Beton nemusíte použít jen na základy stavby, můžete si z něj vyrobit i originální šperk

Přemýšlíte, co vše se dá vyrobit z betonu? Co třeba šperk na krk? Netypický přívěsek na krk z betonu ve tvaru diamantu si z něj snadno vyrobíte. A ozdobit si ho můžete podle svých představ.

Budete potřebovat:

  • bižuterní beton
  • formičky – silikonové, blistry od bonboniér nebo si vyrobte vlastní
  • ketlovací jehlu

Formičky si můžete koupit nebo si vyrobit své vlastní z dvousložkového silikonu. Použít ale můžete také třeba blistry z bonboniér. V kelímku třeba od jogurtu smíchejte 5 lžiček suché betonové směsi a 1 lžičku vody. Důkladně promíchejte. Pak můžete směs rozlít do formiček. Plňte až těsně k hornímu okraji. S formičkou potom párkrát opatrně zaťukejte. Vyjdou z ní tak vzduchové bubliny.

Vezměte ketlovací jehlu a plochými kleštěmi ji vložte do zavadajícího betonu. Nechte na klidném místě tuhnout alespoň 12 hodin. Je třeba s formičkou po tu dobu nehýbat, aby beton dokonale vytvrdnul.

Po uplynutí 12 hodin můžete tvary z formiček vyloupnout. Pokud není tvar dokonalý, nebo najdete ostřejší hrany, obruste brusnou houbičkou. Ideální je mít je položené na gumovém špalíčku.

Některé části betonového kousku natřete speciálním lepidlem, které je určené na lepené kovových plátků. Jde o tenoučké kousky kovů. Ty celý šperk rozjasní. Výhoda lepidla je v tom, že lepí po celou dobu práce. Na suchý štětec zachyťte kovový plátek, umístěte ho na lepidlo na betonu a štětcem zpracujte. Lepidlo lepí stále a všude tam, kde je odkryté.

Po aplikaci kovového plátku vezměte další štětec a naneste akrylový lak na beton.

Můžete ho nanést jen na kovový plátek nebo na celý šperk. Části bez laku jsou matné, ty lakované lesklé. Dejte tedy lak všude tam, kde chcete mít lesk. Lak nechte zaschnout. Pak už zbývá jen šperk dokončit, zkompletovat. Plochými kleštěmi očko ketlovací jehly otevřete a navlékněte do něj řetízek.

Odlít si můžete nejrůznější tvary a ozdobit si je podle své fantazie. Použijte popisovače, barvy, třpytky, nalepit můžete nejrůznější kamínky. Vytvořit si můžete ale i spoustu dalších dekorací – květináče, mističky i mísy. Pusťte se do tvoření!

Tagy: