Minsk

Výpis příspěvků ke štítku „Minsk“

Trable v Bělorusku. U Minsku dezertovali vzbouření ruští vojáci, utekli i se zbraněmi

6. ledna 2023 20:02

Že se na území Běloruska nachází v hojném počtu také ruští vojáci, je již poměrně známá věc. Minsk je aktuálně nejspíš nejvěrnějším souputníkem Moskvy, a tudíž přítomnost ruských sil v zemi nepřekvapí. Nyní však nastal problém. Podle televize Belsat část ruských vojáků dezertovala a utekla. A to i se zbraněmi. Aktuálně se po nich pátrá.

Sestřelili jsme 32 cílů, tvrdí Kyjev. Ukrajinci ostřelovali okupovaný Doněck

1. ledna 2023 07:12

Kyjev zažil v novoroční noc další nálety. Podle webu Ukrajinska pravda ostřelovali Rusové metropoli raketami a střelami s plochou dráhou letu. „Kyjev a okolí napadly drony,“ uvedl šéf oblastní správy Oleksij Kuleba s tím, že protivzdušná obrana tento útok odrazila. Kyjevské úřady podle ruské verze BBC uvedli, že se podařilo sestřelit 32 „vzdušných cílů“. Zda šlo pouze o drony, nebo drony i rakety, úřady zatím neupřesnily. Pod palbou byl v neděli ráno také Doněck. Nejméně tři zraněné civilisty, včetně tříměsíčního kojence, si vyžádalo ostřelování centra města ukrajinskou armádou, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na starostu města Oleksije Kulemzina.

Kyjevem na silvestra otřásají výbuchy. Na celé Ukrajině byl vyhlášen poplach

31. prosince 2022 07:26

Poslední den roku 2022 otřásla Kyjevem při ruském vzdušném útoku řada výbuchů, při nichž zahynul nejméně jeden člověk. Mezi dvacítkou zraněných je i japonský novinář. Ukrajinská obrana slaví další úspěchy, zničila ruské muniční sklady i techniku. Nad ruskou Volgogradskou oblastí se zřejmě zřítily části ruské řízené střely. Bělorusko tvrdí, že ukrajinská střela, které přeletěla na jeho území, nedopadla do země náhodou. Počet obyvatel Kyjeva se podle starosty města Vitalije Klička vrátil téměř na předválečnou úroveň.

Do Volgogradské oblasti dopadly ostatky ruské střely, píší média. Okolí je uzavřené

30. prosince 2022 07:17

V Kyjevě se po půlnoci rozezněl poplach. Podle úřadů bylo hlavní město pod útokem bezpilotních prostředků, napsala agentura Reuters. Podle deníku The Kyiv Independent se protivzdušné obraně podařilo drony zničit. Ukrajina čelila masivnímu vzdušnému útoku i ve čtvrtek. Ruské rakety za sebou nechaly mrtvé, raněné, výpadky v dodávkách proudu a další hmotné škody. Ruská média informují o tom, že obyvatelé Volgogradské oblasti objevili kovové předměty, který připomínají trosky ruské řízené střely dlouhého doletu. Nyní je oblast uzavřena, infromoval zpravodajský web Meduza s odvoláním na regionální volgogradský server v1.ru.

Přítelkyně běloruského novináře Prataseviče jde za mříže. Podle soudu šíří pomluvy

6. května 2022 11:28

Běloruský soud v pátek na šest let do vězení poslal Sofiju Sapegaovou, ruskou přítelkyni běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče. Informovaly o tom ruské tiskové agentury TASS a Interfax. Běloruské úřady ženu zadržely loni v květnu spolu s žurnalistou poté, co donutily v Minsku přistát civilní letoun mířící z Atén do Vilniusu. Letecký incident a zadržení dvojice následně odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, které pak rozšířily sankce proti běloruskému režimu.

Virtuální tanky opustí Rusko i Bělorusko. Herní gigant Wargaming stěhuje své pobočky pryč

5. dubna 2022 00:58

Herní studio Wargaming v souvislosti s válkou na Ukrajině opustí ruský a běloruský trh. Technologický gigant s kořeny v Minsku nebude v těchto regionech vlastnit a provozovat žádné podniky, očekává také vysoké ztráty. České zastoupení společnosti to oznámilo v tiskové zprávě. Wargaming je známý především díky on-line hře World of Tanks, která má na kontě zhruba 160 milionů hráčů po celém světě.

CNN: Bělorusko je připravené napadnout Ukrajinu. Putinovi se hodí jakákoliv pomoc

23. března 2022 05:40

Spojené státy a NATO se domnívají, že Bělorusko by se mohlo brzy na straně Ruska zapojit do války na Ukrajině a běloruský režim už podniká kroky k útoku na svého souseda, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že ke vpádu na ukrajinské území je připravených 5000 běloruských vojáků.

Putin má Zelenského nahradit Janukovyčem. „Vlastizrádce“ už by měl být v Minsku

2. března 2022 14:15

V médiích se už od čtvrtka spekuluje o skutečných důvodech, proč se prezident Vladimir Putin rozhodl napadnout Ukrajinu. Často se zmiňuje zájem Kremlu vyměnit současnou vládu za loutkový proruský kabinet. Podle deníků The Kyiv Independent či Ukrajinska pravda má ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nahradit Viktor Janukovyč. Podle tisku už je exprezident v Minsku. Janukovyč vládl na Ukrajině mezi lety 2010 až 2014, pak ho sesadil ukrajinský parlament. V lednu 2019 byl v nepřítomnosti odsouzen za vlastizradu na 13 let do vězení.

Velvyslanec při NATO: Na výhrůžky Putina jsme nereagovali včas, krev na rukou má i Lukašenko

26. února 2022 16:26

Místo návratu k diplomatickým jednáním pokračování krveprolévání. Rusko totiž nabídlo Ukrajině schůzku v Minsku, navíc jen s omezeným zastoupením na nižší úrovni. Místo to není vhodné i z pohledu českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského (ČSSD). Nejde totiž o neutrální půdu a běloruský vládce Alexandr Lukašenko má podle českého diplomata na rukou krev stejně jako Putin. Landovský, který byl hostem pořadu K věci, se zároveň obává, kam až je Rusko schopné zajít.