reklama

Z agresivního soba Jacka je zase přítulný kamarád. Shodil totiž extrémně těžké parohy

Obrat o 180 stupňů zažívají chovatelé sobů v chomutovském zooparku. Zatímco ještě před Vánoci se nemohli k samci Jackovi ani přiblížit, teď se z něj stal přátelský parťák. Za nezvyklou změnou chování prý mohou extrémně dlouhé parohy, které Jacek nedávno shodil.

reklama

Nepřátelská nálada přetrvávala u sedmiletého Jacka přibližně od srpna. Tehdy totiž začíná u sobů říje, což je pro chovatele signál, že se mají od samce držet co nejdál. V opačném případě jim totiž hrozí, že je zvíře z výběhu velmi rychle vyprovodí.

„Sob je v období říje nepříjemný. Nabíhá, ozývá se zvukově. Navíc se parfémuje močí, takže je i dost cítit,“ vysvětluje vedoucí zoolog Miroslav Brtnický.

Proč je ale tak agresivní? „Hájí si holky, to je vše. Když přichází říje, nechodím k němu,“ popisuje chovatel Lukáš Vosmík. Letos se navíc Jackova náladovost protáhla skoro o měsíc déle, než je běžné.

Paroží shodil až na Nový rok, což je možná důvod, proč jej měl letos rekordně velké. Vážilo dohromady okolo osmi kil a Jackovi se po jeho shození očividně ulevilo.

„Ke konci už polehával, měl hlavu bokem. Člověk vždycky koukal, jestli to nevzdal úplně,“ říká chovatel Vosmík. „To bych nechtěl nosit,“ vtipkuje zoolog Brtnický.

Teď bude mít Jacek zase na pár měsíců lehkou hlavu. Už v březnu mu ale začne na hlavě pučet nové paroží a je dost možné, že to příští bude zase o nějaké to kilo těžší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků
Koronavirus

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky
Počasí

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Slavný francouzský herec zemřel při nehodě na lyžích. Zahrál si mladého Hannibala Lectera

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace od hercovy rodiny. Filmoví fanoušci si Ulliela mohou pamatovat například z „jehňátkovského“ prequelu Hannibal – Zrození, v němž ztvárnil mladého Hannibala Lectera. Před smrtí se stihl ujmout role záporné komiksové postavy Midnight Mana v chystaném seriálu Moon Knight.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama