reklama

Vybírají se peníze na otcův pohřeb, varuje dcera ghanského prezidenta před podvodníky

Zanetor Rawlingsová, nejstarší dcera bývalého ghanského prezidenta Jerryho Rawlingse, který zemřel 12. listopadu letošního roku, varovala na sociálních sítích před podvodníky, kteří získávají finanční prostředky na pohřeb jejího otce.

reklama

„Modus operandi těchto zločinců je nejprve upoutat pozornost nic netušících lidí, kteří si skutečně přejí vyjádřit soustrast. Poté přistoupí k získávání darů na pohřeb,“ řekla Rawlingsová v pátek v ghanském parlamentu, kde zastupuje volební obvod Klottey Korle.

Dcera bývalého prezidenta na sociálních sítích jako příklad uvedla, že podvodník poslal své oběti informace ohledně bankovního účtu jejím jménem se slovy: „Zkuste prosím darovat, pokud můžete“, přičemž tvrdil, že finanční prostředky jsou „na pohřeb“.

Trestný čin druhého stupně

Rawlingsová upozornila, že „předstírání jiné identity je trestný čin“ a „každý chycený bude stíhán“. Podle ghanského trestního zákoníku z roku 1960 by osoba, která podvádí jinou osobu pod falešnou záminkou, „měla být vinna z trestného činu druhého stupně“.

Rawlingsová v úterý zveřejnila na Facebooku fotografii, na které tančí se svým otcem. „Hrozně mi chybíš, tati,“ napsala k příspěvku.

Jerry Rawlings před tím, než se stal demokraticky zvoleným prezidentem, převzal dvakrát pomocí vojenských převratů nad Ghanou kontrolu. Dále dohlížel na přechod Ghany k pluralitní demokracii a vyhrál volby v letech 1992 a 1996. V roce 2001 odstoupil. Působil jako zprostředkovatel v ghanské politice a na různých mezinárodních diplomatických pozicích, mimo jiné jako zástupce Africké unie v Somálsku. Zemřel ve věku 73 let.

Tagy:
pohřeb dcera podvod finance peníze bývalý prezident podvodníci úmrtí Ghana Jerry Rawlings Zanetor Rawlingsová
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama