reklama

Hladina řek stoupá na desítkách míst v Česku. Vydatné deště zaplavily sklepy i silnice

Vydatné deště komplikují už od čtvrtečního večera dopravu v Česku. Voda na mnoha místech zaplavila silnice i části obcí. V pátek kolem osmé hodiny ráno byl druhý stupeň povodňové aktivity na čtyřech tocích v Česku. Ve čtvrtek ráno zastavil déšť dopravu i na příjezdech do hlavního města.

reklama

V osm hodin ráno hlásily druhý povodňový stupeň stanice Rataje (řeka Smutná), Prádlo (Úslava), Koterov (Úslava) a Nová Huť (Klabava). Na první úrovni byly desítky toků v Česku.

Možná nejhorší situace byla ve čtvrtek Šilheřovicích na Opavsku. Podle místních začalo pršet po osmé hodině večerní a déšť rychle nabíral na síle. „Máme tu bahenní koupele a na zahradě čokoládový puding. Kvůli nervům člověk nemá ani chuť na jídlo,“ uvedla obyvatelka Šilheřovic.

Podobně jsou na tom na Plzeňsku. Hasiči zde dostávali vodu i ze sklepů. „Je tu přibližně 30 metrů čtverečních vody v hloubce 15 centimetrů. Voda protéká skrz zeď a vsakuje se pod ní,“ vysvětlil zasahující hasič Dušan Jílek.

Na Liberecku museli některé komunikace dokonce uzavřít. Například na silnici z Horní Branné se valila voda a bahno z polí.

Pršet bude i v pátek

Čtvrteční ráno přichystalo řidičům nemilé překvapení i na dálnici D5 ze směru z Berouna do Prahy. Kolona od Plzně se táhla dvacet kilometrů, fronty na příjezdech do Prahy i uvnitř hlavního města překvapivě nezpůsobily práce na silnici nebo nehody, ale opět déšť.

„Vzhledem k tomu, že je opravdu nepříznivé počasí, tak většinou lidé, kteří běžně využívají hromadnou dopravu, samozřejmě radši využili auto a jeli vozidlem,“ uvedla mluvčí policie Středočeského kraje Vlasta Suchánková.

Silné bouřky a déšť hrozí až do pátku, na některých místech by se proto mohly zvedat hladiny řek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama