reklama

Výroba pastelek: Proces zahrnuje přes 40 kroků a trvá až 6 týdnů

Tužku a pastelku držel v ruce určitě každý. Jak se vlastně tyto na první pohled obyčejné předměty vyrábí? V letním speciálu CNN Prima NEWS Zlaté české ručičky, ve kterém představujeme tradiční české značky, jsme se vypravili do továrny firmy Koh-i-noor, která má s výrobou zkušenosti už od 18. století.

reklama

Dřevo a tuha. To jsou tužky a pastelky. Než ale začnou vypadat tak, jak je známe, trvá to 4 až 6 týdnů. „Na výrobu tužky je potřeba nepřeberného množství kroků, myslím si, že je to přes 40 různých operací,“ sdělil CNN Prima NEWS vedoucí výroby Karel Bednařík.

„V plné kapacitě se tady vyrobí zhruba půl milionu tužek – jak pastelových, tak grafitových – za den,“ pokračoval Bednařík. „Ten sortiment je nesmírně široký, přes 4 000 výrobků, ale my si zakládáme hlavně na uměleckém sortimentu, na kvalitě a na značce,“ řekl majitel společnosti Vlastislav Bříza.

Přímo ve výrobě pracuje 800 zaměstnanců a dalších 1 700 v jiných oborech. „Když jsem sem v roce 1994 přišel po 12leté přestávce, tak byla ve ztrátě 30 milionů, dneska je to úspěšná firma,“ pochlubil se Bříza. Firma s výrobou v Českých Budějovicích, která vyváží zboží do 90 zemí světa, hlavně do Ruska, Ameriky nebo Německa, je jediná svého druhu v České republice.

Na to, jak se pastelky vyrábějí, se můžete podívat v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Vláda

Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO

Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO

Vláda mimořádně zasedá na žádost ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO do 300 lidí. O rozhodnutí, které musí schválit Parlament. O zdravotní pomoci jedná Česko i s Německem a dalšími zeměmi než s USA, potvrdil Metnar. Tiskovou konferenci můžete v článku sledovat živě.

reklama
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR
Další články
reklama
reklama