reklama

Východním Slovenskem se prohnalo tornádo. V obci Petkovce jsou domy bez střechy

Ve čtvrtek k večeru se obcí Petkovce na východě Slovenska prohnalo tornádo. Živel strhl střechy rodinných domů, polámal stromy a poškodil elektrické vedení. Kontakt vzdušného víru se zemí přitom trval jen několik desítek sekund.

reklama

O tornádu v obci v okrese Vranov nad Topľou informoval starosta Pavol Hybala. Dosud byly nahlášeny škody u několika rodinných domů. „Bylo vidět, jak se vír točí a všechno zvedá. Plechy ze střech odnesl možná sto metrů daleko,“ sdělil.

CNN Prima NEWS následně popsal, jak se tornádo obcí prohnalo. „Slyšel jsem velký hluk a bouchání. Šel jsem ven a když jsem se podíval z kopce, tak jsem viděl vír, ve kterém létaly papíry, hadry a další věci. Byl jsem šokovaný,“ uvedl. Když sešel níže, viděl pruh od tornáda. „Poškozené domy, polámané stromy a poškozené elektrické vedení. Bylo to strašné,“ doplnil.

Řádění živlu podle něj trvalo jen minutu či dvě, ale demolovalo vše, co mu přišlo do cesty. „Je zde spoušť,“ doplnil starosta s tím, že o žádných zraněných zatím neví. Čtyři rodinné domy přišly o střechu, další tři jsou poškozené, píše web sme.sk.

Škody po kontakte tornáda so zemou v obciach Skrabské a Petkovce zdokumentoval Matúš Kokinda. Ďakujeme.

Posted by Meteo Východ on Thursday, August 5, 2021

Kde všude došlo ke škodám, nedokázal starosta přesně určit, dosud nestihl projít celou obcí. Tornádo bylo údajně zaznamenáno i v obcích Čierne nad Topľou a Bystré.

Na místě zasahují dvě desítky hasičů

S odklízením škod v obci pomáhají i hasiči. „Téměř dvě desítky profesionálních a dobrovolných hasičů aktuálně zasahují v obci Petkovce. Tornádo strhlo a poškodilo střechy na čtyřech rodinných domech a strhlo elektrické vedení,“ uvedli hasiči na svém facebookovém profilu. „Komunikace zde je neprůjezdná,“ uvedla pak jejich mluvčí.

Hasiči odstraňujú následky tornáda v obci Petkovce ‼️🚒 Takmer dve desiatky profesionálnych a dobrovoľných hasičov...

Posted by Hasičský a záchranný zbor on Thursday, August 5, 2021

Společně odstraňují polámané a popadané stromy s částmi střech z komunikací. Poškozené střechy překrývají plachtami. Hasiči následně v komentářích potvrdili, že nikdo z obyvatel obce nebyl zraněn.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama