reklama

Vystrčil v novoročním projevu ocenil Babiše, jak odešel. Vyzval k solidaritě

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pronesl v pořadí již druhý novoroční projev. V něm ocenil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) i prezidenta Miloše Zemana a pochválil svého stranického šéfa a premiéra Petra Fialu. Připomněl i důležité momenty roku 2021 – pandemii koronaviru, tornádo na jižní Moravě i volby do Poslanecké sněmovny.

reklama

„Andreje Babiše jsem kritizoval, ale chtěl bych ocenit to, jak odešel z pozice premiéra a přijal výsledek voleb. Bylo to profesionální,“ prohlásil v novoročním projevu šéf Senátu Miloš Vystrčil.

Řekl to v souvislosti s tím, že je rád, jak dopadly volby i jak smířlivě probíhalo povolební vyjednávání a předání moci. V této souvislosti ocenil i postup prezidenta Miloše Zemana a vyzdvihl tah na branku Petra Fialy.

Ve svém projevu se vrátil i ke katastrofě na jižní Moravě, kterou v letošním roce postihlo tornádo. „Obvykle na Nový rok přemýšlíme o tom, co nás v minulém roce potkalo, co nám přinesl a vzal a co nás čeká v roce, který právě začal,“ řekl Vystrčil.

Tornádo, solidarita, pomoc

„Kdybych měl říct tři slova, která mi loňský rok evokují, tak se mi vybaví tornádo, solidarita a pomoc,“ pokračoval šéf horní komory s tím, že by si lidé trochu této solidarity měli přenést i do roku 2022 a na postižené Moravany nezapomínat.

Nevynechal ani pandemii koronaviru. V této souvislosti vyjádřil smutek především nad tím, jak je společnost rozdělená.

„Je otázkou, jestli po pandemii budeme horší nebo lepší, a to záleží na každém z nás. Chtěl bych nás vyzvat ke smířlivosti, abychom spíš, než příkopy kopali, stavěli mosty,“ dodal Vystrčil.

Premiérový novoroční projev bude mít v sobotu večer i nový premiér Petr Fiala (ODS). Je pravděpodobné, že zazní slova o slušné politice, naději na změnu i směřování České republiky. Fiala také možná připomene největší výzvy, které Česko v roce 2022 čekají. Tedy nejvyšší tempo zdražování za posledních 13 let, energetická krize nebo postupné narovnávání veřejných rozpočtů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert

Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama