reklama

Ženy stihnou za volantem malování, muži vybržďování. Co říkají data o nehodách?

Ženy zmatkařky a muži agresoři s vybodovaným řidičským kontem. Nové statistiky o mužském řidičském umění nevypovídají zrovna lichotivě. Ovšem ženy prý mají pomalejší nebo zbrklé reakce. Za to ale tvoří jen 12 % hříšníků se sníženým řidičským kontem.

reklama

Muži jako agresivní predátoři a ženy jako stvoření, která se věnují všemu možnému –⁠ jen ne pořádně řízení. Podobných stereotypů jsou plné silnice. „Muži se snaží nějakým způsobem prosadit svou, vyjádřit potřebu dominovat nad něčím. Předjíždění, vybržďování, vytrubování, toho se dopouštějí převážně muži,“ uvádí dopravní a klinický psycholog Martin Kořán.

Podle nových čísel centra dopravního výzkumu je v Česku 56 % řidičů a 44 % řidiček. Coby hříšníci ale muži s převahou vedou. „Bodovaných přestupků mají muži zhruba 82 % ze všech. Pokud jde o ty nejtěžší nehody, kde dochází k úmrtí či těžkému zranění, u mužů je největším problémem nepřiměřená rychlost a u žen je to častěji nepozornost, rozptýlení třeba mobilním telefonem,“ popisuje Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP.

Říká se, že žena za volantem je jako hvězda, vy ji vidíte, ale ona vás ne. Ve skutečnosti ženy vidí a vnímají úplně všechno a dokážou u toho dělat spoustu věcí. „Pakliže vezou dítě, tak se podívají, jak si hraje, telefonují za jízdy, prohlíží si něco v mobilu, ráno při špičce se malují. Žena si myslí, že zvládne více věcí,“ uvádí Kořán

„Ženy, jsou třeba rozptylované a nesoustředěné na výuku,“ říká instruktor autoškoly Petr Crkva. Podle učitelky z autoškoly Kateřiny Trubkové mají ženy nejčastěji problém s parkováním.

I když žen za volantem neustále přibývá, mají řidičky obecně nižší sebevědomí než muži. Je to dáno i tím že ročně najezdí podstatně méně kilometrů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama