Schillerová vysvětluje svůj výrok o samoživitelích. Nic proti nim nemám, vzkázala

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Řada matek žije sama naschvál, aby měly výhody a dosáhly na dávky, ve středu to v rozhovoru pro web CNN Prima NEWS řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Nyní se obrátila na redakci, aby výrok dovysvětlila.

„Stát nemůže vyplácet plošné dávky oproti prostému deklarování nějakého stavu, jehož skutečné naplnění není schopen ani teoreticky nijak ověřit. To je celá podstata problému. Nedovolila bych si tvrdit, že by se nesezdané páry o tuto dávku opravdu hlásily. Na druhou stranu: Pokud víte, že by to bylo poměrně jednoduše možné a že stát by to neměl jak hlídat, vytváříte tím nevhodné a trochu deformující prostředí. To ale rozhodně neznamená, že mám něco proti rodičům samoživitelům. Naopak mají můj velký obdiv,“ stojí v mailu od Schillerové pro CNN Prima NEWS.

O dva dny dříve mluvila o samoživitelkách ministryně Schillerová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS takto: „Problém je, že v naší zemi neumíme definovat, kdo je samoživitel. Celá řada našich párů je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. Mnohdy vám off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají. Neříkám, že přímo mě, ale ze svého okolí to slyším. Neumíme určit, kdo je samoživitel, komu to dát a komu to nedat,“ řekla ministryně.

Plošný jednorázový příspěvek samoživitelům navrhli na konci srpna opoziční Starostové a nezávislí (STAN). Neměli bychom myslet pouze na seniory, zaznělo od nich v reakci na vládou slíbený jednorázový příspěvek důchodcům.

Ministryně Schillerová ale návrh odmítla. „Mladé rodiny jsou pro nás velmi důležité, proto jsme také výrazně zvýšili rodičovský příspěvek o 80 tisíc korun,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka státní kasy. Podotkla také, že mnoho rodičů čerpá nebo čerpalo některý z vládních protikrizových programů, například ošetřovné, kompenzační bonus či Antivirus. „Uvedený záměr je navíc fakticky nerealizovatelný a generoval by značné nespravedlnosti,“ okomentovala návrh STAN Schillerová.

Tagy: