Za nenávistné komentáře pod fotkou prvňáků dostal Kroupa 16 měsíců podmínku

Za podněcování k nenávisti vůči etnické skupině dostal od teplického soudu ve čtvrtek odpoledne Vítězslav Kroupa podmíněný trest 16 měsíců. Podle verdiktu umístil pod fotku prvňáků ze Základní školy v Teplicích v roce 2017 nenávistný komentář. Škola sídlí v ulici Plynárenská v Teplicích. Kroupa tak podle soudu narážel svým komentářem na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách. Komentářem podle soudu mířil útočně právě na děti, protože do třídy chodily děti převážně romského a arabského původu.

„Formulace předmětného komentáře, užití interpunkčních znamének a emotikonů vedou soud k závěru o tom, že ze strany obžalovaného se nejednalo o humor. Jednání obžalovaného, který napsal komentář namířený navíc vůči malým dětem, je společensky škodlivé,“ uvedla soudkyně Lucie Yakut, podle níž bylo prokázáno, že profil na sociální síti, na kterém komentáře vyšly, patří Kroupovi.

Kromě toho muže soud potrestal také za to, že na sociální síti zveřejnil zveřejnil několik příspěvků s nacistickou tématikou, konkrétně fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem.

Na jednání se dostavil pouze státní zástupce, Kroupa včetně jeho advokáta se z jednání omluvili. Rozsudek není pravomocný. „Podstatné je, že došlo k uznání viny, nicméně z naší strany byl navrhován trest přísnější, především s ohledem na trestní minulost obžalovaného, bude zváženo podání odvolání,“ řekl novinářům státní zástupce Ondřej Langr, který navrhoval podmíněně odložený trest ve výměře dvou let s odkladem na tři až čtyři roky.

Z nálezu Ústavního soudu podle Yakut mimo jiné vyplývá, že právo menšiny na vyjádření politického postoje nesmí být zaměňováno za právo libovolnými prostředky hlásat zlo.

Tagy: