reklama

Schillerová vysvětluje svůj výrok o samoživitelích. Nic proti nim nemám, vzkázala

Řada matek žije sama naschvál, aby měly výhody a dosáhly na dávky, ve středu to v rozhovoru pro web CNN Prima NEWS řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Nyní se obrátila na redakci, aby výrok dovysvětlila.

reklama

„Stát nemůže vyplácet plošné dávky oproti prostému deklarování nějakého stavu, jehož skutečné naplnění není schopen ani teoreticky nijak ověřit. To je celá podstata problému. Nedovolila bych si tvrdit, že by se nesezdané páry o tuto dávku opravdu hlásily. Na druhou stranu: Pokud víte, že by to bylo poměrně jednoduše možné a že stát by to neměl jak hlídat, vytváříte tím nevhodné a trochu deformující prostředí. To ale rozhodně neznamená, že mám něco proti rodičům samoživitelům. Naopak mají můj velký obdiv,“ stojí v mailu od Schillerové pro CNN Prima NEWS.

K tématu

O dva dny dříve mluvila o samoživitelkách ministryně Schillerová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS takto: „Problém je, že v naší zemi neumíme definovat, kdo je samoživitel. Celá řada našich párů je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. Mnohdy vám off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají. Neříkám, že přímo mě, ale ze svého okolí to slyším. Neumíme určit, kdo je samoživitel, komu to dát a komu to nedat,“ řekla ministryně.

Plošný jednorázový příspěvek samoživitelům navrhli na konci srpna opoziční Starostové a nezávislí (STAN). Neměli bychom myslet pouze na seniory, zaznělo od nich v reakci na vládou slíbený jednorázový příspěvek důchodcům.

Ministryně Schillerová ale návrh odmítla. „Mladé rodiny jsou pro nás velmi důležité, proto jsme také výrazně zvýšili rodičovský příspěvek o 80 tisíc korun,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka státní kasy. Podotkla také, že mnoho rodičů čerpá nebo čerpalo některý z vládních protikrizových programů, například ošetřovné, kompenzační bonus či Antivirus. „Uvedený záměr je navíc fakticky nerealizovatelný a generoval by značné nespravedlnosti,“ okomentovala návrh STAN Schillerová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?

Ruský Roskosmos a americká Aerospace Corporation zveřejnily nezávisle na sobě mapy možného dopadu nekontrolovatelného dvacetitunového pozůstatku čínské rakety Long March 5B na Zemi. Jejich odhady jsou podobné. Podle aktuálního sledování by měl objekt do zemské atmosféry vstoupit nejdříve 8. května. Italští astronomové zveřejnili jeho první snímek při letu vesmírem.

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

ANO se dál propadá. Babiše drtí Piráti a STAN, posílila i ČSSD
Další články
reklama
reklama