Češi poslali na zničenou a zpustošenou Moravu až miliardu korun – přesně taková zpráva před měsíce oblétla celé Česko. Vlna solidarity ale nekončí a v současnosti je vybráno zhruba 1,3 miliardy. Komu peníze pomohly a jak je neziskové organizace i nadace rozdělují?
Čtvrtek 24. června 2021 zůstane pro zhruba 1 200 rodin Hodonína, Hrušek, Lužic, Mikulčic nebo Moravské Nové Vsi zřejmě jedním z nejhorších, které kdy v životě prožily. Poté, co jim jako v hororu mizely domy před očima kvůli řádění tornáda, se ovšem strhla neobyčejná vlna solidarity.
Z každého koutu republiky se začali ozývat dobrovolníci s tím, že přijedou a pomohou s odklízením trosek. Zároveň vznikla i řada finančních sbírek. Na účtech neziskových organizací a nadací, jako jsou Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita Česká republika, ADRA, Nadace Via nebo Diakonie Českobratrské církve evangelické a mnoha dalších, během několik dnů přistála miliarda korun a stále přicházejí další.
Aktuálně ale neexistuje žádný přesný seznam, kolik peněz a kam lidé poslali. Každá organizace měla svůj vlastní účet. Pomoc buď poskytují samostatně, nebo se spojily a pomáhají lidem společně.
1. Charita Česká republika – Diecéze Brno
Na transparentním účtu Charity se k úterku sešlo bezmála 335 milionů korun. Jde asi o nejvyšší částku v porovnání s ostatními nevládními organizacemi.
„Část peněz ze sbírky už pomáhá konkrétním lidem v tornádem zničených obcích, celkem 114 770 000 korun Charita rozdělila domácnostem prostřednictvím darovacích smluv. Na další finanční pomoci se intenzivně pracuje a měla by dorazit do konce týdne. Peníze jsou určeny na obnovu zničených domů a odstraňování škod po tornádu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.
Dobrovolníci z Charity stejně jako z ostatních organizací podnikli po zničených obcích šetření a díky tomu vědí, kde a komu peníze pomohou. „Jak vychází z poslání Charity, zaměřujeme se na osamělé seniory, samoživitele, nemocné nebo jinak sociálně potřebné,“ doplnil Haičman.
2. Český červený kříž
Český červený kříž (ČCK) dosud vybral 118 milionů korun. „Už 90 procent z této částky má své příjemce, peníze putovaly na demolice, střechy a posudky pro účely čerpání státní dotace na obnovu bydlení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS prezident ČČK Marek Jukl. Popis projektů je k dispozici na stránkách Červeného kříže. Například v projektu týkajícím se demolicí mohli poškození požádat až o 250 tisíc korun.
„Byli jsme samozřejmě i přímo v terénu a mimo tyto projekty jsme zajišťovali potraviny, hygienické prostředky atd. Při této příležitosti jsme si zmapovali situaci a lidé nám začali postupně posílat žádosti. Ostatní informace jsme si často dohledali sami, abychom nikoho zbytečně nestresovali. Na základě katastrální mapy jsme zjistili, kteří vlastníci zcela přišli o střechu. U demolic lidé doloží demoliční výměr. U posudku musí člověk prokázat jen to, že pochází z příslušné obce,“ vysvětluje dále Jukl.
„V případě demolic se každý mohl dobrovolně rozhodnout, jestli bude chtít stavební materiál nebo peníze. Ze zhruba 200 žádostí se jen jeden člověk rozhodl pro stavební materiál, ostatní dali přednost penězům,“ dodal Jukl. V rozdělování peněz bude ČČK stejně jako další organizace pokračovat.
3. Nadace Via
„Velkorysost dárců je opravdu neuvěřitelná, peníze do sbírky stále přibývají – od firem, z benefičních koncertů i ze zahraničí. Je to největší filantropický počin české společnosti v historii. Za prvních 24 hodin lidé darovali více než polovinu vybraných peněz. V následujících dnech a týdnech přicházely zejména příspěvky ze zaměstnaneckých sbírek jednotlivých firem, kterých byly desítky. Peníze nyní přibývají pomalejším tempem, stále ale jde o statisíce denně,“ vysvětloval před několika dny ředitel nadace Zdeněk Mihalco.
Nadace se při poskytování pomoci spojila s dalšími organizacemi, mezi nimi je například ADRA, Diakonie ČCE a Člověk v tísni, které mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci.
„Výsledkem mapování je databáze domácností, které obratem dostávají příspěvek 150 tisíc korun na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. V prvních týdnech jsme podpořili zhruba 600 domácností částkou 88 milionů korun, celkem české nevládní organizace pomohly už 1 450 postiženým domácnostem,“ uvádí se na stránkách nadace. Rodiny, které byly tornádem více postiženy, dostanou ještě další příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
4. ADRA
Jen sama ADRA podle ředitele Radomíra Špinky vybrala 31 milionů. Rodiny, který bylo třeba pomoci, byly vybrány právě spolupráci s Nadací Via. „Celkem se rozdalo zhruba 230 milionů korun v celé oblasti. Jde o to, aby nikdo sítem pomoci nepropadl a zároveň nebyly duplicity. Ve druhé vlně chceme lidi podpořit znovu,“ uvedl Špinka.
ADRA měla na starosti Moravskou Novou Ves, kde zjišťovala rozsah škod. Místní kvitují především rychlost podpory. „Nadace velmi rychle pochopily, že je třeba za lidmi chodit do domů. Už před 14 dny jsme dostali prvních 150 tisíc korun. Toto šlo velmi pružně. Další peníze byly z charity,“ popisuje stav Zlata Maďeřičová z Moravské Nové Vsi s tím, že celkem šlo asi o 320 tisíc.
Přesto jí podpora ani zdaleka nenahradí veškerou škodu, kterou má vyčíslenou na dva miliony korun. Nyní čeká na peníze od pojišťovny a státu, ty ale podle ní hned tak nepřijdou.
5. Člověk v tísni
Až 172 milionů se sešlo na účtu organizace Člověk v tísni, která se rovněž spojila s Nadací Via. Zapojila se i do terénních prací ihned po řádění tornáda.
„K dnešnímu dni zmapovali pracovníci Člověka v tísni situaci a akutní potřeby v 827 domácnostech postižených tornádem na Moravě,“ uváděla koncem minulého týdne na svých webových stránkách. „Většinu domácností jsme podpořili částkou 150 tisíc, v případech rozbitých oken nebo zničené výmalba jsme dávali nižší částku,“ sdělila Michaela Guldanová, která pomoc této organizace v tornádem zasažených vesnicích koordinuje.
Organizace celkem podpořila 364 domácností, a to částkou 40 milionů. Dalších téměř 300 domácností ještě na peníze čeká, ale k jejich převodu by mělo dojít co nejdříve.
Do pomoci se zapojila řada dalších dobrovolnických organizací. Pomoc lidé organizují i zcela spontánně mimo zmíněné sbírky. Někteří posílají peníze přímo rodinám, jiní hasičských sborům, které na místě pomáhaly. Místní jsou za tuto pomoc velmi vděční a shodují se na jednom – podpora od státu je pomalá, složitá a byrokraticky náročná.