reklama

Z psí babičky znovu štěnětem: Jak může adopce změnit (nejen) zvířeti život?

Sedm let strávila fenka Pirate za zdmi útulku. Za tu dobu o ni nikdo z návštěvníků neprojevil zájem. Ani na její inzerát k adopci se nikdo neozval. „Lidé nechtějí adoptovat starší psy, protože se bojí, že s nimi bude víc práce,“ říká vedoucí útulku, kde Pirate žila většinu svého života. Až do chvíle, kdy se na její fotku na webu podíval mladý pár…

reklama

„Lidé přicházeli a říkali – to je smutné, že je tady tak dlouho. Ale tím to skončilo,“ vypráví Amanda Villeme, vedoucí organizace Oahu SPCA na Havaji. Ta vznikla v roce 2009 a je jedním z mála amerických útulků, kde neprovádí eutanázii zdravých zvířat kvůli nedostatku místa. To je důvod, proč Pirate byla ve chvíli, kdy o ni její budoucí majitelka projevila zájem, ještě naživu.

Když se Jennifer s manželem coby vojáci z povolání přestěhovali kvůli práci na Havaj, ještě nevěděli, jak moc se jejich život změní. Za nějaký čas začali přemýšlet o tom, že si pořídí psa a Jennifer začala hledat útulek, kam by mohla chodit vypomáhat jako dobrovolník. Na stránkách Oahu SPCA narazila na samé mladé psy. Až na jednoho. „Měla šedivý čumák a ty nejroztomilejší uši,“ popisuje Jennifer okamžik, kdy poprvé uviděla Pirate. Hned druhý den ji šla navštívit.

Prosba vidět fenku, o kterou dlouhých sedm let nikdo neprojevil zájem, pracovníky útulku vyvedla z míry. „Byla hrozně smutná, jako by se dívala skrz člověka,“ popsala mladá vojačka první setkání s Pirate. „V útulku mi řekli, že to vypadá jako kdyby byla příliš unavená ze svého dosavadního života. Zlomilo mi to srdce,“ vzpomíná Jennifer, která se rozhodla, že Pirate pomůže být zase šťastná. Donesla jí nový pelíšek, hračky, začala s ní trávit čas a fenka jí pomalu začala důvěřovat.

„Byla psem, kterého nikdo nechce. Ale mě si okamžitě získala,“ vypráví mladá žena, která za Pirate chodila každý den celé dva měsíce. V té době nebydleli s manželem ve vlastním domě, takže si ji nemohla adoptovat. Skoro dvanáctileté fence to ale vynahrazovala, seč jí síly stačily. Chodila s ní na procházky, trávila s ní čas v kotci, hrála s ní.

Po dvou měsících přišel okamžik, kdy mohla Jennifer s manželem Pirate konečně adoptovat a fenka tak odjela do nového domova. Nikdo v útulku si nemyslel, že ten den někdy přijde. Obavy z toho, jak bude psí seniorka zvládat nové prostředí, se ukázaly jako liché. Pirate si na nový domov brzy zvykla a z fenky, která se po sedmi letech v kotci smířila se svým osudem, se stalo rozpustilé štěně. Každým dnem rozkvétala víc a víc a její noví majitelé jí umožnili prožít mnoho věcí poprvé – jako ležet na gauči nebo se proběhnout po pláži.

„Největší odměnou pro nás bylo vědomí, že jsme jí změnili život. Všechno, co potřebovala já si myslím že i všechno, po čem toužila, byla rodina,“ říká Jennifer, podle které možnost sledovat to, jak se Pirate mění doslova před očima, změnilo život i jí a jejímu manželovi. „Přála bych si, aby tady bylo víc lidí, kteří by psům jako Pirate dali šanci. Je nám jedno, jestli s námi bude další tři roky nebo tři dny, prostě se budeme snažit dopřát jí ten nejlepší život, jaký může mít,“ uzavírá Jennifer.

Chtěli byste si adoptovat psího seniora, ale bojíte se vyšších nákladů? Přečtěte si, kdo a jak vám s tím může pomoci, proč je adopce psích staříků skvělá věc a jak to může ovlivnit chod rodiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama