto především proto, že všichni lidé křičeli, aby se tak stalo. Několikrát přitom tvrdil, že se v rozhodování o opatřeních neřídí veřejným míněním, ale doporučením epidemiologů. Uvedl to v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Navíc dodal, že Česko je obětí úspěchu v boji s koronavirem v první vlně, kdy se podařilo držet nárůsty nakažených v desítkách. Za úterý přírůstek poprvé překročil tisíc nakažených.

reklama

„Všichni křičeli, abychom rozvolnili, chodili za námi reprezentanti kultury a sportu. Od léta všichni chtěli rozvolňovat, roušky se staly symbolem nesvobody. Ale není třeba dělat paniku, i když chápu, že ten nárůst je senzace, není žádný důvod k panice,“ prohlásil premiér.

Reagoval tak na dotaz, zda nedošlo k rozvolnění opatření příliš brzy a příliš rychle. Opatření plošného nošení roušek se podle něj nyní snaží nárůst nakažených snížit.

Babiš: Jsme obětí úspěchu

„Nárůst chceme nějakým způsobem zbrzdit. Jsme obětí úspěchu v prvním kole. Podobně dopadl Izrael a Singapur,“ řekl pro CNN Prima NEWS Babiš.

Vše podle něj jinak funguje – chytrá karanténa, trasování, laboratoře i nemocnice. Většina nakažených podle něj nepotřebuje péči na lůžku, což považuje za pozitivní.

I přesto, že Babiš tvrdí, že vše funguje, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu dopoledne přiznal, že minimálně pražská hygiena nestíhá, nato oznámil plošné nošení roušek ve vnitřních prostorách po celém Česku. Následně dokonce sám premiér přišel s tím, že lidé by se měli trasovat sami.

Od čtvrtka si lidé opět musí po celé zemi nasadit roušky. Kromě MHD, úřadů, pošt a nemocnic přibudou téměř všechny vnitřní prostory. Povinnost se kromě bydliště či ubytování nevztahuje na žáky ve třídách.

Tagy:

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama