Z moderního pětiboje má být vyřazen parkur. Budou sportovci závodit na kole?

Mezinárodní federace moderního pětiboje hodlá bez jakéhokoliv varování zrušit parkur od roku 2025 jako jednu z pěti tradičních disciplín. Na olympijských hrách by se v něm tedy mělo závodit naposledy v Paříži. O jiné náhradě zatím není nic známo, nejvíce se spekuluje o cyklistice. To se ale nelíbí ani českým, ani zahraničním sportovcům.

Rozhodnutí federace rozvášnilo nejen české olympioniky. „Absolutně nechápu, že v dnešním světě je ještě možný, že se něco takového může stát. Způsob komunikace směrem k federacím i jednotlivým sportovcům byl příšernej, prakticky nulovej,“ postěžoval si český reprezentant v moderním pětiboji Jan Kuf.

Emoce rozohnila absence jakékoliv vize. „To je exemplární příklad toho, jak špatně funguje mezinárodní unie pětiboje, že zruší jednu disciplínu a ani neví, jaká ji nahradí a jestli vůbec. Budeme asi na mezinárodní úrovni usilovat o odvolání současných lídrů,“ uvedl olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

Podle informací Reuters podalo ostrou výzvu proti rozhodnutí federace už více než 650 pětibojařů. Jedním z možných důvodů jejího postupu může být i skandál kolem údajného týrání zvířat na letních olympijských hrách v Tokiu, kde německá trenérka Kim Raisnerová udeřila neposlušného koně a čelila pak trestnímu oznámení.

Tagy:
Tokio Olympijské hry Paříž olympiáda koně Mezinárodní olympijský výbor sport David Svoboda pětibojař Letní olympijské hry v Tokiu 2021 moderní pětiboj Jan Kuf pětibojařka