reklama

Výroky Schillerové o samoživitelkách? Ukázka arogance vlády, zní reakce ze Sněmovny

Některé matky jsou podle ministryně financí a místopředsedkyně vlády Aleny Schillerové (za ANO) schválně samoživitelkami, aby dosáhly na dávky. Uvedla to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, který vyvolal ostré reakce na sociálních sítích i mezi politiky. Ten výrok nás nadzvedl ze židle, přáli bychom paní Schillerové být tři měsíce samoživitelkou se třemi dětmi, zní v reakcích z opozice.

reklama

Šéfka resortu financí ve čtvrtečním rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že mnoho samoživitelů a samoživitelek žije samo naschvál, aby dosáhlo na dávky. „Celá řada našich párů je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. Mnohdy vám off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají,“ prohlásila Schillerová v rozhovoru.

Ministryně financí se později za svůj výrok kála. „Stát nemůže vyplácet plošné dávky oproti prostému deklarování nějakého stavu, jehož skutečné naplnění není schopen ani teoreticky nijak ověřit. To je celá podstata problému. Nedovolila bych si tvrdit, že by se nesezdané páry o tuto dávku opravdu hlásily. Na druhou stranu: Pokud víte, že by to bylo poměrně jednoduše možné a že stát by to neměl jak hlídat, vytváříte tím nevhodné a trochu deformující prostředí. To ale rozhodně neznamená, že mám něco proti rodičům samoživitelům. Naopak mají můj velký obdiv,“ stojí v mailu od Schillerové pro CNN Prima NEWS.

Ta věta Aleny Schillerové o samoživitelkách, které podvádějí systém a zatajují partnery, mě nadzvedla ze židle.

Jejího prvotního vyjádření si však ihned všimli lidé na sociálních sítích a mnozí ho velmi ostře odsoudili. Padala například slova o „zlé ženské“ a ta ještě patřila v reakcích pod článkem, který mezi sebou čtenáři sdílejí, k těm reprodukovatelným a mírnějším.

Ani představitelé sněmovních stran pochopení pro takový postoj příliš neměli.

„Ta věta Aleny Schillerové o samoživitelkách, které podvádějí systém a zatajují partnery, mě nadzvedla ze židle,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda hnutí STAN Vít Rakušan s tím, že si sice uvědomuje, že jsou výjimky, které systém obcházejí, ale nelze všechny samoživitele a samoživitelky „házet do jednoho pytle“. Dobře to ilustruje, že nemá vůbec tušení o tom, jaká je realita. Že právě na samoživitelky dopadla krize asi nejvíce,“ doplnil Rakušan s tím, že Schillerová si „možná spočítala, že jejich hlasy volby nerozhodují“.

Podobně hovoří i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Prostě je to ukázka arogance této vlády. Samoživitelek je evidentně málo, aby měly nějakou voličskou sílu, na rozdíl od seniorů, kterých je 2 a půl milionu. Pokud chcete hlasy a jdete po této cynické logice, že když dáte peníze, tak přijdou hlasy, tak ty samoživitelky tak atraktivní evidentně nejsou,“ sdělila redakci poslankyně a dodala, že jde o „velmi děsivou vizitku paní ministryně a vůbec hnutí ANO“.

Přál bych jí, aby si zkusila aspoň na šest měsíců život samoživitelky se třemi dětmi a bez peněz od otce dětí

Kritičtí byli také představitelé KDU-ČSL. Europoslanec Tomáš Zdechovský uvádí, že Schillerová je „naprosto nekompetentní“ a připomněl, že ona sama bydlí za státní peníze. „Přál bych jí, aby si zkusila aspoň na šest měsíců život samoživitelky se třemi dětmi a bez peněz od otce dětí. Možná by nyní mluvila jinak,“ doplnil svého stranického kolegu šéf poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek.

V samotném systému dávek sociální podpory ohledně příspěvku na bydlení byla „díra“ i podle 1. místopředsedkyně Pirátů Olgy Richtrové, která však zároveň dodala, že tento problém již byl upraven, tudíž už není oprávněné, aby to ministryně takto komentovala. „Považuji za velmi nefér přehánět četnost. Nemyslím si, že k tomu paní ministryně má nějaké statistiky, jak časté to bylo,“ dodala Richterová pro CNN Prima NEWS.

Existenci údajných samoživitelů, kteří však mají partnera a přesto se snaží získat výhody, připustila i poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová. Podle ní je však také spousta rodin, které jsou neúplné a na hranici chudoby. Musím říci, že je mi líto, že se to vše hází do jednoho pytle, ten sociální systém by na to měl pamatovat,“ řekla redakci poslankyně KSČM.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury by se vláda „měla chytit za nos“ za to, že vůbec k situacím, o nichž mluví Schillerová, dochází. Její výrok také hodnotí kriticky. „To, že si ministryně Schillerová stěžuje na samoživitelky je od ní hodně špatné vyjádření v situaci, když má ona sama moc motivace maminek změnit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Okamura.

Redakce oslovila také zástupce ODS a ČSSD, kteří však dosud nereagovali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechal otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama