reklama

Žádám vás, abyste neuznali tyto zfalšované volby, vyzvala Cichanouská lídry EU

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská vyzvala lídry Evropské unie, aby neuznali výsledky prezidentských voleb, při kterých s drtivou převahou hlasů vyhrála již po šesté současná hlava státu Alexandr Lukašenko. Na YouTube v úterý zveřejnila z exilu v Litvě, do kterého se musela v rámci bezpečnosti odebrat, video s touto žádostí. Cichanouská i odpůrci režimu volby považují za „netransparentní“ a „zfalšované“. Situaci v Bělorusku mají dnes při mimořádné videokonferenci posoudit prezidenti a premiéři zemí EU.

reklama

„Čestní lídři Evropské unie. Už druhý týden bojuje má země mírumilovně za ústavní právo na zvolení svého vůdce. Volby z 9. srpna nebyly ani spravedlivé, ani transparentní. Výsledky byly zfalšované,“ začala svůj projev Cichanouská.

K tématu

Ve videu naráží především na dění po prezidentských volbách. V Bělorusku totiž od zveřejnění výsledků panují masivní nepokoje, které provázela jak policejní brutalita, tak i smrt nejméně tří lidí. Cichanouská považuje takový přístup k demonstrantům za nepřijatelný.

„Tohle se nyní děje uprostřed Evropy. Žádám vás, abyste neuznávali tyto zfalšované volby. Pan Lukašenko ztratil v očích našeho národa i světa veškerou legitimitu,“ apelovala Cichanouská na lídry EU.

Volám po nových, spravedlivých a demokratických volbách

Politička se nyní snaží zorganizovat vládní opozici a voličům z exilu v minulém poselství vzkázala, že je připravená Bělorusko vést. Stejnou informaci zopakovala i v úterním projevu. „Abych své zemi zajistila mírumilovný přesun moci, založila jsem Národní koordinační radu. Ta povede proces převedení moci skrze dialog,“ pokračovala politička.

K tématu

Cichanouská ve videu vzkázala, že rada bude okamžitě volat po „nových, spravedlivých a demokratických prezidentských volbách s mezinárodním dohledem“. „Žádám všechny země, aby respektovaly principy mezinárodního práva. Žádám o respektování běloruské suverenity a výběru běloruského lidu,“ dodala.

Lukašenko v úterý obvinil opozici, že se prostřednictvím chystané koordinační rady chce chopit moci a hrozil „zchladit horké hlavy“.

EU dala najevo, že přijme sankce proti běloruským představitelům odpovědným za zfalšování voleb a za porušování lidských práv při potlačování protestů.

K tématu

Tagy: prezidentské volby Bělorusko Alexandr Lukašenko protesty Evropská unie Svjatlana Cichanouská

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama