Zachránil vozíčkáře, teď šel darovat krev. Ostravský policista inspiroval desítky kolegů

Ostravský policista zachránil vozíčkáře, teď daruje krev

Mnohdy bývá na místě ještě dřív než záchranka, a tak je to právě on, kdo musí pomoct. Naposledy zachránil ostravský policista Viktor Plonka život vozíčkáři, který zkolaboval na ulici. Teď se rozhodl, že ještě spolu s dalšími kolegy daruje krev.

Policejní prvosledové hlídky – právě je vyslal dispečink na místo, kde se něco dělo. Mohlo jít o napadení, útok ozbrojeného pachatele nebo zranění či kolaps. Takoví policisté musí být připraveni okamžitě řešit situaci a pomoct. Viktor Plonka o tom ví své, naposledy dával první pomoc vozíčkáři, který ztratil vědomí.

„V danou chvíli nás nic jiného nenapadlo než zahájit resuscitaci a snažit se pomoct,“ líčil Plonka. Muži dlouhé desítky minut spolu s kolegou masíroval srdce a pomáhali i poté, co dorazili záchranáři. Své práci dává vše, teď daroval i krev. Právě proto, že vidí, jak je to potřebné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pot šetří krev: Čeští dobrovolníci před odjezdem na Ukrajinu tvrdě trénují. Mluví i o strachu

„Vím, že hodně lidí potřebuje právě krev. Pro mě to nebyla přímo povinnost, ale ani jsem nad tím neuvažoval. Vždy jsem to bral jako samozřejmost – kdybych mohl, tak bych daroval krev,“ vysvětloval Plonka.

Spotřeba krve je obrovská

S ním přišlo přes třicet dalších policistů z celého Ostravska. Kriminalisté, dopraváci, šéfové z kanceláří, pochůzkáři. Ostravská fakultní nemocnice totiž bije na poplach. „Dlouho jsem se odhodlával, až na to přišlo,“ svěřil se jeden z policistů. Další doplnil, že je u policie poměrně čerstvě a jedná se o jeho první darování krve v uniformě. „Už dříve jsem ale dával krev v Olomouci,“ sdělil.

„Spotřeba krve je obrovská. Je mnoho úrazů, operací, diagnóz, které potřebují transfúze. A tím pádem potřebujeme všechny krevní skupiny,“ vysvětlovala redakci Naděžda Kalužová z Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Spotřeba krve v ostravské fakultní nemocnici je opravdu vysoká. Transfúzní stanice vydá i 100 krevních konzerv denně. Aby to bylo v rovnováze a zásoby byly dostatečné, chtělo by to každý den 100 dárců. Jenže to se nedaří, a právě proto se snaží pomoct i policisté. Darovat krev ale může v podstatě kdokoliv. Odměnou mu bude pocit, že možná právě on pomohl někoho zachránit.

Tagy: