reklama

Z moderního pětiboje má být vyřazen parkur. Budou sportovci závodit na kole?

Mezinárodní federace moderního pětiboje hodlá bez jakéhokoliv varování zrušit parkur od roku 2025 jako jednu z pěti tradičních disciplín. Na olympijských hrách by se v něm tedy mělo závodit naposledy v Paříži. O jiné náhradě zatím není nic známo, nejvíce se spekuluje o cyklistice. To se ale nelíbí ani českým, ani zahraničním sportovcům.

reklama

Rozhodnutí federace rozvášnilo nejen české olympioniky. „Absolutně nechápu, že v dnešním světě je ještě možný, že se něco takového může stát. Způsob komunikace směrem k federacím i jednotlivým sportovcům byl příšernej, prakticky nulovej,“ postěžoval si český reprezentant v moderním pětiboji Jan Kuf.

Emoce rozohnila absence jakékoliv vize. „To je exemplární příklad toho, jak špatně funguje mezinárodní unie pětiboje, že zruší jednu disciplínu a ani neví, jaká ji nahradí a jestli vůbec. Budeme asi na mezinárodní úrovni usilovat o odvolání současných lídrů,“ uvedl olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

Podle informací Reuters podalo ostrou výzvu proti rozhodnutí federace už více než 650 pětibojařů. Jedním z možných důvodů jejího postupu může být i skandál kolem údajného týrání zvířat na letních olympijských hrách v Tokiu, kde německá trenérka Kim Raisnerová udeřila neposlušného koně a čelila pak trestnímu oznámení.

Tagy:
olympiáda koně Mezinárodní olympijský výbor sport David Svoboda pětibojař Letní olympijské hry v Tokiu 2021 moderní pětiboj Jan Kuf pětibojařka

Hlavní zprávy

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

reklama