reklama

Výroky Schillerové o samoživitelkách? Ukázka arogance vlády, zní reakce ze Sněmovny

Některé matky jsou podle ministryně financí a místopředsedkyně vlády Aleny Schillerové (za ANO) schválně samoživitelkami, aby dosáhly na dávky. Uvedla to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, který vyvolal ostré reakce na sociálních sítích i mezi politiky. Ten výrok nás nadzvedl ze židle, přáli bychom paní Schillerové být tři měsíce samoživitelkou se třemi dětmi, zní v reakcích z opozice.

reklama

Šéfka resortu financí ve čtvrtečním rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že mnoho samoživitelů a samoživitelek žije samo naschvál, aby dosáhlo na dávky. „Celá řada našich párů je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. Mnohdy vám off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají,“ prohlásila Schillerová v rozhovoru.

K tématu

Ministryně financí se později za svůj výrok kála. „Stát nemůže vyplácet plošné dávky oproti prostému deklarování nějakého stavu, jehož skutečné naplnění není schopen ani teoreticky nijak ověřit. To je celá podstata problému. Nedovolila bych si tvrdit, že by se nesezdané páry o tuto dávku opravdu hlásily. Na druhou stranu: Pokud víte, že by to bylo poměrně jednoduše možné a že stát by to neměl jak hlídat, vytváříte tím nevhodné a trochu deformující prostředí. To ale rozhodně neznamená, že mám něco proti rodičům samoživitelům. Naopak mají můj velký obdiv,“ stojí v mailu od Schillerové pro CNN Prima NEWS.

Ta věta Aleny Schillerové o samoživitelkách, které podvádějí systém a zatajují partnery, mě nadzvedla ze židle.

Jejího prvotního vyjádření si však ihned všimli lidé na sociálních sítích a mnozí ho velmi ostře odsoudili. Padala například slova o „zlé ženské“ a ta ještě patřila v reakcích pod článkem, který mezi sebou čtenáři sdílejí, k těm reprodukovatelným a mírnějším.

Ani představitelé sněmovních stran pochopení pro takový postoj příliš neměli.

„Ta věta Aleny Schillerové o samoživitelkách, které podvádějí systém a zatajují partnery, mě nadzvedla ze židle,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda hnutí STAN Vít Rakušan s tím, že si sice uvědomuje, že jsou výjimky, které systém obcházejí, ale nelze všechny samoživitele a samoživitelky „házet do jednoho pytle“. Dobře to ilustruje, že nemá vůbec tušení o tom, jaká je realita. Že právě na samoživitelky dopadla krize asi nejvíce,“ doplnil Rakušan s tím, že Schillerová si „možná spočítala, že jejich hlasy volby nerozhodují“.

K tématu

Podobně hovoří i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Prostě je to ukázka arogance této vlády. Samoživitelek je evidentně málo, aby měly nějakou voličskou sílu, na rozdíl od seniorů, kterých je 2 a půl milionu. Pokud chcete hlasy a jdete po této cynické logice, že když dáte peníze, tak přijdou hlasy, tak ty samoživitelky tak atraktivní evidentně nejsou,“ sdělila redakci poslankyně a dodala, že jde o „velmi děsivou vizitku paní ministryně a vůbec hnutí ANO“.

Přál bych jí, aby si zkusila aspoň na šest měsíců život samoživitelky se třemi dětmi a bez peněz od otce dětí

Kritičtí byli také představitelé KDU-ČSL. Europoslanec Tomáš Zdechovský uvádí, že Schillerová je „naprosto nekompetentní“ a připomněl, že ona sama bydlí za státní peníze. „Přál bych jí, aby si zkusila aspoň na šest měsíců život samoživitelky se třemi dětmi a bez peněz od otce dětí. Možná by nyní mluvila jinak,“ doplnil svého stranického kolegu šéf poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek.

V samotném systému dávek sociální podpory ohledně příspěvku na bydlení byla „díra“ i podle 1. místopředsedkyně Pirátů Olgy Richtrové, která však zároveň dodala, že tento problém již byl upraven, tudíž už není oprávněné, aby to ministryně takto komentovala. „Považuji za velmi nefér přehánět četnost. Nemyslím si, že k tomu paní ministryně má nějaké statistiky, jak časté to bylo,“ dodala Richterová pro CNN Prima NEWS.

Existenci údajných samoživitelů, kteří však mají partnera a přesto se snaží získat výhody, připustila i poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová. Podle ní je však také spousta rodin, které jsou neúplné a na hranici chudoby. Musím říci, že je mi líto, že se to vše hází do jednoho pytle, ten sociální systém by na to měl pamatovat,“ řekla redakci poslankyně KSČM.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury by se vláda „měla chytit za nos“ za to, že vůbec k situacím, o nichž mluví Schillerová, dochází. Její výrok také hodnotí kriticky. „To, že si ministryně Schillerová stěžuje na samoživitelky je od ní hodně špatné vyjádření v situaci, když má ona sama moc motivace maminek změnit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Okamura.

Redakce oslovila také zástupce ODS a ČSSD, kteří však dosud nereagovali.

K tématu

Tagy: Alena Schillerová Vít Rakušan samoživitelky Markéta Pekarová Adamová Tomáš Zdechovský Olga Richterová Hana Aulická Jírovcová Jan Bartošek samoživitelé

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama