reklama

Robotická paže pomůže s domácími pracemi nebo sklízením ovoce na zahradě

Komu by se občas nehodily tři ruce? Šikovnou hydraulickou paži, kterou lze pomocí postroje připnout k tělu a získat tak další končetinu, vyvinul tým kanadské Université de Sherbrooke společně s firmou Exonetik. V prezentačním videu dokáže pomoci se sklizní na zahradě, malováním bytu, ale taky s jeho demolicí – má totiž dostatek síly na proboření sádrokartónové příčky.

reklama

Díky použitým materiálům váží paže pouhé 4,2 kilogramu, umí se pohybovat ve všech směrech rychlostí až 3,4 m/s a pomocí svých tří prstů uzvedne až 5 kilogramů. Pro pohon je nutná velká samostatná hydraulická jednotka, která nemusí být takovým problémem při delší práci na jednom místě.

Praktické použití výrazně omezuje fakt, že se ruka neumí pohybovat autonomně, tedy není chytrá. Veškeré její ovládání zatím řeší lidský operátor skrze zmenšený model celé paže a musí si dávat pozor, aby i přes zabudovanou ochranu neublížil nositeli.

Vývojáři zařízení počítají s možností, že bude vybavena senzory a systémem učení, aby sama pochopila danou situaci a automaticky pomáhala s jednoduchými úkoly.

K tématu

Další hlavní zprávy

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
reklama
reklama
Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Koronavirus

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Další články
reklama
reklama